Jarní únava možná není odborně popsaný stav, ale rozhodně je to něco, co na přelomu zimy a jara pociťuje s různou měrou intenzity docela dost lidí.
Pokud je to i váš případ, možná by stálo za to, podívat se, co je tou skutečnou příčinou, a hledat cestu ven.
Dlouho se předpokládalo, že za jarní únavou je zejména nedostatek vitaminů ve stravě během zimy, ale to se nepotvrdilo, navíc dnes není až takový problém mít jich dost kdykoli.
VIDEO: Jak zabojovat s jarní i chronickou únavou? Podívejte se na video.
Skutečným důvodem je daleko spíše nerovnováha mezi dvěma hormony, melatoninem a serotoninem.
První z nich se, zjednodušeně řečeno, tvoří spíše v zimě, na jaře s přibývajícím světlem stoupá tvorba serotoninu. Než si to po zimě takzvaně sedne, můžeme se cítit jako praštění.
Dalším důvodem únavy je měnící se počasí, na teplejší dny tělo pozvolna reaguje rozšiřováním cév a snižováním krevního tlaku, což může být překvapivě únavné.
Než si organismus zvykne, může to trvat dva až čtyři týdny, kdy by vás měly přejít jak bolesti hlavy, tak třeba podrážděnost.
Co když jarní únava trvá
Pokud vaše jarní únava trvá déle než pár týdnů a z minulosti takové stavy nepamatujete, může to mít i jinou příčinu a nemusí být od věci navštívit lékaře. Někdy to může souviset s vašimi vlastními hormonálními změnami, například kvůli menopauze.
Příčinou může být také porucha spánku, někdy se zhoršující s věkem – zvažte vyšetření ve spánkové laboratoři. Únava může být i příznakem některých dalších potíží, například deprese nebo chronického únavového syndromu.
A přece jen nemusí být od věci doplnit i některé vitaminy a stopové prvky. „Po zimě nejvíce potřebujeme doplnit vitamin C, hořčík a vitamin D, ideálně ve spojení s vitaminem K2. Jde o hlavní tahouny v pomoci proti únavě a pro posílení imunity. Hořčík funguje téměř okamžitě, přispívá ke snížení únavy, podporuje tvorbu energie v těle a zároveň napomáhá ke zklidnění svalových křečí. Mnoho lidí nekonzumuje dostatek potravy bohaté na hořčík nebo mají zhoršenou vstřebatelnost, kterou lze zjistit z genetického testu,“ doporučuje specialistka na výživu Soňa Talacko.
5 tipů pro začátek jara plný energie
V boji s jarní únavou nám mohou překvapivě dobře pomoci i obyčejné babské rady, vycházející z mnohaleté zkušenosti předchozích generací.
1. Vsaďte na čerstvý vzduch
Čerstvý vzduch po ránu zahání smutek a starosti. Po vstávání otevřete všechna okna a vpusťte do místnosti čerstvé povětří. Neváhejte otevřít dveře tak, aby vzduch chvíli skutečně proudil.
2. Střídejte teplou a studenou sprchu
Horká a studená sprcha je ideální pro ranní rozproudění krevního oběhu. Díky střídání teplot se cévy střídavě rozšiřují a stahují, což má pozitivní vliv na imunitní systém, metabolismus, krevní oběh, srdce, regulaci tepla a také na vaši náladu.
Začněte příjemně teplou, až horkou sprchou, po ní si dejte studenou a celé si to ještě jednou zopakujte.
3. Dobře posnídejte
Nemusíte se nacpat k prasknutí, ale dobře vyvážená snídaně obsahující krom trochy sacharidů dostatek bílkovin a také ovoce či zeleninu vás dokáže nakopnout lépe a na delší dobu než obligátní hrnek kafe. Zkuste něco sníst nejpozději do dvou až tří hodin po tom, co vstanete.
4. Pořádně se napijte
Dostatek tekutin během dne je základ, protože voda zajišťuje dokonalé fungování metabolických procesů. Dostatečná hydratace navíc podpoří vaši koncentraci a zabrání bolestem hlavy.
Příjemným vedlejším efektem je, že vás nebude tak často honit mlsná. Pokud před každým jídlem vypijete sklenici vody, sníte toho pak méně.
5. Ven a hýbat se
Pohyb vám rozproudí krev, což dodá mozku dostatek kyslíku a zvyšuje jeho výkonnost. Světlo vám zároveň pomůže vytvořit si vitamin D, který nakopne náš imunitní systém. Čas strávený venku třeba procházkou navíc pomáhá vyčistit hlavu.
Zdroj: vlasta.cz, tyrol.com, vayaresorts.com