To, že má vaše dítě nebo vy vši, poznáte nejčastěji podle svědění hlavy, veš dětská se totiž živí lidskou krví. A tím, že si pokožku hlavy škrábete, může dojít k přenosu bakterií a zánětlivému onemocnění kůže.

Neustálé svědění a nutkání se škrabat následně způsobuje poruchu soustředění nebo spánku. A pozor, vši opravdu nic nevypovídají o hygieně ve vaší domácnosti, naopak se jim lépe daří v umytých čistých vlasech

Zdroj: Youtube

Jak se vši přenášejí

Nejčastěji se vši přenášejí v dětských kolektivech. Děti jsou v těsném kontaktu a vši (oplodněné samice) tak mohou přelézat z hlavy na hlavu a klást nové hnidy.

Může ale dojít i k takzvanému sekundárnímu přenosu, protože vši chvíli vydrží i mimo vlasy, proto pozor na cizí hřebeny, čepice, ručníky a podobně.

Jak veš vypadá a jaký má životní cyklus

Během svého zhruba měsíčního života nakladou vši asi padesát hnid, lepí je k pokožce hlavy a ty se pak do týdne vylíhnou. Veš měří zhruba 3 milimetry, má malou hlavu, protáhlé tělo a tři páry nohou s drápky.

Hnidy pak vypadají jako malé lesklé váčky, které drží na vlasech a na rozdíl od lupů, se kterými se občas pletou, je nesfouknete.

Najít je můžete po celé hlavě, ale jsou oblasti, kde se jim daří více – jde například o okraje hlavy. Zaměřte se proto při kontrole na vlasy nad čelem, oblast za ušima a v týle.

Jak se vší zbavit

Dřív se po vyslovení slova „veš“ chodilo automaticky pro holicí strojek a nůžky. Dnes na trhu existuje mnoho více či méně účinných odvšivovacích přípravků, které by měly vši zahubit. Fungují na různém principu (ochromení nervové činnosti vší, zadušení).

Pravidlem je, že byste neměli jejich aplikaci opakovat příliš často, vždy je dobré počkat aspoň týden. Vši si na ně totiž umějí zvyknout a být proti nim rezistentní. Opakování aplikace je ale nutné, protože přípravky hubí vši, a ne hnidy, ty lze odstranit jen mechanicky.

Přípravky na odvšivení, hřebínek i zábaly z octa

Na mechanické odstranění je skvělý hřebínek zvaný všiváček. Vyčeše nejen vši, ale i drobné hnidy, a když budete trpěliví a pečliví, máte velkou šanci, že do pár dní nebude po vších a hnidách ani památky.

Hlavou to ale nekončí. Vzhledem k tomu, že může veš až den přežít bez svého hostitele, je nutné vyprat i ložní prádlo, plyšáky, oblečení, které bylo v bezprostřední blízkosti napadených vlasů, a vyčistit také hřebeny.

Na pomoc si můžete vzít také babské rady. Mezi ty nejznámější patří zábaly z majonézy a octa, doporučuje se do pokožky vtírat tea tree oil.

Zdroj: vlasta.cz, benu.cz, cpzp.cz, chytralekarna.cz, euc.cz

Související články