Syndrom karpálního tunelu postihuje podle odborníků zejména osoby mezi 40. a 60. rokem života, obvykle se pak projeví na dominantní ruce. Tahle zdravotní komplikace je typická pro osoby, které pracují často a dlouho na počítači, ale také kadeřnice, řidiče autobusů, skladníky a všechny ty, kteří přetěžují ruce. Příčinou je většinou nadměrná zátěž vyvíjená na zápěstí. K útlaku nervu dochází ale i v těhotenství nebo menopauze, kdy dochází k zadržování vody.

VIDEO: Cvičení rozsahu kloubu ramene až celé horní končetiny v diagonále při omezeném rozsahu pohybu kloubu (rameno, loket, zápěstí, prsty). Jedná se o techniku používanou např. pro odstranění bolesti ramene, lokte nebo zápěstí (zmrzlé rameno, zlomeniny…), ale také pro poruchy vedení nervů v oblasti ruky a paže.

Zdroj: Youtube

Jaké jsou příznaky

Mezi nejčastější příznaky „karpálu“ patří necitlivost, brnění, slabost nebo bolest v ruce. Jak říká sportovní lékař Tyler Wheeler, syndrom se vyvíjí pomalu. „Zpočátku si toho s největší pravděpodobností všimnete v noci nebo když se ráno probudíte. Budete mít pocit, že se vám do ruky zapíchly špendlíky a jehly. Během dne pak můžete zaznamenat bolest či mravenčení při držení věcí, jako je telefon nebo kniha, nebo při řízení auta,“ vysvětluje Tyler Wheeler. Obvykle pomůže zatřepání nebo hýbání prsty.

Co pomůže, aby se problémy nezhoršovaly?

Dopřejte si pauzy

Dělejte si zhruba každou hodinu a půl přestávku, kdy si protřepete prsty a zacvičíte zápěstím. Pokud cítíte brnění nebo mravenčení, udělejte si přestávku hned. Protáhněte si i paže, ramena a krční svaly. NÁŠ TIP: Sevřete ruku v pěst a pak posunujte prsy pomalu ze sevřené pěsti ven. Opakujte 5–10x. Podobný cvik je také efektivní. Udělejte pěst a uvolněte prsty a roztáhněte je do strany. Natahujte je tak daleko, jak jen můžete. Opakujte 5–10x.

Softer touch

V každodenní rutině si často zvykneme dělat věci určitým způsobem a ani o tom nepřemýšlíme. K dokončení práce například používáte více síly, než je potřeba, svíráte nástroje příliš pevně, i když stačí jen pevné držení, nebo bušíte do klávesnice, i když stačí jen jemné stisknutí kláves. Zkuste to změnit a dělejte vše lehčeji.

Zůstaňte v neutrální pozici

Jestli to jde, vyhněte se ohýbání zápěstí zcela nahoru nebo dolů. Když udržíte zápěstí v rovné, neutrální poloze, sníží to tlak na váš mediální nerv. K tomu pomůže nošení ortézy na zápěstí, zejména ve spánku. Můžete ji také nosit při činnostech, které spouštějí vaše příznaky.

Střídejte ruce

Pokuste se neopakovat stejné pohyby rukou a zápěstím. Máte-li například úkol, který vždy děláte pravou rukou, zkuste ho udělat levou. Nebo si úkoly promíchejte a vystřídejte, aby si svaly odpočinuly.

Hlídejte si držení těla

I když se zřejmě soustředíte primárně na zápěstí a ruce, důležité je myslet i na zbytek těla. Špatné držení těla může způsobit přetočení ramen dopředu. To spustí řetězovou reakci, která zkrátí vaše krční a ramenní svaly, dojde ke skřípnutí nervu na krku a zhorší se i problémy se zápěstím.

Buďte v teple

Zní to jednoduše, ale když je vám zima, bolest a ztuhlost se zhoršují. Dokonce i rukavice bez prstů mohou být užitečné, protože udržují vaše ruce a zápěstí teplé a volné.

Pořiďte si ergonomické pomůcky

Pokud pracujete v kanceláři a vaší hlavní pracovní náplní je práce s počítačem, určitě si pořiďte ergonomicky tvarovanou myš, která sedne do ruky a nevytváří nepřirozený úhel zápěstí. Zkusit můžete i vertikální myš, gelovou podložku pod myš nebo podložku na zápěstí ke klávesnici.

Zdroj: vlasta.cz webmd.com healthline.com clevelandclinic.org Mayo Clinic

Související články