Když dostane dítě teplotu, nemusíte ji hned na začátku řešit léky, zvláště pokud teplota nepřesáhne 38 stupňů Celsia. Někdy dostane dítě teplotu „jen“ z přehřátí nebo po intenzivní fyzické námaze.

Zdroj: Youtube

Kdy snižovat teplotu

Zvláště na podzim a v zimě jsou u dětí časté infekční nemoci, zejména virová respirační onemocnění. Horečka je jedním z příznaků a bývá obvykle do 38 stupňů Celsia. V takovém případě nemusíte teplotu snižovat, protože tím tělu bráníte, aby bojovalo s infekcí. U horečky nad 38 stupňů se již teplota snižovat doporučuje, a to antipyretiky.

Nejčastěji se dětem dávají Paralen nebo Ibuprofen. „U horečky nad 39 stupňů lze tyto léky s rozdílnou účinnou látkou kombinovat po 4 hodinách,“ radí pediatrička Alexandra Vidnerová.

Jaké léky podávat a jaké ne

Pro děti mladší tří měsíců jsou vhodnější léky v podobě čípků, které se aplikují obvykle 3x denně (půl čípku). Starším dětem už můžete podávat antipyretika v podobě sirupů nebo tablet, které můžete rozdrtit. „Pro děti není vhodný Acylpyrin, existuje riziko vzniku takzvaného Reyeova syndromu, což je neurologické onemocnění, které může skončit tragicky,“ radí lékařka.

Zábaly a dostatek tekutin

Ke snížení teploty můžete také přidat studené zábaly (ne zapařující!). Dítě zabalte po celém těle na 10 až 15 minut, pak jej zase převlečte. Během jedné hodiny můžete zábal opakovat až 3x. Důležitý je také dostatek tekutin, teplých i chladnějších, pokud je teplota vyšší. Ke snížení teploty nikdy nepoužívejte alkohol ani studené koupele. Dítě s teplotou rozhodně neposílejte do školky nebo školy, dokud nebude jeho teplota normální (36,5–37,2) po dobu alespoň 24 hodin.

Komplikace v podobě křečí

Pokud se ale objeví teplota u kojence mladšího čtyř měsíců nebo pokud je vyšší než 40 stupňů Celsia, na nic nečekejte a jeďte na pohotovost. Vysoká teplota totiž může vyvolat takzvané febrilní křeče. Při nich může dojít i ke krátkodobé ztrátě vědomí. Při potvrzené diagnóze febrilních křečí se dětem u počínajících horečnatých infektů podává preventivně Diazepam s Paralenem.

Bylinky na horečku

Existuje celá řada bylinek, které mohou účinně snižovat horečku u dětí. Některé děti zchladí, jiné vyvolají pocení. Nejvhodnější bylinky jsou bez černý a lipový květ. Zkuste je použít jako nálev nebo čaj. Smíchejte lipový květ s květem černého bezu. Jednu polévkou lžíci přelijte půl litrem vařící vody, nechte louhovat, pak přeceďte a přidejte citron.

Ke snížení teploty můžete použít taky citronovou silici, která pomáhá detoxikovat, a tedy i snižovat horečku. Silici je vhodné nakapat do aromalampy v dětském pokoji nebo naředit v panenském rostlinném oleji a potírat směsí 3x denně záda dítěte, hrudník i chodidla. Pozor, musí být vždy naředěná, neředěná by mohla způsobit podráždění.

Zdroj: vlasta.cz kidshealth.org ckhealth.com.au webmd.com  

Související články