Starší lidé mohou mít potíže s klouby nebo zády, proto preferují matrace, které lépe podporují tělo a zároveň regulují tlak. Stejně tak je zapotřebí upravit výšku nebo tvrdost polštářů, abyste zajistili správné zarovnání krční páteře během spánku.
Ve vyšším věku dochází také ke změnám ve spánkovém cyklu, ke snížení délky hlubokého spánku a častějšímu probouzení během noci. To vede k tomu, že čas strávený ve spánku se může zdát delší, i když skutečný odpočinek je méně efektivní.
Ve starším věku můžeme čelit také zhoršení nebo novému výskytu zdravotních problémů, jako jsou syndrom neklidných nohou, artritida či bolesti zad – i ty mohou ve větší míře narušit klidný spánek.
S přibývajícím věkem je proto důležité správné nastavení a opora páteře, což může rozhodnout o tom, zda budeme trpět bolestmi zad, nebo ne.
Jak vybrat matraci pro seniora
Pro spoustu starších lidí je problém zvednout se z postele nebo se do ní dostat. Proto při výběru matrace myslete na to, aby byla dostatečně vysoká – aby nedocházelo k namáhání kyčlí a kolen, matrace by měla být vysoká minimálně 20 centimetrů. Kromě výšky je zapotřebí myslet i na tuhost a prodyšnost.
Ani moc měkká, ani moc tvrdá
Matrace z paměťové pěny jsou sice velmi oblíbené, pro seniory ovšem nejsou ideální. Paměťová pěna nemusí poskytovat dostatečnou podporu, neboť se může příliš propadat. Nezajistí tak optimální podporu tlakových bodů.
Naopak vhodnější jsou takzvané hybridní matrace, které kombinují pěnu a pružiny. Právě ty můžou nabídnout výhody obou materiálů. Matrace s dvojí tuhostí mají jednu stranu tužší a druhou měkčí, takže se dají podle potřeby obracet.
Pružiny v matraci pomáhají udržovat správné zarovnání páteře, zatímco vrstva paměťové pěny na vrchu matrace zajišťuje potřebné tlumení. Pro osoby, které se v noci často převalují, může být vhodnější volbou matrace s latexem, který usnadňuje pohyb a poskytuje stabilitu.
Zdroj: vlasta.cz, tomsguide, cnet.com, prospanek.cz