Klíšťata, kdo by je neznal? Jejich velikost se pohybuje od malých jako špendlíková hlavička až po velké jako guma na tužku. S tím, jak sají krev, rostou a mění se i jejich zbarvení. Obvykle jsou klíšťata hnědá, červenohnědá nebo černá. Ovšem poté, co se klíště několik dní živí svým hostitelem, nabobtná a může se zbarvit do zelenomodra.

Zdroj: Youtube

Klíšťata mají osm nohou, jsou to pavoukovci, a jsou tedy příbuzní pavoukům. Vyskytují se v trávě, keřích i v hromadách listů a v letních měsících se s nimi setkáváme až podezřele často.

Samo kousnutí klíštětem není nijak nebezpečné a nezpůsobuje žádné příznaky. Tento hmyz však svými kusadly může přenášet nemoci na lidi i zvířata, které, pokud nejsou včas léčeny, mohou být v krajních případech až život ohrožující. Je proto lepší střetu s nimi předcházet, anebo kontakt alespoň minimalizovat.

Nejčastější nemoci přenášené klíšťaty

  • Klíšťová encefalitida: Tato nemoc může být velice závažná a skončit fatálně, pokud se včas neléčí. Virové onemocnění totiž napadá mozek a mozkové blány, častými příznaky jsou tedy bolest hlavy, malátnost a slabost podobná chřipce. V druhé fázi může virus napadat nervový systém, což může vést až k obrně horních končetin, poruchám sluchu a dalším komplikacím. Proti klíšťové encefalitidě je ale možné se nechat naočkovat.
  • Lymská borelióza: Projevy se mohou objevit velice brzy po kousnutí, ale i o několik týdnů či měsíců později. V prvotní fázi je to červený flek na místě kousance s typickým bílým terčem uprostřed, člověk se cítí unavený, trpí nevolností, může se objevit horečka. Léčí se antibiotiky, po kterých by příznaky měly odeznít. Problematické může být, když se nemoc projeví někdy až po letech chronickými obtížemi.
  • Ehrlichióza: Jde o infekční onemocnění, které u nás není tak časté, ovšem může být pořádně nebezpečné. Napadá bílé krvinky, což může být riskantní pro těhotné ženy a jedince s oslabenou obranyschopností. Příznaky jsou také podobné chřipce, ovšem u zhruba 20 procent se objeví také vyrážka, zvětšení uzlin, jater a sleziny a bolesti břicha.
  • Babesióza: Onemocnění, které napadá červené krvinky a často doprovází lymskou boreliózu. Je těžké jej odhalit, má velice nespecifické příznaky, které lze zaměnit za jiné choroby, jako je únava, nechutenství, kašel, ale i deprese nebo bolest kloubů a svalů.
  • Bartonelóza: U nás spíše výjimečné onemocnění, které se týká zejména lidí s oslabenou imunitou. Na místě kousnutí se objeví tmavý strup, přidají se bolesti hlavy, horečka, mohou se objevit zduření uzlin, nevolnost, bolest očí, ale i zánět spojivek.

Kam se klíšťata zakusují nejčastěji?

Klíšťata preferují teplo a vlhko. Proto jakmile se brouček uchytí na vašem těle, pravděpodobně si přeleze do jemu vyhovujících míst jako:

  • slabiny
  • zadní části kolen
  • podpaží
  • pupík
  • kolem pasu
  • vlasy
  • krk a uši

Když klíště dosáhne požadovaného místa, zakousne se do kůže a začne sát krev. Na rozdíl od většiny ostatních brouků, klíšťata po zakousnutí zůstávají přichycena stále k jednomu místu na těle. Krev ze svého hostitele saje po dobu až 10 dní, poté napité samo odpadne. Tak dlouho čekat ale nikdo nechce a nebude.

Jedním z nejdůležitějších aspektů odstraňování klíštěte je udržování hygieny. Před zahájením procesu je nutné si důkladně umýt ruce a případně dezinfikovat místo kolem klíštěte. Tím se minimalizuje riziko infekce a zánětu.

Jak odstranit klíště?

  1. Hygienický přístup: Umyjte si ruce a připravte si pinzetu s jemným hrotem.
  2. Odpovídající nástroje: Nejlepší je pořídit si na odstranění klíštěte speciální pinzetu nebo umělohmotné karty, ovšem pokud tyto nástroje nemáte, vystačíte si i s klasickou pinzetou. Tou klíště uchopte co nejblíže u kůže.
  3. Pečlivé zacházení: Vyviklejte ho přímo nahoru a pryč od pokožky. Táhněte stále stejnou silou. Snažte se klíště neohýbat, netrhat, nekroutit.
  4. Kontrola zbytků: Po vytáhnutí zkontrolujte místo kousnutí, zda jste klíště vytáhli opravdu celé. Pokud uvnitř stále vidíte nějakou část, opatrně ji odstraňte.
  5. Dezinfekce: Místo kousnutí i ruce následně vydezinfikujte prostředkem na bázi alkoholu nebo jódu.
  6. Odstraněné klíště ponořte do lihu, abyste se ujistili, že je mrtvé. Následně ho můžete umístit do uzavřené nádoby, označené datem a místem kousnutí. V případě jakýchkoli komplikací v budoucnu totiž takové uchování klíštěte poskytne lékaři důkaz a materiál k rozboru.
  7. Sledování: Na místě může být dva až tři dny červený flek, pozorujte ale, jestli se nezvětšuje, případně se uprostřed neobjevuje červený terčík.

Jak předejít kousnutí a nákaze klíštětem?

  • Při procházkách v lese nebo na travnatých plochách, kde se běžně vyskytují klíšťata, noste košili a kalhoty s dlouhým rukávem.
  • Na kůži používejte repelent proti klíšťatům.
  • Oblečení a vybavení ošetřete 0,5 procentem permetrinu. Jedná se o  syntetickou organickou sloučeninu široce používanou jako insekticid, akaricid a repelent.
  • Osprchujte se nebo vykoupejte do 2 hodin od pobytu venku.
  • Po pobytu v přírodě pečlivě zkontrolujte kůži, zejména pod pažemi, za ušima, ve slabinách, za koleny a ve vlasech. Nejlépe ihned.

Obvykle trvá déle než 24 hodin, než se na člověka přenese nákaza, přenášená klíšťaty. Čím dříve tedy dokážete klíště najít a odstranit, tím lépe.

Zdroj: vlasta.cz, kliste.cz, Tick Bites: Symptoms, Treatments, Pictures, and Prevention (healthline.com)

Související články