Pokud tedy žijete ve městě, buďte obezřetní, protože v městských parcích každé až čtvrté klíště přenáší nebezpečnou boreliózu. Odborníci sledují aktivitu klíšťat velmi pozorně a sledují také, kde se jich nachází nejvíc.

VIDEO: Jak správně vytáhnout klíště? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Proč je ve městech víc infikovaných klíšťat

Důvod, proč jich je ve městech více, je podle nich ten, že klíšťata v parcích sají zejména na drobných hlodavcích a ptácích, kteří jsou také zdrojem borelií. V lesích klíšťata sají na jelenech, srnách či daňcích, kteří naopak tuto bakterii nepřenášejí. Například v Praze najdete nejvíc klíšťat v Prokopském údolí, Kunratickém lese či na Petříně.

Boreliózou se letos nakazí víc lidí

Klíšťata přenášejí dvě nemoci – klíšťovou encefalitidu, proti které se dá očkovat, a lymskou boreliózu, proti které zatím očkování neexistuje. Hygienici předpovídají, že letos se počet nakažených lymskou boreliózou oproti loňsku zdvojnásobí.

Obecně nejvíc nakažených osob bývá v Jihočeském kraji, který je považován za region s nejvyšším výskytem infikovaných klíšťat.

Aktivita klíšťat je extrémně vysoká

Pokud chcete být v obraze, jak na tom je konkrétní region, můžete se podívat na stránky Českého hydrometeorologického ústavu, kde se dozvíte aktuální stav. Momentálně je aktivita klíšťat na stupni 4 (ze stupnice 5), což znamená vysoké riziko.

Od loňského jara je k dispozici také nová aplikace KlíšťApka, která nabízí interaktivní mapu výskytu klíšťat a nebezpečí nákazy boreliózy. Můžete si najít lesy nebo parky v okolí bydliště a zjistit, jak velké riziko nákazy hrozí.

Jak se můžete bránit?

Dejte si pozor na parky, zahrady, zeleň na sídlištích, neudržované pastviny i okraje vodních toků a ploch. Méně jich je v jehličnatých lesích a v kamenitém prostředí. Klíšťata také nemají ráda osluněná a výrazně suchá místa, naopak milují vlhko.

Dále je nutné používat repelent, nesedat a nelehat si v porostech, nechodit zbytečně do hustých křovin a vegetace. Večer a po návratu domů si prohlédněte celé tělo, osprchujte se a případně klíště odstraňte.

Čím dřív klíště najdete a odstraníte, tím je menší riziko přenosu. Na přenos encefalitidy stačí 2 hodiny, borelióza se přenáší po 24 hodinách.

Jak klíště odstranit

Zapomeňte na krouživý pohyb za použití oleje. Jak postupovat? Místo, kde je klíště přisáté, dezinfikujte. Pak ho odstraňte opatrným kývavým pohybem pinzetou. Pak opět vydezinfikujte.

Snažte se klíštěte nedotýkat, může být infikované, můžete ale použít jednorázové rukavice. Za nevhodné metody odstranění patří použití oleje, kterým klíště zakápnete. Klíště sice přidusíte, ale to zvýší produkci slinných žláz, takže se zvyšuje riziko nákazy.

Zdroj: vlasta.cz, info.chmi.cz, klistapka.czu.cz, novinky.cz

Související články