Pohanka v jídelníčku pomáhá hubnout, zahání hlad a prospívá srdci. Jak ji vařit

Ivana Ašenbrenerová | 22. 2. 2023

Právě teď je ideální roční období na to, abyste svůj jídelníček obohatili o potraviny, bez kterých se stoly našich předků neobešly. Bohužel jsme na ně časem trošku zapomněli a nahradili je bramborami, rýží nebo těstovinami. Je to například pohanka.

Přitom je to velká škoda. Pohanka je lehce stravitelná a obsahuje mnohem víc zdraví prospěšných látek než třeba těstoviny. Navíc je přirozeně bezlepková, tudíž ji mohou bez obav konzumovat i lidé s celiakií či citlivostí na lepek. Proč bychom ji měli jíst častěji?

Zdroj: Youtube

Zázračná pseudocereálie

Pohanka původně pochází z Číny a do Evropy se dostala díky pohanským nájezdníkům. Patří mezi pseudocereálie, což jsou zrna, která se využívají stejně jako obiloviny (pšenice, rýže), ale nepatří botanicky do stejné skupiny. Je to díky vyššímu obsahu minerálních látek a vitaminů, navíc mají vyšší nutriční hodnotu. Pohanka je přirozeně bezlepková, obsahuje spoustu vlákniny, zinku a aminokyselin. Najdete v ní také riboflavin, thiamin, vitamin K a B6. Co všechno ještě dokáže?

Posiluje srdce

Podle American Heart Association (AHA) by alespoň polovina obilovin v lidské stravě měla být celozrnná. Celozrnné potraviny obsahují živiny, které jsou důležité pro zdraví srdce, včetně vlákniny a niacinu. Studie naznačují, že konzumace celozrnných potravin snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění. Pohanka může snižovat velmi efektivně krevní tlak, což vede ke zdravějšímu srdci. Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhá pohanka zlepšit hladinu cholesterolu v krvi, což opět snižuje riziko srdečních onemocnění, cukrovky, mrtvice a obezity.

Vypadávání vlasů a pleš u žen: Na vině jsou nejen geny
Zdraví

Vypadávání vlasů a pleš u žen: Na vině jsou nejen geny

Zlepšuje trávení

Pohanka je bohatá na vlákninu. Dietní vláknina je druh rostlinného sacharidu, který tělo nedokáže rozložit během trávení. Vláknina podporuje funkci střev při efektivním trávení potravy a pomáhá potravě pohybovat se trávicím traktem. Vláknina je taky prospěšný pomocník při hubnutí, protože nás zasytí. Jeden šálek pohanky obsahuje 1,58 mg

Jeden šálek pohanky také obsahuje 1,58 mg niacinu a niacin neboli vitamín B3, je nezbytný pro přeměnu sacharidů, tuků a bílkovin na energii, kterou mohou buňky těla využít. Protože je pohanka dobrým zdrojem vlákniny a niacinu, je ideální volbou pro zdravé trávení.

8 TOP potravin proti rakovině. Preventivní účinky má brokolice, kurkuma i obyčejný jogurt
Zdraví

8 TOP potravin proti rakovině. Preventivní účinky má brokolice, kurkuma i obyčejný jogurt

Zvyšuje pocit sytosti

Pohanka je také dobrou volbou pro regulaci hmotnosti. Sytost je pocit plnosti po jídle. To je velmi důležité v prevenci přibírání na váze nebo podpoře hubnutí. Potraviny, které zvyšují pocit sytosti, mohou snížit pocit hladu na delší dobu a mohou tak snížit celkový počet kalorií, které člověk během dne zkonzumuje. Pohanka má vysoký obsah bílkovin. Výzkumy zjistily, že potraviny s vysokým obsahem bílkovin vedou k větší sytosti s méně kaloriemi než jiné druhy potravin.

I ve zdravé výživě mohou být jedy. Pozor na těžké kovy a hnojiva
Zdraví

I ve zdravé výživě mohou být jedy. Pozor na těžké kovy a hnojiva

Hlídá krevní cukr

Pohanka je zdrojem komplexních sacharidů. Tato forma sacharidů může lidem pomoci řídit hladinu glukózy v krvi. Tělu trvá déle, než rozloží komplexní sacharidy než jednoduché sacharidy. To zpomaluje trávení a pomáhá udržet hladinu krevního cukru na delší dobu stabilní. Příkladem jednoduchých sacharidů je například bílé pečivo. Podle American Diabetes Association jsou celozrnné potraviny dobrým zdrojem „správných“ sacharidů.

Inkontinence: Vězí za ní menopauza, ale i fyzická námaha
Zdraví

Inkontinence: Vězí za ní menopauza, ale i fyzická námaha

Jak jíst pohanku

Pohanku lze snadno začlenit do zdravého jídelníčku. Pohanka se dá koupit loupaná i neloupaná, dokonce i v podobě mouky, kterou lze použít při pečení. Nejčastěji se používají pohankové kroupy, které se hodí na přípravu rizota, přílohy či k zapékání. Z pohanky lze připravit i kaši, která je zdravou alternativou k běžným snídaňovým cereáliím, nebo palačinky z pohankové mouky. Překvapí vás i pohankové muffiny, které jsou chutnou bezlepkovou variantu dezertu.

Zdroj: https://www.vlasta.cz/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/325042, https://www.healthline.com/nutrition/foods/buckwheat

Tagy Americká kardiologická asociace Čína Evropa jídlo pohanka vláknina