Že jste ještě před pár lety měla o deset kilo méně a časy, kdy jste se vešla do úzkých šatů, v nichž jste randila se svou láskou, jsou ty tam? Lásku sice stále máte, ale co rozhodně nemáte, je tehdejší velikost a onen štíhlý pas. Proč ženy v partnerství tloustnou?

Statistiky mluví jasně: Ve šťastném vztahu přibývají kila

V srpnu 2022 vyšel v magazínu Washington Post článek, ve kterém se autorka odkazuje na studii, podle které je u lidí žijících ve šťastném manželství déle než čtyři roky mnohem větší pravděpodobnost přibírání na váze v porovnání s těmi, kteří spolu nejsou příliš šťastní.

Zajímavá je i studie z roku 2012, jejíž spoluautorkou je Penny Gordon-Larsen.  Podle ní je zvýšená obezita spojena s přechodem od nezadaného či randícího do společného soužití nebo manželství. Studie tvrdí, že čím déle žena žije s partnerem, tím se zvyšuje pravděpodobnost přibírání na váze, zatímco riziko obezity u mužů vzrůstá až mezi prvním a druhým rokem soužití.

Během několika let po svatbě je pak u manželů dvakrát větší pravděpodobnost, že se stanou obézní než ti, kteří spolu jen randí.

Zdroj: Youtube

Pohled výživových poradkyň

Expertka na výživu Lada Nosková říká: „Při hledání partnera má každý své zbraně: muži nás umluví nebo zavalí dary, ženy se snaží zaujmout přitažlivostí a dobrou kuchyní. Proto se začnou vystrojovat, nebo vyvařovat, aby se předvedly v co nejlepším světle. Na tom by ještě nebylo nic hrozného. Jenže většina z nich nechápe, že mají jen podstrojovat, ne jíst!“ Výživová poradkyně Linda Procházková pak problém vidí v tom, že některé ženy se vstupem do partnerství pomalu přebírají stravovací návyky svého protějšku a začnou často jíst věci, které doteď nejedly, a ani jíst nemusely.

Psycholožka Iva Málková se domnívá, že některé ženy ztrácí v partnerství motivaci udržovat svou váhu, protože už mají „své ulovené“. Dokonce obětují i své nejen sportovní koníčky. „Z praxe se ale ukazuje, že tento jev je mnohem častější u mužů než u žen a určitě závisí na okolnostech, zejména – jak kvalitní je vztah, jak dlouho partnerství trvá, zda má žena sklony k přibírání na váze, zda jsou v partnerství děti a mnoho dalších.“

Není to tak jednoduché

Vědci z University of North Carolina v Americe prokázali, že čím déle žijete s partnerem, tím pravděpodobněji inklinujete k tloustnutí. Muži jsou prý vystaveni riziku zvýšené tělesné hmotnosti v prvních dvou letech soužití. Znamená to tedy, že ženy tloustnou tak nějak průběžně a pozvolna, ale bez přestání, a u mužů jde o skokové zvýšení hmotnosti jen v prvních pár letech soužití? To by to měli sakra jednoduché, ale takhle to nefunguje. Každý z partnerů by se měl mít na pozoru, a my ženy především.

Jak na to? Omezte zásoby

Podle britské nutriční terapeutky Amandy Ursell je důležité nenechat se zviklat ve svých stravovacích návycích a nepřijmout za každou cenu ty partnerovy. „Skříň zásobená chipsy a slanými tyčinkami k fotbalu škodí pasu,“ říká. Nekřečkujte jídlo, protože pak po těchto nezdravých pamlscích sáhnete i v den, kdy v televizi žádný sportovní přenos neběží a zásoby vyluxujete mnohem dřív. Totéž platí i pro sladkosti.

Pokud váš partner trvá na naplnění ledničky pizzami, čabajkou či paštičkami, je možné nahradit je zdravějšími verzemi. Těsto na pizzu si lze vytvořit doma a obložení zeleninou a sýrem se sníženým obsahem tuku není věda. „Málokterá z nás je obdařena tak zázračným metabolismem, aby nám prošel k večeři řízek s bramborovým salátem, druhý den mísa francouzských sýrů s vínem, třetí den svíčková s pěti a tak dále," říká Lada Nosková. Zároveň souhlasí s tím, že žádný chlap nechce mít vedle sebe otravnou dietářku, která jen počítá kalorie. Důležitý je balanc.

Volte zdravější alternativy potravin

Výhoda, pro někoho možná nevýhoda, života bez vážného vztahu spočívá v tom, že si sami vaříte a díky tomu si i lépe uzpůsobíte a pohlídáte jídelníček. „Je mnohem snazší stravovat se zdravě, když si jídlo připravujete sami pro sebe, než pro drahou polovičku, a co teprve, když máte děti! Z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy se dá druhý přesvědčit, že tohle je vážně dobré a navíc zdraví prospěšné,“ říká zakladatel české farmy Martin Kudera. V dnešní době, kdy i spousta mužů ráda vaří, je těžké říct, že si to s láskou pečené koleno fakt nedáte, protože rýsujete figuru do plavek. „Vysvětlete druhému, proč a o co usilujete. Že to děláte hlavně sami pro sebe. Co se týká kompromisů, při dlouhodobě správně nastaveném jídelníčku a pravidelném pohybu si to koleno klidně můžete čas od času bez výčitek dopřát.“

Linda Procházková dodává: „Je potřeba nebýt líná a hledat cestu sama pro sebe. Pokud vaříte pro partnera či rodinu, a například smažíte řízky, udělejte si jeden plátek pro sebe jen na teflonu. Místo kaše si jeden brambor vyndejte o něco dříve a dejte si ho ve slupce. To, že máte vedle sebe partnera, určitě neznamená, že musíte nutně jíst tatáž jídla. A pokud vám například partner donese nějaký pamlsek, tak se naučte říkat ne.“

Začněte se hýbat společně

Nárůst hmotnosti je často způsoben tím, že lidé jsou ve vztahu šťastní a necítí už takovou potřebu vypadat dobře. Podle fitness trenérky Terezy Kompánkové však bývá častou příčinou také to, že zadaní či manželé začnou žít méně aktivním životním stylem, mají časově náročnou práci a rodina se rozroste o děti. „V partnerství může být složitější najít si dostatek času na vlastní koníčky či přimět partnera, aby je podnikal s vámi, pokud například ke sportu předtím neinklinoval,“ potvrzuje Kompánková. V těchto případech je důležitá vzájemná komunikace, kompromisy a hledání společných zájmů. Navíc studie amerických vědců publikovaná v časopise British Journal of Sports Medicine odhalila spojení mezi sedavým životním stylem a plodností. Gaučoví povaleči mají málo spermií. Není tedy na co čekat, začněte se hýbat!

Proč je dobré cvičit v páru?

 • Před partnerem se víc snažíte.
 • Páry tráví většinu svého času prací a dalšími závazky. Naplánujte si čas pro cvičení v dobu, která se hodí oběma. Spojíte příjemné s užitečným. I na obyčejné procházce.
 • Přidejte cvičení do svého seznamu sdílených zájmů a koníčků. Možnost vyzkoušet nové činnosti udržuje vztah vzrušující.
 • Podpora a chvála od partnera patří mezi největší motivace.
 • Cvičení produkuje chemické látky, které zvyšují vzrušení. Studie ukazují, že muži a ženy, kteří se pravidelně věnují pohybu, mají častěji sex se svými partnery.

Svobodný, nebo zadaný?

I když z článků vyplývá, že při snaze o štíhlejší postavu to mají snadnější ti, kteří jsou single, ve skutečnosti to tak jednoznačné není. „Existuje spousta párů, které mají společné zájmy. Chodí spolu cvičit, motivují se, pečují o sebe či si chystají zdravá jídla, která korespondují s jejich cíli. A právě tato vzájemná podpora je jejich hnacím motorem,“ říká trenérka Tereza Kompánková a na závěr dodává, že bez ohledu na to, jestli jste svobodní, ve vztahu nebo v manželství, záleží především na tom, abyste byli spokojeni sami se sebou. Láska k sobě je často klíčem k transformaci postavy i celého zevnějšku.

Kdy ženy nejvíc tloustnou?

 • v dlouhodobém spokojeném vztahu
 • po svatbě
 • během těhotenství
 • během rozvodu
 • při odchodu či úmrtí partnera
 • při menopauze
 • při úrazu nebo delší nemoci
 • dlouhodobém stresovém vypětí

Kdy ženy nejvíc hubnou?

 • v krátkodobém vztahu, naplněné euforií ze zamilovanosti
 • při odvrácení vztahové krize
 • před svatbou do šatů
 • po porodu
 • během rozvodu
 • při rozchodu
 • při ztrátě zaměstnání
 • při ohrožení zdraví blízké osoby
 • po smrti blízkých

Zdroj: vlasta.cz contours.cz zivina.cz  dietplan.cz stob.cz bomton.cz

Související články