Zelí

Při redukci hmotnosti je pomocníkem číslo jedna. Bez ohledu na to, které zelí zvolíte, si však můžete být jistí, že vás dokonale zasytí. Na vlákninu je bohaté zejména bílé zelí, pokud si však raději pochutnáváte na tom červeném, které má o něco výraznější chuť, dostanete do těla hodnotné antokyany, větší množství provitamínu A, draslíku a dvojnásobně železa. „Zelí je skvělým společníkem všech, kdo se snaží redukovat váhu. Kromě toho je výborným zdrojem vitamínu C a manganu, který ovlivňuje funkci enzymů a je důležitý i pro správnou funkci nervového systému. Zelná šťáva je navíc skvělou kúrou pro osoby trpící zácpou,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí Naturhouse.

Věděli jste, že v červeném zelí obsažený selen má široký rozsah terapeutických účinků? Bílé zelí pro změnu obsahuje vyváženě všechny vitamíny B-komplexu, díky čemuž je skvělou potravinou proti stresu.

Brokolice

Ani tahle „kudrnatá“ zelenina by neměla chybět v redukčním jídelníčku. Je totiž bohatá nejen na vlákninu, ale překvapí i množstvím bílkovin. Ve 100 gramech syrové brokolice je jich okolo 3 gramů. Obsahuje ale i celou řadu dalších prospěšných látek. „Při konzumaci jednoho šálku syrové brokolice do těla vpravíte až 41 mg vápníku a 79 mg vitamínu C, který zvyšuje jeho vstřebávání. A jak je známo, vápník podporuje kvalitu kostí,“ vysvětluje výživová specialistka Věra Burešová. V brokolici se nachází také vitamín K, který hraje důležitou roli při srážení krve.

Věděli jste, že brokolice je i zdrojem chromu a koenzymu Q10? Koenzym Q10 se vyskytuje spíše v živočišných potravinách, avšak brokolice či špenát jsou jedněmi z mála druhů zeleniny, kde je podstatně zastoupen.

Fenyklová bulva

Přestože se fenykl v české kuchyni zatím teprve rozkoukává, pozornost si jistě zaslouží. Má totiž mnoho využití. Bulvy můžete nakrájet do salátu, dusit i zapékat. Jsou velmi chutné a přitom dietní! „V české kuchyni zatím čerstvé fenyklové bulvy nejsou tolik populární jako například v Itálii, kde jim věnují zásadní pozornost. Přitom je naše obchody nabízejí po celou zimu i v předjaří. Za mě je to naprosto špičková zelenina,“ tvrdí fitness trenérka Markéta Brožová. Je totiž nezbytným zdrojem kyseliny listové a draslíku, který podporuje hospodaření s vodou a funkci buněk, a především vlákniny, která pomáhá řešit potíže trávicího traktu. Kromě toho také váže toxiny a tukové látky ve střevech a snižuje hladinu cholesterolu a krevních tuků. Za zmínku stojí také vysoký obsah vitamínu C podporující imunitní systém.

Věděli jste, že fenykl byl velmi oblíbený už u starých Řeků, kteří ho považovali za všelék? Využívali ho při trávicích potížích, k léčbě ledvin a jater, a dokonce i jako zbraň proti obezitě.

Špenát

Svaly jako Pepkovi námořníkovi nám po něm sice nevyrostou, přesto je jeho přínos pro naše zdraví značný – zvlášť pokud si na něm pochutnáváme v syrovém stavu. „Čerstvý špenát má v sobě neporušené vazby kyseliny šťavelové v organické podobě, kterou organismus využívá k podpoře střevní peristaltiky,“ vysvětluje Markéta Brožová. Benefitů je ale mnohem víc. Konzumace špenátových lístků snižuje riziko onemocnění srdce a cév zahrnující mozkovou mrtvici a ischemickou srdeční chorobu.

Věděli jste, že špenát obsahuje nadprůměrné množství vitamínu A, vitamínů skupiny B, vitamínu C a také draslíku, mědi, železa, hořčíku, manganu a vlákniny?

Zdroj: Synergy Communications