Následujících pět testů je pro stanovení rizika vzniku cukrovky velmi důležitých. Pokud budete pozitivní ve třech, nebo dokonce v pěti těchto měřeních, pak máte zřejmě metabolický syndrom a jste ohroženi cukrovkou 2. typu. Co tedy můžete udělat hned a zjistit, jak na tom jste?

Zdroj: Youtube

1. Krevní tlak

Pokud už léky na krevní tlak užíváte, automaticky se to počítá jako jeden z příznaků metabolického syndromu. Krevní tlakoměr byste měli mít doma a pravidelně si tlak přeměřovat. Existuje spousta typů tlakoměrů. Ať už si vyberete zápěstní, nebo pažní, pokud je váš krevní tlak vyšší než 130/85 mmHg, máte hypertenzi, což zvyšuje riziko cukrovky.

2. Měření pasu

Druhým testem je měření pasu. Rizikové hodnoty jsou více než 80 cm u žen a 94 cm u mužů. Vysoké riziko metabolických komplikací hrozí v případě, že je obvod pasu větší než 88 cm u žen a 102 cm u mužů. Stačí se postavit bokem před zrcadlo a uvidíte, jak na tom jste se svým pasem.

3. Hodnoty cholesterolu

Mít vyšší hladinu celkového cholesterolu nebo špatného cholesterolu není dobré, ale pokud lékaře zajímá riziko metabolického syndromu, pak ho zajímá hlavně HDL, tedy „hodný“ cholesterol.

Pokud už léky na cholesterol užíváte, automaticky se to počítá za známku možného metabolického syndromu. Pokud neužíváte žádné léky, množství vašeho HDL cholesterolu by nemělo být nižší než 1,0 mmol/l a u mužů 1,3. V opačném případě je to rizikový faktor metabolického syndromu.

4. Hodnoty triglyceridů

Nejen hladina cholesterolu může být známkou rizika onemocnění cukrovkou 2. stupně. Důležité je hlídat si také triglyceridy. To jsou drobné částice, které putují krví do tukových buněk.

Na jejich zvyšování nemají největší vliv tuky v potravě, ale přemíra cukrů. Ohrožení jsou samozřejmě lidé s nadváhou a obezitou. U dospělých by se měly jejich hodnoty pohybovat od 0,68 do 1,69 mmol/l. V případě, že jsou hodně vysoké, může dojít až k těžkým zánětům slinivky.

5. Krevní cukr

Měření krevního cukru by se mělo vždy provádět nalačno. Vhodné je minimálně 8 hodin nejíst, lepší je 10 hodin. Pozor ale, lačnění nad 12 hodin je také nevhodné. Večer před odběrem byste si měli dopřát lehčí večeři, tučná a sladká jídla vynechte, stejně tak alkohol.

Hladina cukru u zdravého člověka je v rozmezí 3,9–5,9 mmoll/l. Diabetes je obvykle diagnostikován, pokud jsou hodnoty vyšší než 10 mmol/l. Příznakem blížící se cukrovky může být i zvýšená žízeň.

Co dělat, když jsou testy pozitivní

Pokud jeden nebo dva z těchto testů dopadly pozitivně, zvažte zlepšení životního stylu, včetně začlenění zeleniny a ovoce do jídelníčku, protistresových opatření a fyzické aktivity. Pokud máte jakékoli tři z těchto příznaků, pak máte s největší pravděpodobností metabolický syndrom.

Začněte s dietou a cvičením

Tyto příznaky jsou obvykle spojeny s přibíráním na váze a obezitou, takže hubnutí je samozřejmě první věc, která pomáhá tyto příznaky zvrátit. Rozhodně nedoporučujeme drastické diety, měli byste se zaměřit na středomořskou stravu, případně nízkosacharidovou. Pro začátek stačí přidat více zeleniny, ovoce, vynechat smažená jídla a cukr.  

Ke zdravějšímu jídelníčku přidejte pohyb, ideální je chůze, plavání nebo jóga. Nejdůležitější je být aktivnější. Kromě toho je nezbytné minimalizovat stres. Stres může sehrát významnou roli při zhoršování metabolického syndromu – nepomáhá krevnímu tlaku, může přispět k mdlobám a narušit dietní plán. Se stresem pomůže i cvičení, ale někdy je důležitější meditace nebo chvíle o samotě.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, sixtyandme.com, diabetes.org.uk