Existuje celá řada bylinek, které mají neuvěřitelně pozitivní efekt na podrážděný žaludek. Následující čaje si dovedou poradit s nevolností, průjmem, nadýmáním nebo i zvracením. Vyzkoušejte, který zabírá právě na vás.
Zelený čaj
Zelený čaj má spoustu zdravotních přínosů. Historicky se používal jako přírodní lék na průjem a infekci způsobenou tyfem, který se přenášel potravinami a způsoboval nevolnost, zvracení a průjem. V současnosti se používá na zmírnění žaludečních potíží. Studie ukazují, že extrakt ze zeleného čaje významně zlepšil průjem a zkrátil dobu hospitalizace u dětí s virovou gastroenteritidou. Účinné složky v zeleném čaji také pomáhají při plynatosti a zažívacích potížích. Jen si dejte pozor, na lačný žaludek může vyvolat nevolnost.
Černý čaj
I černý čaj se může pochlubit řadou zdravotních benefitů podobných těm, které přináší zelený čaj. Černý čaj je první volbou, kterou můžete vyzkoušet v případě průjmu či zvracení. Jedna studie prokázala, že užívání tablet obsahujících černý čaj pomohlo zlepšit objem, frekvenci a konzistenci stolice u dětí. Jiná studie prokázala, že podávání extraktu z černého čaje mělo významný efekt v případě nákazy bakterií E.coli, kdy se výskyt průjmu snížil o 20 procent.
Fenyklový čaj
Fenykl je rostlina z čeledi mrkvovitých a chutí připomíná lékořici. Čaj z této kvetoucí rostliny se běžně používá k léčbě různých onemocnění, včetně bolestí žaludku, zácpy, plynatosti a průjmu. Podle studie z roku 2014 pomohlo popíjení fenyklového čaje několik dní před a během menstruace snížit příznaky žaludečních nevolností.
Náš TIP: Připravte si doma fenyklový čaj tak, že do 1 šálku horké vody (asi 250 ml) přidáte 1 čajovou lžičku nebo 2 gramy sušeného fenyklu. Můžete také kořen nebo listy fenyklu ponořit na 10 minut do horké vody a nechat louhovat.
Lékořicový čaj
Lékořice má výrazně sladkou a zároveň lehce nahořklou chuť. V tradiční medicíně se používá ke zklidnění žaludeční nevolnosti. Lékořice pomáhá i v případě žaludečních vředů, které se mohou projevit bolestí žaludku, nevolností a zažívacími potížemi, jako je třeba pálení žáhy. Podle jedné studie došlo k výraznému zlepšení zažívacích potíží u těch účastníků, kteří užívali dvakrát denně 75 miligramů extraktu z lékořice. Pozor jen na vedlejší účinky. Ve vysokých dávkách může být ale nebezpečná, proto nepřekračujte denní dávku 1 šálek denně.
Bazalkový čaj
Bazalka posvátná, známá také jako tulsi, je nenápadná bylinka, ale velice mocná díky svým léčivým účinkům. Patří mezi nejvýznamnější byliny indické tradiční medicíny. Využívá se v kuchyni, ale především v léčitelství. Není tak běžná jako ostatní bylinky, ale pokud chcete něco skutečně účinného, vyzkoušejte ji. Lze ji koupit v mnoha obchodech se zdravou výživou anebo online v podobě kapslí či sypanou. Nálev je světle žlutý a vůně je příjemná, sladká a kořeněná. Připomíná trošku hřebíček a skořici. A jak bazalkový čaj připravit? Tulsi zalijte vroucí vodou v poměru 1 čajová lžička na 1,5–2 dl. Pak deset minut louhujte pod pokličkou a nakonec přeceďte.
Zdroj: vlasta.cz healthline.com