Problémy s křečovými žilami má více než pětina dospělých. Mnohdy se projevují viditelnými velkými modrofialovými zkroucenými pletenci žil, ale patří sem i tenounké a na podhled nevinné metličky. Otravné jsou i další projevy – pocit těžkých nohou, jejich bolest, mravenčení a často také noční křeče.

Děje se tak kvůli oslabení žilních stěn, ať už kvůli dědičnosti, nebo v důsledku nezdravého životního stylu, kam patří třeba nedostatek pohybu.

Je fér říci, že pokud už křečové žíly máte, nedokážete se jich sami zbavit, i když se budete snažit sebevíc. Ale můžete něco udělat pro to, aby vás tolik nebolely či vám, zvláště v létě, tolik neotékaly nohy.  Bohužel nestačí přiložit na nohy nějaký zázračný obklad, budete muset dělat o dost více.

VIDEO: Jak vznikají křečové žíly? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Přírodní recepty na křečové žíly

1.     Zvedejte nohy

Alespoň třikrát nebo čtyřikrát denně si lehněte na zem nebo na gauč a nechte nohy nahoře. Zkuste si potřebné přestávky dělat i během dne. Důležité je, aby byly nohy nad úrovní srdce – sezení u stolu s nohama na stoličce bohužel takovou službu neudělá.

2.     Jezte více flavonoidů

Flavonoidy jsou přírodní sloučeniny, které se nacházejí v ovoci, zelenině či třeba obilovinách. Existují studie, které ukazují, že flavonoidy dokážou zlepšit žilní tonus a tím zmírnit napětí v křečových žilách.

3.     Pijte šťávu z řepy

Některé studie naznačují, že smysl má konzumace jídel či nápojů s pozitivním vlivem na krevní oběh, mezi které patří například šťáva z granátového jablka, zelený i černý čaj a šťáva z červené řepy.

4.     Zkuste jablečný ocet

Jablečný ocet obsahuje antioxidanty, které mohou zlepšit průtok krve a krevní oběh. Výsledky jedné randomizované kontrolované studie publikované v roce 2016 naznačují, že lokální aplikace jablečného octa měla pozitivní vliv na symptomy křečových žil – zejména v kombinaci s jinými konzervativními způsoby léčby. Tím se myslí třeba nošení kompresních punčoch.

5.     Extrakt z kaštanu

Výtažek ze stromu správně nazývaného jírovec maďal, lidově kaštan, je jedním z nejpoužívanějších prostředků alternativní medicíny na křečové žíly a chronickou žilní nedostatečnost. Obsahuje látku zvanou aescin, která může pomoci snížit bolest a otoky nohou při místní aplikaci. Výtažek se dá běžně koupit.

6.     Extrakt z hroznových jader

Má silné antioxidační účinky, posiluje strukturu pojivové tkáně krevních cév a snižuje zánět v těle. Dá se koupit v podobě potravinového doplňku.

A tohle prostě dělat musíte

Aby se váš stav nezhoršoval, zkuste denně myslet na tyhle tři věci, i když se vám do nich většinou nebude chtít.

1. Cvičte

Každodenní cvičení nohou a kotníků může pomoci snížit příznaky křečových žil. Vhodné je cvičení, které aktivuje lýtkové svaly, včetně chůze.

2. Noste volné oblečení

Vyhněte se nošení těsného oblečení, zejména věcí, které stahují pas, třísla a horní část stehen. Omezuje totiž tok žilní krve z nohou zpět do srdce – což může zhoršit křečové žíly.

3. Noste kompresní punčochy

Kompresní punčochy jsou naopak vhodné, protože zabraňují městnání krve v nohách. Jejich princip spočívá v tom, že nejvíce stahují chodidlo a kotník, směrem nahoru komprese slábne. Některé jsou volně prodejné, ale může vám je předepsat i lékař.

A ještě jedna věc – kila navíc znamenají vyšší riziko vzniku křečových žil a naopak, zhubnutí některé příznaky zmírňuje. I když to už existující stávající křečové žíly nevyléčí, může pomoci zastavit jejich zhoršování a potenciálně zabránit vzniku nových.

Pozor na zhoršování potíží

I když vám různé triky pomohou k tomu, že se některé vaše obtíže se žilami dočasně zmírní, nebude to bohužel napořád. Je důležité potíže průběžně řešit s lékařem, jinak se budou dále zhoršovat a vy si toho nemusíte hned všimnout.

V případě chronického žilního onemocnění jsou krátkodobé otoky a bolesti nohou jen počátkem. Později se přidávají metličky, křečové žíly a trvalé otoky nohou. Poslední stadium se projevuje bércovým vředem. Nikde ale není dáno, že pacienti musejí projít každým stadiem a zaznamenat všechny typické symptomy, vysvětluje angioložka Kateřina Márová z Prahy.  Potíže mohou například hned začít bolestivými otoky.

Berte v potaz i to, že problémy se zhoršují v horkých dnech, a když se pak zase ochladí, můžete se cítit lépe. To ale neznamená, že se celkový stav vašich nohou a žil zlepšil.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, medicalnewstoday.com, verywellhealth.com, health.clevelandclinic.org