Problémy například se žaludkem poznáte okamžitě, stejně tak zaznamenáte, když vás začne bolet slepé střevo. Jenže játra nebolí, a to ani když nejsou v dobré kondici, tudíž zjistit, že je s nimi něco špatně, se tak snadno nedá. Platí to i pro chorobu označovanou jako NAFLD neboli nealkoholovou tukovou chorobu jater, která je ve vyspělých zemích stále častější a souvisí s nadváhou a obezitou, nikoli s přemírou alkoholu. I tahle choroba jater může přitom skončit obávanou cirhózou. Jak ji tedy poznat?
Únava, která nemá vysvětlení
Jde o nejčastější chronickou nemoc na světě. Nejvíce nemocných je v Jižní Americe a na Blízkém výchově, kde jí trpí skoro třetina dospělých. Evropa ale bohužel zaostává jen málo, podle lékařů má tuto potíž s játry pětadvacet procent dospělých. Jde často o lidi, kterým kvůli kilům navíc hrozí také hypertenze, nemoci srdce a cév či cukrovka.
„NAFLD je aktuálně celosvětově nejčastějším onemocněním jater a také nejčastější příčinou úmrtí souvisejících s játry. Jeho výskyt navíc roste velmi alarmujícím tempem,“ upozorňuje docent Jiří Slíva, přednosta Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty UK v Praze.
Typickým pacientem je člověk mezi padesátkou a šedesátkou, ale nemoc mohou mít i lidé mnohem mladší, v závislosti na jejich životním stylu. Příznakem, a to hodně nespecifickým, je únava, ale tu si málokdo dá do souvislostí s játry. U mnoha lidí se tak na potíž přijde náhodou, při vyšetřování zaměřeném na něco jiného. Nealkoholová tuková choroba jater má více fází, přičemž časem se spolu s poškozováním buněk kvůli hromadění tuku rozvíjí i zánět jater.
Některé nápadnější projevy problémů s játry, jako je ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, slabost, svědění kůže, tlak v pravém podžebří nebo například zežloutnutí kůže, se mohou objevit až ve chvíli, kdy onemocnění dosáhne většího postižení jaterní tkáně.
Roli hrají i geny
„Příčinou je především nepoměr mezi příjmem a výdejem energie, což vede k hromadění tuku v tukové tkáni. Ta pak uvolňuje větší množství volných mastných kyselin a cytokinů, které se ukládají mimo jiné ve svalech, slinivce břišní nebo právě v játrech ve formě tukových kapének,“ vysvětluje praktický lékař Michal Lazák.
Někdo může trpět ukládáním tuku v játrech, i když jeho nadváha není nijak zásadní, a naopak, nemusí postihnout ani morbidně obézního člověka, protože do hry vstupuje více faktorů. Roli hraje i genetika, nedostatek pohybu a špatné složení potravy, situaci může zhoršit i alkohol. Nicméně i tak je dobré vědět, že většiny obézních se popisovaný problémy s játry týká – nealkoholovým ztukovatěním jater trpí až čtyři pětiny obézních pacientů a tři čtvrtiny diabetiků.
Pokud se choroba dostane do zánětlivého stavu, označuje se jako steatohepatitida, může se stav člověka dále zhoršovat až do nezvratné a neléčitelné cirhózy. Nestane se to hned a nepostihne to všechny pacienty se ztukovatěním jater, ale spoléhat na to, že se člověku komplikace vyhnou, není úplně dobrý nápad.
Naopak je potřeba problém řešit, přičemž u nepokročilé formy ztukovatění, takzvané steatózy, může zásadně pomoci zhubnutí. „Větší pozornost přímo léčbě jater by se měla věnovat až pacientům se zánětem jater (steatohepatitidou),“ vysvětluje lékař Michal Lazák. Zásadní podle něj je změna životního stylu zahrnující dietu se sníženým obsahem cukru a tuku, vyloučení alkoholu, a naopak zahrnující pravidelnou aerobní fyzickou aktivitu.
Zdroj: vlasta.cz Johns Hopkins Medicine nih.gov liverfoundation.org