Zarudnutí a otok víček mohou mít mnoho příčin. Mezi nejčastější se počítají infekce a záněty okolo žláz na okrajích víček. Jedná se o bolestivou záležitost, která umí velmi znepříjemnit život. Není ale infekční.
Rozdíl mezi ječným a vlčím zrnem
Pokud se zanítí povrchové žlázky, které se nacházejí na okraji víčka, pak jde o ječné zrno. V případě ucpání a zanícení hlubokých mazových žlázek dochází ke vzniku vlčího zrna.
Jestliže se ale někomu podobné záněty vyskytují často, není výjimkou výskyt několika zrn najednou.
Ječné zrno
Jedná se o akutní bakteriální infekci žláz na samotných okrajích očních víček. Infekce v tomto případě může postihovat různé žlázy, ve většině případů jsou zasaženy tzv. Meibomovy žlázy. Oční víčko (případně jeho okraj) je oteklé, zarudlé a nepříjemně bolavé.
Pokud půjdete s bolavým okem k lékaři, může vám ječné zrno diagnostikovat při vyšetření oka, k čemuž využije šterbinovou lampu. Vyšetření mu zároveň pomůže k tomu, aby vyloučil případné jiné obtíže, což může být například zánět slzné žlázy.
Jak léčit ječné zrno
Léčba ječného zrna jako taková většinou není nutná, zpravidla po 2–4 dnech samo odezní. Průběh hojení ale lze urychlit přikládáním teplých obkladů, které způsobí, že zrno rychleji uzraje a následně praskne.
Bylinky na ječné zrno
TIP: Přikládejte teplé obklady několikrát denně vždy po dobu minimálně deseti minut. Mohou to být nahřáté hadříky nebo vylouhované čajové pytlíky. V případě tinktur a olejů mázněte kapku pod nebo nad oko (záleží na umístění zrna).
- Lichořeřišnice (nejlépe ve formě masti nebo ředěné tinktury)
- Světlík
- Sporýš
- Heřmánek
- Propolisová tinktura
- Tea tree oil
- Med
Může ale dojít i k akutnímu stadiu, které se poté léčí pomocí infračerveného světla. Lékař může také předepsat antibiotickou mast.
Ve výjimečných případech je třeba drobného chirurgického zákroku, během kterého se nařízne zanícené místo, aby snadněji odtékal hnis. Jakmile hnis odteče, zmizí i ječné zrno.
Vlčí zrno
V případě vlčího zrna jde o chronický zánět Meibomovy žlázy, kdy se vyskytne uzlíkovitý zánět, během kterého jsou zanícené celé skupinky buněk.
Vlčí zrno zpravidla vzniká kvůli zablokovanému a ucpanému odtoku žlázy, případě se může rozvinout z ječného zrna. Zanícené uzlíky se tvoří postupně, nejsou bolestivé na dotek a nejde s nimi hýbat.
Jak léčit vlčí zrno
Doporučujeme nevyčkávat a co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Doktor během vyšetření vyloučí i jiné příčiny obtíží, kterými mohou být například i karcinom mazových žláz víčka.
Pokud lékař spatří podezření na nádor, je nezbytné odebrat malý kousek tkáně a odeslat ji k mikroskopickému vyšetření.
Přestože menší vlčí zrna mizí postupně sama, děje se to spíš výjimečně. Nejsou infekční, ale léčba je během na dlouhou trať, trvat totiž může klidně i týdny či měsíce.
Ve většině případů je pacient nucen podstoupit operační zákrok, který probíhá v lokální anestezii. Lékař postupně nařízne postižené místo a odstraní zanícenou tkáň.
Zdroj: vlasta.cz, Refrakcnicentrum.cz, Herbalus.cz, Lekarna.cz, Nzip.cz