Kde jitrocel hledat? Najdete ho na každém kroku, u většiny silnic, luk a polí, v příkopech, na pěšinách i u vás doma na zahrádce. V podstatě se mu daří téměř všude, ne nadarmo je považovaný za otravný plevel.

VIDEO: Jak si vyrobit jitrocelový sirup? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Kdy jitrocel sbírat

Podle bylinkářů je ideální sbírat listy před květem, než vyrostou vzpřímené stvoly. Ty jsou vysoké i 30 centimetrů. Jitrocel kvete od května do října, takže na sběr listů máte poměrně dost času.

Jitrocelů je více druhů, asi nejznámější je jitrocel větší, prostřední a kopinatý. Nejvíc léčivých látek má ale právě jitrocel kopinatý.

Jak ho poznat? Má dlouhé, úzké a vzpřímené listy, které jsou na konci špičaté. Dalším výrazným znakem jsou výrazné žíly na listech. Další dva druhy jitrocele mají listy široké a vejčité, méně vzpřímené.

Jak jitrocel využít

Zejména listy obsahují spoustu protizánětlivých sloučenin, které podporují trávení, imunitní systém i hojení ran. Jitrocel má pozitivní vliv i na akné a další problémy s pokožkou. Listy jitrocele můžete konzumovat syrové, když jsou mladé a měkké. Můžete je ale i sušit.

Lidově se mu říká ranocel nebo skorocel a odpradávna se využíval při štípnutí hmyzem nebo na puchýře na nohách. Stačí najít jitrocel, trošku ho pomnout v prstech, a pak přiložit na postižené místo.

Máte-li jitrocel na zahradě, můžete ho přidat do jakéhokoli jídla, místo jiné zeleniny. Chuťově nejlepší je mladý jitrocel, starší listy už bývají tuhé.

Jitrocel můžete i usušit, ale opatrně

Jitrocel není těžké najít, ovšem pokud jde o sušení, je zapotřebí opatrnosti. Nejčastějším prohřeškem při sušení je zvlhnutí listů a černé skvrny. Takové listy je nutné vyhodit.

Proto sbírejte listy tak, abyste je moc nepomačkali. Rozhodně také listy nesbírejte, pokud je po dešti a jsou vlhké nebo nějak zapařené.

Sušení pak musí proběhnout co nejrychleji, předsušit můžete na slunci. Pak v tenkých vrstvách jitrocel rozložte na pečicí papír a dejte sušit někam, kde je teplo a vzdušno. Pokud jste postupovali správně, usušený jitrocel bude křehký a bude se snadno lámat.

Jak si vyrobit jitrocelový nálev

Chcete mít doma po ruce lék na kašel, astma, zdravá střeva i pročištění a posílení jater? Vyrobte si z jitrocele nálev. Můžete použít čerstvé listy nebo sušené.

  • 1 vrchovatou lžičku sušených listů zalijte čtvrt litrem vařící vody.
  • Nechte 10 minut louhovat.
  • Sceďte a pijte 1–3x denně po doušcích.

Nálev můžete připravit i z čerstvých listů, do jedné ruky naberete hrst nasekaných listů a postupujete stejně jako v případě sušených listů. Nelekněte se, nálev má mírně nahořklou chuť.

Zdroj: Vlasta.cz, healthline.com, salveo.cz, vitalveda.com.au

Související články