Obvykle ráno, jakmile vstaneme, začíná fáze kognitivního vzestupu, tedy ideální doba pro řešení složitých problémů. Odpoledne je naopak ve vrcholné formě tělo a je připraveno lámat rekordy. „Po obědě často nastává útlum neboli řízkové kóma, jak se často říká,“ vysvětluje trenér a školitel Oliver Kogler, který se již 30 let zabývá výzkumem spánku a významem chronobiologie. Večer, několik hodin před usnutím, doporučuje kreativní a uměleckou práci, protože v této době jsou v mozku aktivní tzv. alfa vlny. Je to stav plné koncentrace při uvolnění těla i mysli. Nastává regenerace organismu.

Sova, nebo skřivan?

Je poměrně jednoduché zjistit, zda jste skřivan, nebo sova. Zatímco první jmenovaní mají hned po probuzení dobrou náladu, jsou nastartovaní do nového dne a jde jim vše od ruky, sovy mají trochu pomalejší start. Obvykle se nakopnou až později, zato ale večer pak déle vydrží. A zatímco skřivanům už padají oči a vidí se v posteli, sovy jsou ještě plny energie.

Manažer je slunce

Druhy biologických rytmů lze rozdělit do několika skupin, a to podle délky periody. Nejdůležitějšími a nejdůraznějšími biorytmy v lidském těle jsou biorytmy cirkadiánní. Pro ně existuje v těle člověka mechanismus zvaný centrální biologické hodiny. Ty vycházejí ze čtyřiadvacetihodinového rytmu, kterým se řídí veškeré pochody v těle, a ovlivňují soustředění a vnímání, stejně jako fyzickou a duševní kondici. Řídí cyklický nástup funkce a odpočinku jednotlivých systémů těla jedince v průběhu dne.

Cirkadiánní rytmy zajišťují, že si všechny složky těla postupně odpočinou a zregenerují se, aby poté opět ve vhodný čas nastoupily k plnému výkonu. Střídání denní a noční doby – doby aktivity a odpočinku je základním předpokladem pro udržení zdraví. Porušování této zákonitosti, například denní spánek nebo noční práce na směny ovlivňuje negativně zdravotní stav. Celková pohybová a ostatní aktivita by měla být úměrná délce denního slunečního svitu.

Zdroj: Youtube

Sovy a skřivani

Každý lidský orgán má také aktivní a pasivní fázi. „Pokud například jíte v době, kdy střeva nejsou aktivní, ovlivní to spalování tuků. Výsledkem je pak často přibývání na váze,“ vysvětluje Kogler. V jedné studii zhubli obézní lidé o tři až pět kilogramů za měsíc, protože jedli stejné množství jídla v souladu se svým chronotypem – tedy v chronobiologicky vhodnou dobu.

Jestliže každý den vstáváte s budíkem, nežijete v rytmu, tak trpíte tzv. sociálním jet lagem. Podle Koglera je jím postiženo přibližně 70 procent lidí. Důvodem je naše prostředí – ne každý může začít pracovat, kdy chce. V naší kultuře stále převládá představa, že ten, kdo chce ráno vyspávat, je člověk líný a pohodlný, zatímco ten, kdo vstává ještě za tmy, je pilný a pracovitý. „Brzké vstávání, které je výhodné nanejvýš pro třetinu společnosti, je ve skutečnosti od základu mylné. Vlastní rytmus nelze změnit. Někteří lidé jsou spíše „sovy“ a jiní spíše „skřivani“. Pokud jsem ranní ptáče, poletuji už od úsvitu, ale když jsem sova, ráno houkat nebudu,“ zdůrazňuje Kogler.

Vyšší výkonnost, nižší nemocnost

Podle německé společnosti DAK Gesundheit přichází ráno do kanceláře asi čtyřicet procent lidí unavených. Ti, kteří ráno potřebují dva šálky kávy, aby se nastartovali, by měli zůstat déle v posteli. Pro firmu v tuto dobu vykonají jen málo, nejsou efektivní.
Kdyby tito pracovníci chodili do zaměstnání až v 11 hodin, práce by jim šla lépe od ruky a i atmosféra v kanceláři by byla lepší. Studie ukazují, jak velký potenciál se skrývá v zohlednění vnitřních hodin. Například výkonnost ve firmách by se mohla zvýšit až o 30 % a počet dnů nemocenské by se mohl snížit až o 25 %.

Letní, nebo zimní čas?

Ani sovám, ani skřivanům neprospívá střídání letního a zimní času. Na jaře tuto změnu nesou hůř sovy, na podzim skřivani. Už léta se hovoří o tom, že tyto posuny narušují biorytmy člověka. Některým lidem to trvá i několik týdnů, než si na nový čas zvyknou. A který čas by měl být ten správný? Odborníci se jednoznačně kloní k tomu, že bychom letní čas už neměli zavádět. Energetické úspory jsou střídáním dvou typů časů zanedbatelné, zatímco citlivé lidi „rozhození rytmu“ poškozuje.

Související články