Zdravá závislost

Pro obrovskou masu lidí po celém světě představuje šálek kávy neodmyslitelnou potřebu, která je dokáže povzbudit a naladit jak smysly, tak i celé tělo. „Vášniví kávičkáři nedokážou den začít dřív, než vypijí svůj oblíbený ranní šálek kávy. Káva je uvede nejen do reality všedních dní, ale podle jejich zdravotního stavu a fungujícího metabolismu jim káva v průběhu dne dodává energii, a dokonce dokáže ovlivnit jejich náladu,“ tvrdí propagátor zdravého životního stylu Martin Kudera.

Nutno však podotknout také to, že postupně se lidé stávají na černém moku do určité míry závislými. Na druhou stranu lze tuto závislost považovat za prospěšnou, neboť podle mnoha průzkumů je pití kávy spojeno spíše se zdravotními benefity než s negativy.

Zdroj: Youtube

Čtyři šálky denně

Podle odborné studie provedené Robinem Poolem, který působí v oblasti veřejného zdraví, může pití tří až čtyř šálků kvalitní kávy za den snížit riziko úmrtí na srdeční choroby a mohlo by mít i pozitivní zdravotní přínosy při chronickém onemocnění jater nebo vzniku ledvinových kamenů.

Ve studii je dále uvedeno, že konzumace kávy v množství do čtyř šálků za den (cca 230–408 mg kofeinu) může snížit až o 18 procent riziko vzniku rakoviny a přibližně o 7 procent se snižuje také riziko vzniku cukrovky II. typu.

Z hlediska sportovního výkonu může káva zvýšit výkon až o 12 procent. Fitness trenérka Tereza Kompánková k tomu však dodává, že se nelze spoléhat pouze na účinky kávy. Významnou roli hraje to, jak se člověk stravuje a jaký je jeho životní styl. Můžete jíst fastfood, pít kávu a k tomu si zapálit cigaretu, nebo žít zdravě a před výkonem si dát silné espresso. V jakém případě to má na tělo pozitivní vliv, je nasnadě.

Raději espresso, nebo cappuccino?

Nejlepší je ta káva, která vám nejvíce chutná, voní a cítíte se po ní dobře. Navíc ať už si dáte espresso, espresso macchiato nebo cappuccino, dostanete do sebe stejné množství kofeinu. Mimo to bylo prokázáno, že mléko účinky kofeinu nesnižuje. Pouze tlumí jeho působení na žaludeční sliznici a zpomaluje vyprazdňování žaludku. Z toho důvodu může dojít k pomalejšímu nástupu stimulačního efektu kofeinu. Pokud máte problém s trávením laktózy, může vám káva s mlékem přivodit trávicí potíže.

„To však můžete vyřešit tím, že místo kravského mléka zvolíte rostlinnou alternativu. Doporučuji ovesný nápoj ve verzi barista, který v kombinaci s kávou skvěle chutná, a navíc s tímto typem vyšleháte dokonalou pěnu i v domácích podmínkách,“ dává svůj tip Martin Kudera s tím, že ovesný nápoj má také pozitivní vliv na trávení.

Co linii nesvědčí?

Pokud bychom se dívali na pití kávy s mlékem z hlediska hubnutí, může mléko do určité míry ovlivnit množství přijatých kalorií za den. Při snaze o redukci hmotnosti se rozhodně vyhněte moderním kávovým nápojům, které jsou dochucené různými sirupy či jsou ozdobené pořádnou dávkou šlehačky. „Jednak to má s kávou jen pramálo společného a za druhé je to mnohdy nechtěný zdroj vydatné energie navíc,“ varuje Tereza Kompánková.

Nepijte kávu jako spisovatel

Věděli jste, že jeden z nejslavnějších francouzských romanopisců Honoré de Balzac zemřel na následky enormního pití kávy? Balzac dokázal psát nepřetržitě až šestnáct hodin pouze s krátkými přestávkami, během nichž však konzumoval nepředstavitelné množství černé kávy a přejídal se. To ho nakonec stálo život. Na rozdíl od jiných bohémských kolegů spisovatelů, kteří umírali spíše na následky nestřídmého pití alkoholu, se tak stala Balzacovým osudným nápojem právě černá káva, již pil každý den po litrech. Nicméně pití rozumného množství kávy v kombinaci s celkově zdravým životním stylem je považováno za zdraví prospěšné. Pokud vám tedy kofein nepůsobí potíže, můžete si dopřát až čtyři šálky kvalitní kávy denně (jinak je to pochopitelně v těhotenství).

Zdroj: časopis Vlasta

Související články