Dětská gynekologie je samostatná disciplína, která doplňuje obor gynekologie a porodnictví. Gynekologie dětí a dospívajících dívek se zabývá tkáněmi a orgány, které jsou ovlivněny hormony. Dělí se na období novorozenecké, klidové a období pohlavního dospívání. V každém tomto období se můžou vyskytnout různá onemocnění a problémy, které vyžadují návštěvu dětského gynekologa.

Zdroj: Youtube

Panny se vyšetřují komplikovaně

Vodit dceru na gynekologii, když nemá žádný problém? Podle gynekoložky Kateřiny Kneiblové je to zbytečné. „Osobně razím názor, že pokud mladá žena nemá gynekologické obtíže, není potřeba s prvním vyšetřením spěchat a bohatě stačí vyčkat na dobu, kdy již nebude panna. Vyšetření bude jednodušší a výrazně méně stresující,“ říká.

Vyšetření dívek, které ještě neměly pohlavní styk, není totiž tak úplně jednoduché. „Provádí se přes pochvu, ať už pohmatem, nebo ultrazvukem. Jenže pokud je dívka panna, je to komplikované. Nabízí se tu možnost ultrazvukového vyšetření přes konečník, ale opravdu chceme, aby tohle naše dcera podstupovala?“ domnívá se gynekoložka.

Malé dívky trápí výtoky nebo bolesti břicha

Někdy to ale jinak nejde a je nutné dětského gynekologa navštívit s dívkou i tehdy, když je ještě panna. Malé dívky mohou trápit výtoky, poruchy menstruačního cyklu, bolesti břicha nebo záněty zevních rodidel.

Nejčastější příčinou výtoku v dětském věku jsou infekce močových cest nebo roupy, proto je dobré nejprve tyto infekce vyloučit pediatrem. Někdy se přihodí i jiné, leckdy bizarní situace, kdy se do pochvy dostane cizí těleso, například korálek, gumička nebo drobná figurka či sponka. To se samozřejmě řešit musí okamžitě.

Kdy je nutná osobní návštěva gynekologa

Nejste si jistí, zda gynekologa vyhledat? Nejlepší je poradit se nejprve s dětským lékařem, který případně řekne, co by doporučil. Například nepravidelné měsíčky ještě neznamenají, že dívka musí okamžitě vyhledat gynekologa.

„V prvních několika letech může být téměř jakákoliv nepravidelnost v normě. Není-li dívka příliš hubená nebo chronicky nemocná, například má poruchu štítné žlázy, nemusí vás to znervózňovat. Horší situace je v případě bolestivé menstruace nebo svědění. Tam doporučuji poradit se s pediatrem, zda gynekologa navštívit,“ říká Ilona Bittnerová, odbornice na ženská témata.

Jak připravit dceru na vyšetření

Pokud dívka nemá gynekologické problémy, je vhodné návštěvu koncipovat spíš jen jako seznámení a s využitím ultrazvuku přes břicho. V případě, že nějaký problém nastal, pak je rozhodně dobré, aby dívka věděla, co ji čeká.

„U dívek mladších 18 let je potřeba podepsaný souhlas rodičů, že smíme dívku ošetřit. První návštěva se tedy neobejde bez doprovodu, minimálně do čekárny. Více záleží na konkrétní situaci. Když jsem v ambulanci já, pak se s dívkou domluvím, zda tu chce mít maminku, anebo zda maminku poslat za dveře. Není výjimkou, že maminka zůstává, drží dceru za ruku, stojí za hlavou nebo jen za paravánem. To vždy záleží na dívce,“ říká gynekoložka Kateřina Kneiblová.

Pokud používá dívka tampony, vyšetření je snazší

„Vždy se také ptám, zda již proběhl pohlavní styk, pokud ne, ptám se na tampony. Pokud je dívka používá, je velmi pravděpodobné, že otvor v panenské bláně je natolik prostorný, že by šetrnému gynekologickému vyšetření neměl bránit,“ vysvětluje lékařka.

Pak vše probere s dívkou, zda se ji pokusí vyšetřit a jestli se pokusí i o vaginální ultrazvuk. „Zda vyšetření dokončíme, vždy záleží na slečně,“ dodává gynekoložka. Ze všeho nejdůležitější je důvěra.

Ilona Bittnerová proto doporučuje, aby maminky s dcerami hovořily o potřebách dívčího a ženského těla už od útlého věku. „Je důležité, aby je nepříjemně nepřekvapila první menstruace a byly na ni připraveny,“ dodává.

Zdroj: vlasta.cz, gynekologiecelostne.cz, kidshealth.org, yalemedicine.org

Související články