Kerblík můžete znát i pod názvem střebule nebo stokláska, na Slovensku se mu říká trebuľka vonná. Roste volně v přírodě a hlavně tam, kde je aspoň trochu slunečno. Najdete ho na cestách, svazích i v lesích, ale můžete si ho samozřejmě vypěstovat i doma na zahradě nebo v květináči na balkoně. Jedlá je celá rostlina, nejčastěji se používají kořeny a listy.

VIDEO: Kerblík v kuchyni. Co z něho můžete vytvořit? Podívejte se.

Zdroj: Youtube

Co kerblík obsahuje

Podle mnohých studií má kerblík hodně vitaminu C, minerálních látek, jako je hořčík, železo, fosfor, zinek, selen a obsahuje i betakaroten. Má tedy široké farmakologické účinky. Bylinka není nebezpečná, můžete jí zkonzumovat poměrně velké množství, ale někteří odborníci doporučují nepřekročit 5 gramů za den, neužívá se v těhotenství, při kojení a zánětlivém onemocnění ledvin.

Jaké výhody má pro zdraví

1. Nachlazení a kašel

Kerblík má takzvané expektorační vlastnosti, protože odstraňuje přebytečný hlen z dýchacích cest. Hodí se tedy při nachlazení a kašli. Ideální je popíjet čaj z kerblíku, který připravíte tak, že do 250 ml vroucí vody dáte pár čerstvých lístků a necháte 15 minut louhovat. Doporučujeme popíjet po jídle.

2. Kožní problémy

Kerblík má protizánětlivé vlastnosti, takže má vynikající účinky při hnisavých a zánětlivých kožních onemocněních. Osvědčil se při akné a ekzémech, které se projevují svěděním a zarudnutím. Vyrobte si nálev a přikládejte ho formou obkladů na kůži i menší ranky.

3. Vysoký krevní tlak

Kerblík zlepšuje krevní oběh a je vhodný pro osoby s vysokým krevním tlakem. Krevní tlak normalizuje, tudíž je vhodný i pro ty, kteří mají nízký krevní tlak.

4. Diuretikum

Kerblík má diuretické vlastnosti, takže napomáhá odstraňování toxinů a odpadních látek z těla podporou močení.

Další účinky kerblíku

  • Lístky kerblíku obsahují hodně vlákniny, mají tedy pozitivní vliv i na trávení.
  • Detoxikuje, takže snižuje známky stárnutí, jako jsou vrásky a skvrny.
  • Kerblík je užitečný při léčbě dásní a léčí vřídky v ústech.
  • Máte škytavku a kerblík po ruce? Několik minut žvýkejte listy kerblíku.
  • Bylinka je také prospěšná v případě úzkostí a lehčích forem deprese.
  • Použít se dá při přípravě oční vody, zmírňuje bolest očí a otoky.
  • Extrakt z kerblíku je účinný i při menstruačních bolestech.

Tip do kuchyně

Využití kerblíku v gastronomii je obrovské. Hodí se do slaných omelet, k rybám, do bylinkových másel, k jehněčímu masu a vylepší chuť starých brambor. Vykouzlit z něj můžete rychlou pomazánku, kdy do tučného tvarohu vmícháte nasekaný kerblík a dochutíte solí a pepřem. A ještě jedna zajímavost, mimo gastronomii. Vůně kerblíku odpuzuje mšice.

Související články

Zdroje: vlasta.cz, planetayurveda.com, draxe.com, i60.cz, ireceptar.cz, styl-zivota.cz