Klimatizace

Klimatizaci už dnes najdeme na každém rohu – v městské hromadné dopravě, restauracích, v mnoha domácnostech, v hotelích, dokonce i v zaměstnání. Patříte i vy k těm, kteří mají štěstí se během letních měsíců v práci ochladit? Nebo dáváte raději přednost přirozené teplotě? Pojďme se klimatizacím trochu podívat na zoubek.

Není žádným tajemstvím, že klimatizace našemu zdraví neprospívá. A to z mnoha důvodů. Jakmile totiž začneme místnost klimatizací ochlazovat, zaniká i potřeba do sebe dostat nějaké tekutiny. Množství produkovaného potu se sníží a naše pokožka začíná trpět – vysychá. 

VIDEO: Jaké zdravotní potíže může způsobovat nadměrné použití klimatizace? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Pozor na teplotní rozdíly

Velkým strašákem našeho těla je teplotní šok, kdy z klimatizované místnosti přejdeme do místa s pokojovou teplotou. Tělo dostane „teplotní facku“, začneme se nadměrně potit, čímž dochází k dehydrataci, což vede k vyčerpání.

Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti, staří lidé, diabetici a ti, kteří mají oslabené procesy pocení. Jinak tomu není ani v případě, když přijdete z venku do silně klimatizované místnosti. V obou případech by na sebe měly dávat pozor zejména osoby, které bojují s hypertenzí. Snadno se totiž mohou objevit různé kardiovaskulární problémy, což může vyústit až k infarktu.

Klimatizace vzduch vysušuje

Klimatizace vzduch sice ochladí, ale zároveň ho také vysuší. A tady přicházejí na řadu problémy, jako jsou bolesti v krku, suchý kašel, rýma – nebo se dokonce může objevit infekce ve formě angíny a to v létě rozhodně nechcete.

Bakterie a plísně se díky klimatizaci snadno šíří

Tak schválně, v práci sedíte minimálně 8 hodin denně (ti se zkrácený úvazkem mají více štěstí), dokážete si představit, co po tuto dobu při zapnuté klimatizaci dýcháte? Ono je fajn se díky klimatizaci ochladit, ale pokud není klimatizace pravidelně čištěna, vzduchem se šíří spoustu bakterií a plísní, které mohou u člověka vyvolat alergie, dýchací obtíže a jiná onemocnění.

Jak tomu všemu ale předejít?

Snadno! Stačí dodržovat pár pravidel.

  1. Zapamatujte si, že teplotní rozdíl by neměl přesáhnout 5 stupňů.
  2. Pokud to jen jde, nikdy si nesedejte přímo pod klimatizaci, neměla by na vás foukat.
  3. Abyste zabránili nízké vlhkosti vzduchu, začněte používat zvlhčovače, ideálně s nějakým bylinkovým olejem.
  4. Jestliže víte, že vás čeká návštěva klimatizované místnosti, klidně si s sebou vezměte nějaký kousek oblečení, kterým alespoň zčásti eliminuje teplotní šok.
  5. A hlavně – minimálně jednou za měsíc vyměňte v klimatizaci filtry.

Víme, že léto může být hodně náročné, co se týče teplot, ale myslete hlavně na své zdraví. Zkuste si třeba vzít co nejvíce home office, pokud máte tu možnost – a ochladit se můžete jednoduše rychlou vlažnou sprchou. A klimatizace vás nedostane!

Zdroj: vlasta.cz, acsdoctors.com, thehealthsite.com, naturando.it

Související články