Kolena mohou bolet z mnoha důvodů, nejčastějším viníkem je však poškození chrupavky. To může následovat po sportovním či opakovaném zranění i vlivem nadměrného zatěžování kloubu. S jakými zraněními se můžeme setkat?

Nejčastější možné příčiny vnitřní bolesti kolene:

1. Osteoartritida (OA)

Osteoartritida je degenerativní onemocnění kloubů, které postihuje muže i ženy s přibývajícím věkem. Při této chorobě postupně přestávají klouby na rukou, v kolenou nebo kyčlích vykonávat svou činnost. Příčinou je poškození chrupavky a pružných tkání. Jinými slovy dochází k ubývání chrupavky a dření kosti o kost. To se může projevit bolestí kloubů, ztuhlostí a sníženou pohyblivostí. Pokud máte podezření na osteoartritidu, měli byste navštívit lékaře. Ten vám může doporučit vhodnou léčbu.

2. Revmatoidní artritida (RA)

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění napadající klouby. Postihuje lidi mezi 20. a 50. rokem života a o něco častěji ženy. Na revma, jak se nemoci lidově říká, neexistuje žádný lék. Jeho léčba proto spočívá jen v tlumení příznaků léky a fyzioterapií. Artritida může vést až k trvalé invaliditě.

3. Poranění mediálního kolaterálního vazu (MCL)

Mediální kolaterální vaz je kolenní vaz umístěný na vnitřní straně kloubu, který se stará o jeho stabilizaci. Poranění může být způsobeno přímým úderem do kolene, například při kontaktních sportech. Zranění 1. stupně je méně závažné, znamená to, že se vaz natáhl, ale neroztrhl. U zranění 2. stupně byl pak vaz částečně natržen nebo úplně roztržen.

Příznaky poranění MCL zahrnují:

 • otok
 • nestabilitu při stání nebo chůzi
 • zamykání kolen
 • praskavý zvuk v okamžiku nárazu

4. Poranění menisku

Meniskus je poloměsíčitý chrupavčitý útvar v kloubu. V každém koleni jsou dva menisky. Poranění může být způsobeno náhlým pohybem nebo úderem, anebo pokud je koleno rotováno či vystaveno tlaku, nejčastěji při sportovních nebo atletických aktivitách. Příznaky zahrnují bolest, otok a omezenou pohyblivost kolena. Léčba závisí na závažnosti poranění.

V závislosti na závažnosti zranění můžete také cítit:

 • ztuhlost
 • ostrou bolest při kroucení kolenem
 • zamykání kolen
 • pocit nerovnováhy

5. Bursitida

Bursa je malý, tekutinou naplněný vak, který pomáhá snižovat tření mezi klouby. Bursitida je pak zánět tohoto váčku, což znamená, že se ve váčku objeví nadměrné množství tekutiny. Je-li tekutiny příliš, způsobí otok, tlak na koleno, to začne bolet a omezovat pohyb. V lidském těle se nachází několik burs.

Faktory zvyšující riziko problémů s koleny:

 • Věk: Problémy s koleny obecně rostou s věkem. Bohužel. Proto je třeba o své klouby dbát pestrou stravou a pohybem úměrným věku.
 • Sport: Některé sporty, jako třeba basketbal, fotbal nebo lyžování, namáhají kolena více než jiné. Také u nich hrozí mnohem větší riziko zranění, například vykloubení, podvrtnutí či utržení vazu.
 • Práce: Náchylnější k problémům s koleny, například k prepatelární bursitidě, jsou všichni odborníci, kteří při práci lezou po čtyřech a tráví čas na kolenou. Tedy třeba pokladači koberců, zahradníci, pokrývači a další.
 • Hmotnost: Kolenní klouby velmi zatěžuje i nadváha, což vede k rychlejší degeneraci chrupavky.
 • Zdravotní stav: Problémy s koleny mohou přinést také osteoartritida a revmatoidní artritida. V kombinaci s nadváhou se pak riziko ještě zvyšuje.

Dlouhodobá pomoc:

 1. Udržujte si zdravou váhu, abyste se vyhnuli zbytečnému dráždění kloubů.
 2. Posilujte svaly kolem kolen, přední a zadní stranu stehen a nezapomínejte ani na hýždě. Kolenním kloubům tak náramně ulevíte. Vyzkoušet můžete například plavání nebo vodní aerobic, které jsou k pohybovému aparátu velmi šetrné.
 3. Pokud provozujete kontaktní sporty nebo pracujete v kleku, noste chrániče kolen.
 4. Nezapomínejte na strečink nohou, především pak přední, zadní a boční stehna.
 5. Pokud máte podezření na zranění kolene, co nejrychleji navštivte svého lékaře. Kloubní chrupavka by mohla utrpět další poškození, které je nevratné.

Zdroj: vlasta.cz Inner Knee Pain: 7 Common Causes, Treatment, and Prevention (healthline.com)

Související články