Berte to třeba takhle: pokud byste si v době od dubna do října měli na obličej ráno nanést jen jeden jediný produkt určený k péči o pleť, měl by to být nějaký krém chránící pokožku před dopady slunečního záření.

Nejenže díky němu předejdete bolestivým spáleninám, ale navíc díky tomu bude vaše kůže pomaleji stárnout a zásadně se sníží riziko vzniku rakoviny kůže.

Řečí čísel je to zhruba takhle: opalovací krém chrání před poškozením UV zářením, které je zodpovědné za 80 procent viditelného stárnutí obličeje, kam krom vrásek patří také tmavé skvrny a ochabnutí pokožky, což přesvědčivě dokládá například tahle studie.

VIDEO: Víte, jak fungují opalovací krémy? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Alespoň SPF 30

Můžete samozřejmě zvolit nějaký denní krém určený k péči o pleť s vysokým ochranným faktorem, ale málokterý ho má dostatečně vysoký. Podle dermatoložky Moniky Arenbergerové z pražské nemocnice na Vinohradech to chce alespoň třicítku.

Aby to ale fungovalo, je navíc třeba nanášet krém v dostatečném množství, které je podle odborníků větší, než si většina lidí myslí. A na tubách a lahvičkách s přípravky se to většinou nedozví, protože se v návodu uvádí pouze to, že krém je třeba aplikovat v dostatečném množství.

„S opalovacími přípravky nešetřete. Správně by na pět centimetrů čtverečních pokožky měla být použita jedna kávová lžička krému. Jako mnemotechnickou pomůcku si stačí pamatovat, že na obličej patří množství krému, které se (po vytlačení z lahvičky – pozn. red.) vejde na délku dvou prstů ruky,“ vysvětluje genetička Barbora Procházková. To je skutečně více, než většina lidí předpokládá.

Při nanášení věnujte zvláštní pozornost linii vlasů a uším – dvěma oblastem, na které se často zapomíná. Pokud máte například viditelnou pěšinku ve vlasech, měli byste si ošetřit i tu.

Pokud si krému nanesete málo, bude jeho ochranný faktor mnohem nižší než udávaný na obale. Faktor navíc platí jen tehdy, když si krém po dvou hodinách nanesete znovu.

Abyste na to nezapomněli

Krom obličeje byste si měli ve zdejších zeměpisných šířkách od dubna do října každý den mazat i dekolt a obnažené ruce. Zapomínáte na to? Dejte si krém proti škodlivým účinkům slunečních paprsků někam na viditelné místo – jak ukázala tato odborná práce, když si dáte přípravek chránící pokožku před sluncem na viditelné místo, pravděpodobnost použití se výrazně zvýší.

Pozor, pokud se pohybujete venku během dne třeba při pracovních pochůzkách, měli byste se po dvou hodinách namazat znovu.

To však většina lidí dodržuje pouze u moře a podobně, kde si mažou i nohy, záda či břicho. I tam každopádně potřebují informaci, kolik krémů, spreje nebo mléka by si měli na tělo nanést – když nepočítáme obličej, mělo by to být množství odpovídající velkému panáku alkoholu.

Případně se dá vyčíslit, že na tělo má přijít šest kávových lžiček krému a na obličej jedna. Je to poměrně dost krému a lidem se do toho často moc nechce i kvůli tomu, že přípravky jsou drahé.

I když krém rozmažete, mělo by to na pokožce být vidět. Pozor, mažte se zhruba půl hodiny před tím, než se vypravíte ven. A myslete na to, že vůbec nejlepší ochranu představuje oblečení.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, healthline.com, allure.com, womenshealthmag.com