Kolonoskopie je vyšetření tlustého střeva pomocí endoskopu. Provádí se v rámci preventivního screeningu po dosažení 55 let, ale také při podezření na rakovinu. Toto vyšetření vám může lékař doporučit také v případě krvácení z konečníku, hemoroidů, polypů či jiných patologických výrůstků.
Proč je kolonoskopie důležitá
V případě rakoviny tlustého střeva je právě tohle vyšetření nezbytné a důležité. Dokáže totiž detekovat rané stadium kolorektálního karcinomu dříve, než se rozvinou příznaky. Včasná detekce tedy může zlepšit výsledky léčby.
Jak často na kolonoskopii chodit
V rámci preventivního screeningu máte na kolonoskopii nárok od 55 let, kdy vyšetření hradí zdravotní pojišťovna. Na toto vyšetření máte nárok jednou za 10 let. Nicméně vyšetření byste měli absolvovat, kdykoli se objeví nějaké příznaky, především krev ve stolici, bolest při vyprazdňování, časté průjmy a podobně.
Jak se kolonoskopie provádí
Vyšetření trvá 20–60 minut, při něm se do konečníku zavede ohebná trubice s optikou (takzvaný kolonoskop), kterou se prohlédne sliznice střeva. Aby se střevo mírně roztáhlo, přifukuje se do něj vzduch. Jakmile trubice postupuje střevem, můžete pociťovat mírný tlak. V takovém případě pomáhá pomalé dýchání a uvolnění. I proto se spousta lidí zákroku obává, ale před vyšetřením se do žíly aplikují zklidňující léky a léky proti bolesti. Pokud se opravdu hodně bojíte, může kolonoskopie proběhnout v celkové narkóze, ale pokud není indikována, musíte si ji zaplatit.
Jak se na vyšetření připravit
Aby kolonoskopie proběhla bezproblémově, je nutné se na ni připravit. V gastroenterologické ambulanci vám sdělí přesné pokyny. Jaká jsou základní doporučení?
- Dietní změny: Zhruba týden před výkonem je zapotřebí takzvaná bezezbytková dieta. Vyhnout se musíte potravinám, které obsahují drobná zrníčka či slupky (kmín, mák, hroznové víno, kiwi, rajče, paprika, celozrnné pečivo). Dva dny před výkonem je vhodná pouze tekutá (kašovitá) strava, den před výkonem jen voda nebo čaj. Jeden den před vyšetřením nepijte mléko, džusy a alkohol. Vhodné jsou banány, bílá rýže, těstoviny z bílé mouky, libové maso, vejce, zeleninové polévky, jogurty, bramborová kaše či pudink.
- Projímadla: Součástí bezproblémového vyčištění střeva je také popíjení projímadla. Kdy a kolik ho vypít, vám sdělí příslušné pracoviště, kde budou výkon provádět. Informace se mohou mírně lišit. Většinou se doporučuje vypít v průběhu 4 hodin projímadlo ve 4 litrech vody den před zákrokem. Je důležité to dodržet, protože pokud by střevo nebylo dostatečně vyčištěné, zákrok by se nemohl provést.
- Týden před vyšetřením vysaďte léky, které obsahují železo, protože zvyšují viskozitu střeva a zhoršují vyšetření.
- V den vyšetření musíte být nalačno.
Jak se chovat po vyšetření
Vzhledem k aplikaci zklidňujících léků se nedoporučuje řídit automobil, a to po dobu 24 hodin. Pokud vám při zákroku provedli nějaký terapeutický výkon či vám odstranili polypy, může vám lékař doporučit, abyste pokračovali v dietě.
Zdroj: vlasta.cz mou.cz medicalnewstoday.com