Základem je hygiena
Problémům s očima mohou nositelé kontaktních čoček velmi snadno předcházet správnou hygienou. Ne každý ji však dodržuje a z toho pak plynou důsledky v podobě infekce. „Samotné kontaktní čočky jsou geniální vynález, ovšem problém tkví v tom, že asi 95 % jejich nositelů přestane velmi záhy dodržovat hygienická pravidla a pravidla desinfekce, kvůli čemuž přestává být jejich nošení pro člověka bezpečné. Prakticky žádný z nositelů kontaktních čoček nedbá o bezpečnost,“ uvádí MUDr. Valešová s tím, že na dovolené nebo v přírodě je lepší použít raději brýle.
Při alergiích jsou vhodnější brýle
Pokud jste alergičtí na materiál, z něhož jsou kontaktní čočky vyrobeny, pak tato alternativa zrakové korekce pro vás není příliš vhodná. To stejné pak platí v případě, že vám nedělá dobře prach, pyl, plísně či zvířecí srst. „Oční alergie je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědět, pálit nebo opuchat,“ popisuje primářka brněnské oční kliniky doc. MUDr. Šárka Skorkovská CSc. Pokud se ale i přesto rozhodnete použít čočky místo brýlí, je nezbytné dbát opět na hygienu, například pravidelným proplachováním očí, a zvolit pouze ty jednodenní, které večer vyhodíte.
Související články
Pozor na vodu
Chodíte v kontaktních čočkách plavat či relaxovat do sauny? Ani to není dle oftalmoložky zcela bezpečné. Ve vodě se totiž vyskytují mikroorganismy, jako například bakterie, houby a paraziti, kteří mohou čočky kontaminovat a způsobit nepříjemné infekce. Přestože jsou hlavním rizikem především přírodní vody, potrápit umí i voda z kohoutku. Proto raději nikdy nenahrazujte speciální roztok na čočky obyčejnou vodou z vodovodu.
Související články
Spánek jedině bez čoček
Jasně, někdy se nám je před ulehnutím do postele vyndávat a dezinfikovat prostě nechce, jenže pro zdraví našich očí je to nezbytné. „Přespávání v kontaktních čočkách asi 6krát zvyšuje pravděpodobnost vzniku zánětu rohovky,“ upozorňuje MUDr. Valešová s tím, že z jejích zkušeností mnoho lidí v kontaktních čočkách spí. „Když jednou za rok člověk usne v kontaktních čočkách, nic se nestane. Ale jsou lidé, kteří si je přestanou vyndávat trvale – a to už je problém,“ dodává primářka.
Související články
Nemoc a léky mohou problémy s očima zhoršit
Cítíte, že na vás něco leze, bolí vás klouby, svaly a nejradši byste zalezli pod peřinu? Pak rozhodně nezapomeňte vyndat z očí kontaktní čočky. Mohly by totiž jen a pouze uškodit. „Následný rozvoj nemoci může způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky pro nošení kontaktních čoček,“ potvrzuje primářka Valešová. To samozřejmě platí i v případě, že dostanete zánět spojivek či jiné onemocnění související s očima. Kontaktní čočky by si pak měli odpustit i lidé trpící syndromem suchého oka, u něhož dochází k ještě většímu dráždění, bolestivosti a zarudnutí. Suchost očí i snášenlivost čoček mohou pak do jisté míry ovlivňovat i některé medikamenty, a to včetně antikoncepce.
Související články
Sport a prach
Ať už jste vášnivý sportovec nebo se sportu věnujete pouze rekreačně, dokonalý zrak je nutností vždy. Některé sporty však nošení dioptrických brýlí prakticky neumožňují. Vhodnou alternativou proto mohou být kontaktní čočky, které nepřekáží dalším ochranným pomůckám jako je helma, lyžařské brýle nebo čepice. Přesto i zde hrozí jistá rizika, na které je třeba si dát pozor. Čočka totiž může během prudkého pohybu vypadnout, posunout se, anebo ji může sportovec omylem vyjmout při otírání potu. Vhodné je proto při sportu vždy nosit ochranné brýle, které zamezí vniknutí hmyzu či jiných nečistot, a mít stále po ruce náhradní čočky.
Související články
Víte, že...
· Do očí byste si měli kapat pouze kapky určené pro kontaktní čočky.
· Nositelé kontaktních čoček by měli pravidelně navštěvovat očního lékaře, ideálně jednou za půl roku.
· Na základě průzkumu se ukázalo, že 71 % uživatelů nosí prošlé kontaktní čočky a 45 % dotázaných si před nasazením či vyjmutím čoček někdy neumylo ruce.
· Kontaktní čočky byste měli kombinovat s brýlemi, aby si oči „odpočinuly“.
· Laserovou operaci očí není třeba odkládat, až se vada takzvaně "usadí", nebo s ní čekat až po dětech. Ideální doba je kdykoli.
Zdroj: Průzkum Očních klinik NeoVize z roku 2016
Zdroj: vlasta.cz Contact Lenses Can Cause Serious Eye Infections (healthline.com) Reusable Contact Lenses and Eye Infection Risk (healthline.com)