Kontryhel patří mezi trvalky. Vytváří kompaktní trsy a kvete drobnými a nenápadnými květy, a proto se dobře hodí na trvalkové záhony jako doplněk k ostatním květem zajímavějším rostlinám, které nechá skvěle vyniknout. Nejenže skvěle vypadá a je poměrně odolný, ale také prospívá hormonálnímu zdraví.

VIDEO: Jak připravit čaj z kontryhelu? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Nenáročná trvalka pomůže při PMS i menopauze

Existuje několik druhů kontryhele. Alpský se využívá na skalkách, na záhonech zase nejčastěji hedvábnitý nebo měkký. Ve volné přírodě můžeme většinou narazit na kontryhel obecný.

Právě ten obsahuje rostlinné hormony, které mají pozitivní vliv na ženské hormonální zdraví. Především upravuje menstruační cyklus, zmírňuje premenstruační syndrom i projevy menopauzy, zejména je vhodný při pocení, nespavosti a úzkosti.

Ceněné jsou také antioxidační účinky kontryhelu, kyselina salicylová má zase pozitivní účinky na mladistvější vzhled pleti.

Kde sbírat kontryhel

Kontryhel najdete od dubna zcela běžně na návsích, ve volné přírodě pak na loukách, pastvinách i na březích potoků. A sbírat ho můžete až do září a průběžně použít čerstvý nebo ho nasušit a udělat si zásoby na zimu.

A jak ho poznáte? Poznávacím znamením jsou vějířovité listy připomínající husí nohu. Listy jsou sedmi- až devítilaločné, květy jsou drobné, žlutozelené. Celá rostlina je mírně ochlupená.

Jak si kontryhel vysadit doma na zahradě

Pokud chcete jistotu, že budete mít kontryhel po ruce, můžete si ho i zasadit na vlastní zahrádce. Vhodné je sázet ho na jaře, v průběhu dubna, případně potom na podzim.

Nejlépe se mu daří ve vlhkém prostředí a v polostínu, ale když ho budete zalévat, přežije i na slunném místě. Mezi jednotlivými rostlinkami v záhoně ponechte místo asi 30 centimetrů, kontryhel se totiž docela rychle množí.

Po odkvetu je vhodné ho ostříhat a zalít. Jinak se bát nemusíte, pěstování je nenáročné, nemusíte ho hnojit a ani škůdci nemají kontryhel moc v oblibě.

Velmi rychlé šíření a porůstání záhonů ovšem může být někdy i nežádoucí, a proto kontryhel raději hlídejte a případně přesaďte, co je potřeba. Dejte si pozor na to, abyste kontryhel vytáhli i s celým kořenem, který bývá poměrně dlouhý.

Kontryhel se hodí do čaje i do salátu

Nejvíce účinných látek obsahuje tato trvalka v období květu, kdy je možné sbírat květy i listy. Kontryhel se nejčastěji konzumuje ve formě čaje.

Jednu čajovou lžičku sušených lístků, popřípadě jednu polévkou lžíci čerstvých, zalijte 250 ml horké vody, nechte deset minut louhovat a následně sceďte. Lístky se dají přidávat i do salátů, polévek, nádivek nebo do pomazánek.

Zdroj: vlasta.cz, ncbi.nlm.nih.gov, zahradnictvi-flos.cz, dumazahrada.cz, sever.rozhlas.cz, draxe.com, kouzlovuni.cz

Související články