Kopřiva dvoudomá je oblíbená rostlina, kterou používali už starověcí Egypťané k léčbě artritidy nebo bolesti zad. Římští vojáci se jí zase mazali, aby se udrželi v teple. Kopřivu využívá i západní přírodní medicína.

Je totiž plná živin, včetně vitaminu C, A, K, obsahuje vápník, železo, hořčík, draslík i sodík. Najdete v ní i esenciální aminokyseliny, beta-karoten, lutein, a co víc – mnoho z těchto živin působí v našem těle jako antioxidanty. Ještě se jí chcete na své zahrádce zbavit?

Zdroj: Youtube

7 největších benefitů kopřivy

Na co kopřiva pomáhá:

Sezonní alergie

Kopřiva má protizánětlivé a antialergické vlastnosti, zejména v případě senné rýmy. Látky v ní obsažené působí proti přirozené reakci těla na pyl a další alergeny tím, že mírně uvolňují ucpaný nos a slzení očí. Výzkumy ukazují, že výtažky z kopřivy dvoudomé potlačují zánět, který vyvolává sezonní alergie.

Dna

Dna se objevuje, když se v těle hromadí kyselina močová a krystalizuje v kloubech a kolem nich, což způsobuje zánět a bolest.

Kopřiva pomáhá odstranit přebytečnou kyselinu močovou, a zmírnit tak některé příznaky onemocnění. Nejtypičtější metodou, jak kopřivu využít, je uvařit si šálek kopřivového čaje.

Zánět močových cest

Spolu s vitaminem C a brusinkami může popíjení kopřivového čaje pomoci při léčbě infekce močového měchýře. Díky kopřivě dojde ke snížení zánětu v močovém měchýři nebo močové trubici. Kopřivový čaj podporuje močení, díky čemuž se vyplaví z těla vše, co způsobuje infekci.

Artritida

Aplikace kopřivového krému nebo konzumace produktů z kopřivy zmírňuje zánětlivé stavy, jako je artritida. Podle jedné studie se po aplikaci kopřivového krému velmi výrazně snížila bolest a účastníci studie uváděli, že nemuseli užívat tak často klasické léky proti bolesti.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je vážný zdravotní problém, protože zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice, což jsou hlavní příčiny úmrtí na celém světě. Studie naznačují, že právě kopřiva může velmi úspěšně snížit tlak.

Jednak stimuluje produkci oxidu dusnatého, který uvolňuje svaly krevních cév a pomáhá je rozšířit. Kopřiva také obsahuje sloučeniny, které působí jako blokátory vápníkových kanálů, jež uvolňují srdce snížením síly kontrakcí.

Kontrola krevního cukru

Podle různých výzkumů mohou sloučeniny obsažené v kopřivě napodobovat účinky inzulinu. V tříměsíční studii užívali účastníci 3x denně 500 mg extraktu z kopřivy a významně se jim snížila hladina cukru v krvi.

PMS a menopauza

Minerály z kopřivy jsou zvláště užitečné pro ženy ve všech fázích života. Kopřiva zlepšuje celkové zdraví ženského reprodukčního systému a velmi efektivně pomáhá při PMS i v menopauze.

V době menstruace je prospěšná při vyčerpání způsobeném nedostatkem železa a při kojení zlepšuje mateřské mléko poskytnutím dalších živin.

Tip na kopřivovou šťávu

Právě teď na jaře se hodí dopřát tělu očistnou kúru, která vás nabudí a dodá energii. Zkuste si připravit šťávu z kopřiv. Jak na to?

Čerstvou kopřivu dejte do odšťavňovače, každý den si připravte čerstvou. Šťávu dejte do lednice a užívejte 3x denně lžičku se sklenicí vlažné vody před jídlem. Pomůže nejen s jarní únavou, ale také s kožními problémy nebo hemoroidy.

Zdroj: vlasta.cz, medicinenet.com, healthline.com, verywellhealth.com

Související články