Kořen i listy kostivalu lékařského se používají v tradiční medicíně v mnoha zemích světa. V Japonsku znají její zdravotní benefity už více než dva tisíce let. Tahle bylina je známá i pod jinými názvy – medunice, černý kořen, volský jazyk či kobylí mléko. Právě teď na podzim můžete kořeny sbírat, jsou plné léčivé síly. Co všechno kostival umí?
VIDEO: Jak vyrobit kostivalovou tonizační vodu. Podívejte se!
Hojí rány
Řada výzkumů potvrzuje, že kostival má schopnost hojit rány. Například výzkum publikovaný v časopise Complementary Therapies in Medicine našel důkazy, že kostival dokáže hojit lehčí rány zejména po odření.
Pomáhá při bolestech kloubů
Podle této studie pomáhá kostival při osteoartróze, zejména kolene. Účastníci studie používali 3x denně po dobu tří týdnů kostivalovou mast. Ti, kteří mast používali, zaznamenali zmenšení bolesti a zlepšení pohyblivosti.
Podvrtnutí kotníku
Kostival může také pomoci v případě některých zranění, zejména výronu kotníku. Jedna studie sledovala 142 pacientů s podvrtnutím kotníku. Jedna skupina si kotník mazala krémem s výtažkem z kostivalu lékařského, druhá dostávala placebo. Po osmi dnech měla skupina, která používala kostival, výrazně menší bolesti než skupina užívající placebo.
V jiné studii dostali účastnici s výronem kotníku buď krém s extraktem z kostivalu, nebo gel s účinnou látkou diklofenaku, což je nesteroidní protizánětlivý lék. Otok kotníku se snížil o 79,5 % ve skupině s kostivalem a o 69 % ve skupině s diklofenakem.
Pomáhá při bolestech zad
Jedna studie, která zkoumala několik stovek pacientů s akutní bolestí v horní nebo dolní části zad, zjistila, že lidé, kteří používali na bolest zad 3x denně vrstvu kostivalového krému po dobu 5 dnů, došlo k výraznému snížení bolesti.
Pomáhá při žaludečních onemocněních
Někteří tradiční léčitelé využívají kostival také k léčbě průjmu a jiných žaludečních onemocnění.
Pozor na rizika
Přestože je kostival lék, může představovat určitá rizika. Obsahuje totiž sloučeniny, které mohou poškodit játra. Ve velkém množství může být také karcinogenní. Řada odborníků také nedoporučuje používat mast z kostivalu na otevřené rány.
Recept na kostivalovou mast
Budete potřebovat:
- Čerstvý nebo sušený kořen kostivalu (asi 200 g)
- Kokosový olej
- Včelí nebo rostlinný vosk (asi 20 g)
- Sítko nebo gázu
- Pánev a nádobky na mast
Jak na to:
- Kořen kostivalu nejprve zbavte zeminy a pak jej pečlivě omyjte. Pak nasekejte nadrobno nebo nastrouhejte.
- Nakrájené kousky kostivalu dejte na pánev s kokosovým olejem.
- Směs nechte v lázni na pánvi na mírném ohni louhovat asi 1 hodinu, aby se účinné látky z kořene vstřebaly do oleje (směs se nesmí připálit, a nesmí být ani moc horká!)
- Pak směs přeceďte přes síto nebo plátno, abyste získali čistý olej.
- V pánvi rozpusťte včelí nebo jiný rostlinný vosk.
- Přidejte olejový extrakt a směs opět nechte na mírném ohni provařit, aby se vše dobře spojilo.
- Naplňte čisté nádobky teplou mastí, a než nasadíte víčko, počkejte, až mast vychladne. Mast by měla mít pevnou konzistenci.
- Skladujte na chladném a tmavém místě.
Zdroj: vlasta.cz, healthline.com, verywellhealth.com, spektrumzdravi.cz