Miluje slunce a nesnáší přemokření

Zasadit můžete buď semínka, nebo sazeničky. Ideálně v období od začátku dubna do konce května. Rostlinkám kotvičníku se dobře daří v lehčí, dobře propustné půdě s příměsí písku. Zvolit byste také měli slunné stanoviště.

Kotvičník je poměrně odolný, škůdci ho nemají moc v oblibě, potenciálně mu hrozí snad jen plísně. Výhodou je, že dokáže vydržet i suché počasí.

Co mu ale naopak může ublížit, je nadměrné přemokření, třeba v důsledku přívalových dešťů. Dorůstá až do výšky 60 centimetrů a má drobné žluté kvítky. Tím se velmi podobá mochně husí.

VIDEO: Jak pěstovat kotvičník? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

K přípravě čaje nebo tinktury

Sklizeň kotvičníku můžete provádět začátkem září a použít se dá cela rostlina včetně kořenů. Nejvíce léčivé jsou ovšem plody.

Nejlepší je kotvičník nasušit a mít ho do zásoby. Vyrobit si z něj můžete tinkturu nebo čaj. Čaj připravíte jednoduše tak, že lžíci nasušeného kotvičníku zalijete čtvrtlitrem horké vody a necháte asi deset až patnáct minut louhovat.

Na tinkturu budete potřebovat hrst kotvičníku, kterou natlačíte do menší nádoby a zalijete 60% alkoholem. Směs by se měla louhovat asi 14 dnů při pokojové teplotě a chráněná před přímým slunečním světlem.

Každodenní protřepání je potom ku prospěchu věci. Po 14 dnech je potřeba kotvičník scedit a tinktura je připravená. Užívat můžete asi dvě čajové lžičky denně. Tinktura ovšem není vhodná pro děti a těhotné ženy.

Z benefitů profitují muži i ženy

Kotvičník vyniká obsahem alkaloidů, saponinů a fytosterolů. Jsou to právě fytosteroly, které podporují normální funkci pohlavních orgánů a normální aktivitu hormonů.

Kotvičníku se přisuzuje také pozitivní vliv na ženské i mužské libido, a proto je označován za zelenou či přírodní viagru. Na což poukazuje například tato studie.

Tím ale výčet jeho potenciálně pozitivních účinků nekončí. Podle této studie se používá v lidovém léčitelství, protože může prospívat také močové soustavě, dýchacímu systému nebo nervové soustavě.

Ženám může pomoci i s nepříjemnými projevy, které často doprovázejí období klimakteria. Močopudné účinky kotvičníku sice způsobí, že po něm možná budete chodit častěji na záchod, ale zase vám pomůže s odvodněním a odplavením nežádoucích odpadních látek z těla.

Zdroj: vlasta.cz, pubmed, healthline.com, bylinkyhorakyne.cz, ceskatelevize.cz, lekarna.cz, plzen.rozhlas.cz, jikl.cz, osiva-semena.cz

Související články