Proč je nárůst tohoto onemocnění alarmující? K vlivu dědičnosti se totiž za posledních pár let přidal ještě jeden masivní negativní trend, a tím je přetěžování očí sledováním obrazovek všeho druhu, a to hodně zblízka. Kromě včasného odhalení krátkozrakosti u dětí je tak podle odborníků zásadní také správná „oční hygiena“. A k té se váže nejen zamezení sledování tabletů a mobilů zblízka, ale hlavně pobyt venku. Ano, dopřát očím dostatek denního světla na čerstvém vzduchu, je ta nejlepší prevence krátkozrakosti. Dalo by se říct, že pobytem na čerstvém vzduchu zabijeme víc zdravotních much jednou ranou.
Jde o běžnou vadu zraku
Myopie neboli krátkozrakost je ve své podstatě poměrně běžná vada zraku a projevuje se tak, že vidíme na dálku rozmazaně. Hlavní příčinou je příliš rychlý růst oka jako takového, protože tím dochází k prodlužování vzdálenosti od sítnice a rohovka a oční čočka pak již nejsou schopné správně doostřit. K vytvoření ostrého obrazu je totiž důležité, aby se světelné paprsky zaostřily až přímo na sítnici, nikoliv před ní, jak tomu u myopie bývá.
Související články
Táhne se s pacienty od útlého věku
Krátkozrakost se většinou projeví v dětství, v předškolním nebo raném školním věku. Čím dál tím více se s problémy s viděním do dálky setkávají i dospívající teenageři. Myopie se sice nedá úplně vyléčit, ale můžeme ji co nejvíce zpomalit tím, že problém odhalíme co nejdříve a oční lékař zvolí správnou péči. Jestliže jste rodiči malých dětí, zbystřete – je velmi důležité žádat jejich pediatra nebo přímo odborného specialistu o pravidelné preventivní kontroly zraku, obzvlášť pokud sami brýle na dálku nosíte.
Méně času u počítače a více na čerstvém vzduchu
10 z 10 odborníků se samozřejmě shoduje, že čím méně času tráví děti s telefonem nebo u počítače, tím lépe. Je dobré si jako rodič uvědomit, že všechna tato doporučení jsou důležitým vkladem do jejich budoucnosti. Digitální technologie a virtuální svět budou součástí našeho života asi už navždy.
Prevence pro zdravé oči
Nejlépe je očím venku během dne, ideálně v prostředí s čistým vzduchem. Jakákoliv aktivita venku se počítá. „Možná to leckoho z dospělých překvapí, ale to nejlepší a nejjednodušší, co můžete udělat pro zpomalení progrese myopie u dětí i pro zdraví svého zraku, je trávit pravidelně co nejvíc času venku na čerstvém vzduchu a denním světle. Výzkumy ukazují, že v letních měsících, kdy přirozeně trávíme více času venku, se růst oka dost výrazně zpomaluje,“ vysvětluje doporučení dostatečného „venčení“ MUDr. Miroslav Dostálek, Ph.D., MSc.
Oční hygiena
Zní to možná jako banalita, ale dostatečná kompenzace zátěže očí častým koukáním do blízka je to nejdůležitější, co pro zdraví zraku svého i svých dětí můžeme udělat. Kromě pobytu venku na denním světle, který má tak pozitivní vliv, je nutné naučit děti dodržovat pravidla určité „zrakové hygieny“. A nejlepší je, když jim jdeme rovnou sami příkladem. Optometrista Mgr. Martin Bartoš shrnuje jednoduché kompenzační pravidlo, které pomáhá očím, takto: „Po 20 minutách práce nebo jakékoliv jiné činnosti do blízka je potřeba alespoň 20 vteřin hledět na vzdálenost delší 20 stop, tj. asi 6 m. Čím větší je vzdálenost, do které se zahledíme, tím lépe. Platí to pro všechny, tedy jak pro dospělé při práci nebo sledování filmu na počítači, tak pro děti, když hrají hry na telefonu nebo tabletu, sledují YouTube nebo projíždí sociální sítě.“
Korekce a následná péče
Možností péče, která spočívá zejména v korekci rozmazaného obrazu, je více. Oblíbenějším řešením oproti brýlím jsou samozřejmě pro mnoho dětí a dospívajících kontaktní čočky, zejména kvůli různým sportovním aktivitám nebo i z estetických důvodů. Základní podmínkou k jejich nošení ale je, aby si je dítě dokázalo samo nasadit. Je ale dobré vědět, že klasické brýle ani kontaktní čočky neumí krátkozrakost léčit ani nedokáží výrazněji zpomalit její rozvoj. To znamená, že skutečně pouze korigují její negativní důsledky. Nejčastěji se myopie koriguje brýlemi s klasickými jednoohniskovými čočkami, díky nimž dítě vidí do dálky ostřeji.
Související články
Blýská se na lepší časy
Nedávno prošly klinickými studiemi nové brýlové čočky, u nichž je dokázáno, že působí i na zpomalení progrese onemocnění. Pokud brýle s těmito čočkami začnou nosit děti v nejcitlivějším období vývoje zraku, což je asi od 6 do 13 let, je reálná šance, že se u nich podaří rozvoj krátkozrakosti významně zpomalit. V některých případech se dokonce podařilo vývoj myopie zastavit. „Největší vliv mají tyto čočky u dětí s axiální myopií. Kromě čiré ohniskové zóny uprostřed, kterou dítě vidí ostře, mají čočky na periferii tzv. defokuzační zóny k úpravě rozostření obrazu ve střední periferii sítnice. Tímto specifickým vlivem na dětský organismus dochází ke zpomalování růstu oka a krátkozrakosti,“ vysvětluje efekt čoček optometrista Mgr. Martin Bartoš. Je třeba ovšem říci, že v případech jiných druhů myopie, způsobené zvýšenou lomivostí nitrooční čočky nebo rohovky, proces navyšování dioptrií ani tyto speciální čočky bohužel nezmění.
Diagnóza myopie není žádná katastrofa, s brýlemi nebo kontaktními čočkami se dá žít úplně normální život. Hlavní je tento problém se zrakem co nejdříve odhalit a zkušený oční lékař nebo optometrista navrhne to nejpohodlnější řešení podle individuálních potřeb. Pocit „konečně dobře vidím“ vnáší do života pocit jistoty a pohodlí, na který si dítě zvykne hned a rádo.
Zdroj: Vlasta.cz https://www.hoyavision.com