Ohledně křečových žil panuje mnoho mýtů. Jedním z nich je, že za jejich vznikem stojí hlavně nezdravý životní styl. Jenže pravda je trochu někde jinde. Největší roli hraje vrozená dispozice, špatný životní styl, jako například přejídání průmyslově zpracovanými potravinami a nesprávné rozložení stravy během dne vedoucí k nadváze a obezitě, je až druhotný. Ve velké míře však napomáhá v jejich rozvoji a způsobit může i další komplikace.

Zdroj: Youtube

Co dále je rozvíjí?

Dalšími rizikovými faktory jsou nedostatek pohybu a dlouhé sezení či stání třeba v zaměstnání. „Pacienti s predispozicemi k tvorbě křečových žil by proto měli do sedavého zaměstnání vkládat pohybové přestávky. Pomoci mohou i zdravotní elastické kompresní punčochy,“ radí primář pražské žilní kliniky Ota Schütz.

Související články

Sportu se není třeba bát

Velkou nepravdou je pak tvrzení, že se křečové žíly zvýrazňují sportem. Pokud totiž jedinec není postižen dispozicí, není důvod, aby se křečové žíly na základě jakýchkoliv sportovních aktivit vytvářely. „Pohyb je naopak žádoucí a lidem s varixy ho přímo doporučuji. Po vyřešení stávajících křečových žil operací jsou aerobní sportovní aktivity dokonce prevencí před rozvojem nových křečových žil,“ tvrdí lékař.  

Na "křečáky" trpí dospělí i děti

Varixy se mohou objevit u obou pohlaví v jakémkoliv věku, od dětského až po seniorský. Podle primáře Oty Schütze jsou však častěji postiženy ženy. „Křečové žíly se začínají častěji objevovat během prvního, a ještě více u druhého a následujících těhotenství. Dalším rizikovým obdobím je také období menopauzy. Varixy ovšem mohou vznikat i před dvacátým rokem věku, někdy jen jako drobné rozšířené žilky, které se v průběhu let výrazně zhorší,“ upozorňuje lékař s tím, že rozvoj varixů může zhoršit i hormonální kombinovaná antikoncepce nebo substituce s estrogeny.7

Související články

Nejde pouze o estetiku

Křečové žíly mohou být skutečný problém. Jejich vyšetření a případnou léčbu tak není radno odkládat. Pokud bychom totiž problém vnímali pouze jako estetický a dále vzhled svých nohou neřešili, hrozí záněty povrchních i hlubokých žil, které mohou způsobovat kožní problémy, dále trombózu, krvácení z prasklých křečových žil, bércový vřed či embolie plicnice. Mnohdy je jediným řešením operace, která problém křečových žil v mnoha případech může vyřešit zcela. „Na základě předoperačního ultrazvukového vyšetření můžeme zjistit, zda je možné křečové žíly odoperovat s větší jistotou, že se již znovu dělat ve stejném místě nebudou,“ tvrdí Ota Schütz. Zároveň však dodává, že v možnostech současných metod léčby křečových žil není možné docílit toho, že se nebudou na základě dispozice tvořit nové.

Zdroj: vlasta.cz zilniklinika.cz Itchy Varicose Veins: Why It Happens and What You Can Do (healthline.com)