Už po čtyřicítce můžou vaše hormony začít bláznit. V perimenopauze, tedy období, které předchází menopauze, můžete zaznamenat první symptomy blížícího se přechodu. Ve skutečnosti to ale začne být divoká jízda až kolem padesátky a po ní. Kterých pět nejběžnějších věcí, které se dějí s ženským tělem v tomhle období, vás může překvapit? A jak můžete jejich případné následky minimalizovat?
Menopauza má vliv na mozek
Když vám je padesát, hormonální profil se naprosto liší. A je to zcela přirozené. „Trvá roky, než se ženský mozek přizpůsobí hormonálním změnám, ke kterým začalo docházet po čtyřicítce v perimenopauze, takže v padesáti byste se měla paradoxně cítit emocionálně vyrovnanější,“ říká Mindy Pelz. Je to proto, že se mozek stihl „překalibrovat“ na nižší hladinu pohlavních hormonů a u mnoha žen je takzvaná krystalizovaná inteligence založená na zkušenostech, znalostech a naučených dovednostech.
S přibývajícím věkem rostou dovednosti i znalosti. Některé studie dokonce ukazují, že krystalizovaná inteligence dosahuje vrcholu až ve věku 60 let. Na druhou stranu má menopauza významný vliv na pokles funkce paměti ve srovnání s dobou před ní. „Proto je třeba udržovat si mysl a tělo aktivní, a velký vliv na to může mít i strava. Velmi prospěšná je středomořská strava, bohatá na mořské plody, obiloviny, zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy a semínka,“ radí Mindy Pelz.
Křehčí kosti
Menopauza se může u každé ženy velmi výrazně lišit, pokud jde o příznaky i nástup. Většina žen ji „zažívá“ kolem padesátky. V té době dochází k výraznému poklesu tvorby estrogenu, což má za následek ztrátu hustoty kostí. I proto jsou ženy po 50 vystaveny většímu riziku vzniku osteoporózy, která způsobuje, že jsou kosti slabé, křehké a hrozí jim zlomeniny. Podle National Osteoporosis Foundation si každá druhá žena starší 50 let pravděpodobně zlomí kost kvůli osteoporóze. „Riziko lze snížit vhodnou stravou bohatou na vápník, vitamin D a K. Prospívá také posilování, které pomáhá, aby byly kosti pevnější,“ říká lékařka Meg Mill.
Více vrásek a méně pružnosti
Kolagen je protein zodpovědný za elasticitu a pevnost pokožky. Když stárnete, tělo začne zpomalovat jeho produkci. „Nedostatek kolagenu je jedním z důvodů, proč se pokožka ženy stává po padesátce vrásčitější,“ říká Meg Mill. „Obecně platí, že ženy si udržují kvalitu pokožky zhruba do 50, pak začíná být sušší, tenčí, méně elastická a vrásky jsou zřetelnější,“ dodává. American Academy of Dermatology Association uvádí, že ženy během prvních pěti let menopauzy ztratí přibližně 30 procent kolagenu v pokožce. Asi dvě procenta kolagenu pak ztrácí každý rok po dobu následujících dvaceti let. „Nejdůležitější je chránit se před sluncem, a to mnohem dřív než v padesáti,“ radí odbornice. Produkci kolagenu zvyšuje podle některých studií také terapie červeným světlem či užívání přípravků s kolagenem.
Zvýšené riziko pro srdce
Dalším problémem spojeným s klesajícím množstvím estrogenu je zvýšené riziko srdečních onemocnění, které se může ještě zvýšit nadváhou. „Ženy, které mají předčasnou menopauzu, například kvůli odstranění vaječníků či dělohy, jsou vystaveny zvýšenému riziku ischemické choroby srdeční oproti ženám ve stejném věku, které v menopauze nejsou,“ říká Aleece Fosnight, lékařka specializující se na sexuální medicínu a zdraví žen. Mezi nejlepší prevenci podle ní patří pravidelná kontrola krevního tlaku a cholesterolu. Obecně pak platí, že cvičení a vhodná strava hrají velkou roli při snižování rizik srdečních onemocnění.
Návaly horka
Pokles estrogenu způsobuje také zmatek v jiných směrech. Estrogen pomáhá totiž regulovat tělesnou teplotu. S poklesem estrogenu je regulace narušená a ženy reagují přehnaně na vnímání změn tělesného tepla. Myslíte si, že je vám horko, ale vlastně není. Proto přicházejí návaly. Tento nejběžnější příznak menopauzy může být nepříjemný a může taky negativně ovlivnit spánek. Návaly jsou někdy vysilující a můžou ženy omezovat v jejich společenských aktivitách. „Osmdesát procent žen zažívá návaly horka v určitých chvílích v perimenopauze, dvacet až pětadvacet procent žen má návaly horka i po padesátce,“ říká Aleece Fosnight. Existují různé tipy, jak na návaly vyzrát, včetně hormonální substituční léčby, bylinek, používání vějířů či změn životního stylu.
Zdroj: Vlasta.cz getmegiddy.com