Proč je tak důležité vědět, jakou zásobu vajíček máte? Protože v případě snížené rezervy vajíček je snížená plodnost a narůstá riziko potratu. A počet vajíček se významně snižuje s rostoucím věkem. U dospělé ženy se při každém menstruačním cyklu „ztratí“ kolem 40-100 vajíček, je to ale velice individuální. Proto je důležité, aby ženy znaly svou ovariální rezervu a mohly se rozhodnout, kdy založit rodinu, nebo v případě potřeby využily technologii asistované reprodukce. Vajíčka lze totiž odebrat a nechat zmrazit pro budoucí potřeby.

Zdroj: Youtube

Kdo je vhodná adeptka

Která žena by si měla nechat udělat test ovariální rezervy? Podle lékařů každá ve věku do 38 let, která uvažuje o odložení těhotenství, ženy s rodinnou anamnézou ovariálního selhání, autoimunitního onemocnění, před chemoterapií či předchozí operaci na vaječnících. Ty všechny jsou vhodné adeptky na testování ovariální rezervy.

Naštěstí dnes dokážou lékaři odhalit, kolik času ženě zbývá na to, aby založila rodinu, „jen“ z krevního testu. Podle ultrazvukového vyšetření vaječníků a výsledků testů z krve určí, zda ženě hrozí předčasná menopauza. Testů existuje více, některé hradí zdravotní pojišťovny, jsou ale komplikovanější, protože se dají provést pouze v období menstruace a výsledek nemusí být přesný.

Přesný test AMH

Mnohem přesnější je test AMH (neboli Anti-Müllerian Hormone), ten si stále musí ženy ale zaplatit z vlastní kapsy. Přitom podle Štěpána Machače, předsedy Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP, jsou až desítky tisíc žen, které by potřebovaly zjistit, kolik vajíček jim ještě zbývá k tomu, aby mohly založit rodinu. Cena testu se pohybuje kolem 1000 Kč a v současnosti čeští lékaři usilují o změnu. Přitom test AMH je ve většině západních zemích pojišťovnami hrazen.

Anti-Müllerian Hormon je atypický hormon, jehož hladiny jsou přímo závislé na počtu a typu folikulů. Absolutní hladiny AMH jsou nejlepším ukazatelem ovariální rezervy, protože AMH reflektuje počet zbývajících folikulů ve vaječníku. Během cyklu se koncentrace AMH v krvi nemění, ale se stoupajícím věkem je téměř nezměřitelná.

Jak vyšetření probíhá

Odběry mohou probíhat v kterýkoliv den cyklu, protože hladina AMH se během cyklu nemění. Zvýšená hladina AMH může znamenat polycystické vaječníky, při nichž žena vytváří více mužských hormonů, než by měla a mívá potíže s otěhotněním. Naopak snížená hladina může znamenat nízkou hladinu vajíček, a tedy problém s otěhotněním.

Proč je dobré znát ovariální rezervu

Měření ovariální rezervy se také provádí u žen, které si přejí otěhotnět, ale z nějakého důvodu se jim to přirozeně nedaří. Jak říká Pavel Otevřel, vedoucí lékař reprodukční kliniky Reprofit, je to klíčový údaj, který potřebují lékaři k léčbě neplodnosti znát. Počet vajíček je ale taky důležitý v případě gynekologických operací vaječníků. Vlivem operace totiž může být schopnost stát se matkou narušená.

Předčasná menopauza

Pokud jde o počet vajíček, ženy se rodí s předem danou zásobou. Výchozí počet je tedy dán geneticky. Některé ženy se narodí s nižším počtem vajíček a ani o tom nevědí. Odhalí to právě až speciální krevní testy. U některých žen dochází sk takzvanému předčasnému ovariálnímu stárnutí, kdy žena vstupuje do menopauzy už před 40. rokem.

Jak to ženy mohou zjistit? Mimo jiné se může nedostatek vajíček projevit zkracujícím intervalem mezi jednotlivými menstruacemi (přesně takhle se projevuje perimenopauza, tedy období, které nastává před menopauzou), který by měl standardně trvat 21-30 dnů.

Co když máte málo vajíček?

Jak říká lékař Pavel Otevřel, ani předčasné ovariální stárnutí vajíček neznamená, že by žena nemohla mít v budoucnu dítě. Je ale nutné, aby o tom věděla a podle toho přizpůsobila svoje plány. V případě, že ještě nechce založit rodinu, nebo jednoduše nemá vhodného partnera, lze vajíčka odebrat a nechat zamrazit.

Zdroj: www.vlasta.cz, https://medlineplus.gov/lab-tests/anti-mullerian-hormone-test/, https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/22681-anti-mullerian-hormone-test, https://www.reprofit.cz/