Krev má v našem těle několik funkcí, které jsou pro život nezbytné. Roznáší kyslík ke všem buňkám, odvádí z nich oxid uhličitý a dopravuje v těle živiny a hormony k příslušným orgánům. Její rozbor přitom dává neobyčejně podrobný popis toho, jaký je náš zdravotní stav, ale i životní styl. A to nejen díky tomu, že odhalí pití alkoholu na včerejší bujaré party. Ukládá se do ní řada informací o našem životě i o tom, co nás ještě čeká.

Jak krevní skupiny a krevní obraz zachraňují život

Jednoduché vyšetření, které patří k úplnému základu při zkoumání krevního vzorku. Spolu se znalostí krevní skupiny může krevní obraz doslova zachránit život. Týká se to hlavně případů, kdy je potřeba krevní transfúze po výraznější ztrátě krve. Krevní skupiny se dělí do čtyř skupin: A, B, 0 nebo AB, další dělení je podle Rh faktoru.

Liší se specifickými antigeny, a pokud by byla člověku podána krev jiné krevní skupiny, mohlo by dojít k závažné reakci imunitního systému, která by mohla mít fatální následky. Výjimkou je skupina 0, která nemá antigen A ani B, a zároveň obsahuje protilátky proti oběma antigenům. Krev skupiny 0 je tudíž možno v akutní situaci, kdy není jiná možnost, podat i osobě s odlišnou krevní skupinou.

Zjišťuje se také pozitivita či negativita Rh faktoru, což je druhý systém dělení. Je nasnadě, že krevní skupina se zjišťuje mimo jiné i u pacientů před operací. Má to ale význam také u náročných profesí, jako jsou hasiči, záchranáři, vojáci, zdravotníci.

Krevní skupina se testuje rovněž u těhotných žen. U nich je pak velmi důležitý právě Rh faktor, tedy přítomnost antigenu Rh, který může být příčinou inkompatibility způsobující další komplikace. Výzkumy také ukázaly, že krevní skupina ovlivňuje odolnost organismu vůči některým chorobám, například nemocem srdce a cév, diabetu, a dokonce i rakovině.   

VIDEO: Podívejte se, jak se správně připravit na odběr krve.

Zdroj: Youtube

Angína i anémie: Krevní testy odhalí infekce i poruchy krvetvorby

Test z kapky krve, známý jako CRP, naznačí, zda se v těle vyskytuje bakteriální nebo virová infekce. Po následné léčbě se díky dalšímu CRP testu potvrdí, zda byly nasazené léky účinné. Mimo to pomůže tento test odhalit i závažná onemocnění jako revmatoidní artritida či chronický zánět střev, označovaný jako Crohnova choroba. Výsledky krevního obrazu poskytují další významné informace o aktuálním stavu organismu.

Zjišťuje se stav červených krvinek (erytrocytů) a hladina hemoglobinu, množství bílých krvinek (leukocytů) a krevních destiček (trombocytů). Zvýšený počet bílých krvinek naznačuje infekci nebo zánět v těle, nízký počet signalizuje možné oslabení imunitního systému.

Stav krevních destiček ovlivňuje srážlivost krve, což je důležité například v těhotenství, kdy by mohlo dojít k nadměrnému krvácení. Druhý extrém v počtu krevních destiček by mohl znamenat nadměrné srážení krve, tvorbu krevních sraženin v cévách, následnou plicní embolii, infarkt nebo mrtvici.

Biochemie odhalí nemoci vnitřních orgánů, imunologické vyšetření zase infekce

Rozbor krve při biochemickém vyšetření odhalí metabolická onemocnění a další problémy organismu. Zvýšená hladina cholesterolu a krevních tuků, cukru, některých minerálů – odchylky od běžných hodnot napovídají různá onemocnění nebo jejich riziko. Své opodstatnění má i sledování obsahu kyseliny močové v krvi. Její zvýšení totiž může signalizovat riziko onemocnění nepříjemnou dnou způsobující otoky a záněty kloubů, ale také tvorbu ledvinových kamenů.

Vyšetření protilátek v krvi napoví víc o možné infekci v organismu, ale také zjistí, zda jsme nějakou infekci v minulosti již neprodělali. Typicky u lymeské boreliózy, kterou způsobuje nákaza z přisátého klíštěte. Neprojeví se hned a teprve po několika týdnech se v krvi objeví protilátky, které naznačují, že infekce v těle proběhla. Proč je to důležité? Zrovna tato nemoc totiž způsobuje další potíže, pokud není následně přeléčena antibiotiky.

Hodně o přítomnosti i budoucnosti prozradí alergologické krevní testy. Ty totiž zkoumají přítomnost protilátek proti různým alergenům. Kapka krve dnes dokáže ukázat na celou řadu pylů, potravin, plísní či jiných alergenů, které nám způsobují vyrážky a dýchací nebo jiné potíže. Dozvíme se, zda by nám mohl některý z alergenů způsobit tzv. anafylaktický šok, kdy imunitní systém zareaguje tak extrémně, že to ohrožuje náš život.  

Hormony a genetika v krevních testech mluví o reprodukčním zdraví i nádorech

Krevní testy mohou odhalit problémy s hormonální nerovnováhou, která ovlivňuje řadu procesů v organismu. Tak třeba špatně fungující štítná žláza, která neprodukuje správné množství hormonů, hlavně tyroxinu a trijodtyroninu, může mimo jiné ovlivnit i naše reprodukční zdraví. Přitom bez rozboru krve se na tento problém vůbec nemusí přijít.

Genetické vyšetření krve je velmi důležité pro páry, u nichž existuje v rodině již nějaký případ dědičné choroby. Dokáže totiž predikovat riziko vzniku některých dědičných chorob, pokud se partneři rozhodují počít potomka. Navíc je už dnes možné i zjistit pravděpodobnost genetické vady plodu ze vzorku krve těhotných.

Zdroj: vlasta.cz, plnezdravi.cz, cs.wikipedia.org, verywellhealth.com, vitalnisenior.cz, klarify.me, alergoweb.cz, nsc.uzis.cz, uhkt.cz