Kurkuma je aromatické žluté koření, které převážně hospodyňky používají k dochucení polévek a různých pokrmů. Jinak se jí také říká indický šafrán a pochází z jižní Asie. Kurkuma je velmi podobná zázvoru, který se také vyznačuje typickým aromatem a různými zdravotními benefity.

Kořen kurkumy se používá nejen do kuchyně, ale také jako přírodní barvivo, a to již po celá staletí. Před nedávnou dobou ji také výrobci začali přidávat do kosmetických produktů. Její pozitivní účinky se totiž projevují nejen při vnitřním užívání, ale i při vnější aplikaci. Kromě prášku se v kosmetice používá i ve formě esenciálních olejů.

Zdroj: Youtube

Pomůže na vrásky

Podle vědecké studie je prokázáno, že kurkuma má blahodárný vliv na tvorbu nových buněk, a snižuje tak proto tvorbu vrásek. Vrásky se na naší pokožce neobjevují tak rychle, jak by tomu bylo v jiném případě. Kurkuma má také blahodárný vliv na pigmentové skvrny. Možná tomu nebudete věřit, ale při kontaktu s pokožkou má kurkuma bělicí účinek. Dokáže snížit produkci melaninu v pokožce, což vede ke snížení viditelnosti pigmentových skvrn.

Bělí zuby

Ačkoli kurkuma barví vše do žluta, v případě zubů má také bělicí účinek. Před několika lety se na internetu objevil trik na domácí bělení pomocí tohoto koření. Nemusíte však experimentovat, můžete si koupit i zubní pasty s jejími výtažky, které si s pigmentací zubů poradí. A mnohem bezpečněji, než když použijete chemii. A co víc, v dobré kondici budou i vaše dásně, protože kurkuma zabraňuje zánětům v celých ústech. Bonusem je úleva od případných bolestí zubů.

Pomáhá na akné i ekzémy

Jak už jsme si říkali, kurkuma má blahodárné účinky na naši pokožku. A to se týká i akné. Vzhledem k tomu, že má kladné protizánětlivé a antiseptické účinky, začala se přidávat i do kosmetických výrobků na akné. Kurkuma zároveň snižuje zarudnutí pokožky a dokáže také zjemnit jizvy po vyrážkách. Vzhledem k tomu, že kurkuma v sobě obsahuje mnoho látek, které pomáhají protizánětlivě, pomáhá i na drobné ranky, které se na naší kůži vytvoří. Ať už se jedná o ekzémy, lupénku, nebo jiné kožní problémy.

Zabraňuje mastné pokožce

Kurkuma je také ideální pomocník proti mastné pokožce. Dokáže si poradit s kožním mazem, aniž by pokožku vysušovala. A pokud ji budete používat pravidelně a dlouhodobě, mohli byste se postupně mastné pokožky zbavit. Kurkuma zároveň pokožku rozjasní a dodá jí zcela nový nádech.

Pomáhá na vlasy

Ne nadarmo se kurkumě říká koření krásy. Dokáže našim vlasům dodat lesk, posílí jejich strukturu a stimuluje jejich růst. Zároveň pomáhá proti lupům, a to díky svým protizánětlivým účinkům. Stejně jako u pokožky může být účinná i u rychle se mastících vlasů.

Zdroje: vlasta.cz Studie Healthline Verywellhealth Kripalu

Související články