Věděli jste, že kyselina listová působí také jako přírodní antidepresivum? Vědci zjistili, že její pravidelný denní příjem by mohl léky na depresi zcela nahradit. Vliv má ale také na imunitu, celiakii a významně zlepšuje chronické onemocnění ledvin. A tím zdaleka výčet pozitivních přínosů nekončí.
Co je to kyselina listová?
Kyselina listová je vitamin rozpustný ve vodě. Je to syntetická verze folátu, jednoho z vitaminů skupiny B. A protože si lidské tělo nedokáže foláty vytvářet, musíme je získávat ze stravy. Některé potraviny foláty přirozeně obsahují, do jiných se kyselina listová přidává. Ale získat ji můžeme také z doplňků stravy, které jsou běžně k sehnání v lékárně.
Jaký je rozdíl mezi foláty a kyselinou listovou?
Ačkoli se pojmy folát a kyselina listová často zaměňují, ve skutečnosti se jedná o různé formy téhož vitaminu B9. Folát je obecný název, který zahrnuje všechny formy vitaminu B9, včetně kyseliny listové. Kyselina listová je pak specifická syntetická forma tohoto vitaminu.
Foláty najdete v rostlinných a živočišných potravinách, jako je například:
- špenát
- kapusta
- brokolice
- avokádo
- citrusové plody
- vejce
- hovězí játra
- listová zelenina
- fazole a čočka
- chřest
K čemu tělo foláty využívá?
- k tvorbě a opravě DNA
- pomáhá buňkám růst, dělit se a správně fungovat
- produkuje konkrétní bílkoviny
- k tvorbě červených krvinek
Nedostatek folátů může vést k mnoha zdravotním problémům:
- anémie
- špatná imunita
- zvýšené riziko srdečních onemocnění
- zvýšené riziko některých druhů rakoviny
- deprese a duševní potíže
- vývojové poruchy u kojenců
Doporučené dávkování:
- Novorozenec až 6 měsíců věku: 65 mcg
- Věk 7–12 měsíců: 80 mcg
- Věk 1–3 roky: 150 mcg
- Věk 4–8 let: 200 mcg
- Věk 9–13 let: 300 mcg
- Věk 14–18 let: 400 mcg
Dospělí potřebují každý den přibližně 400 mcg (mikrogram) folátu. Během těhotenství a kojení se může potřeba folátů zvýšit. Doporučená denní dávka během těhotenství je 600 mcg DFE.
Zdravotní benefity
Kyselina listová i foláty se používají v doplňcích stravy. Ačkoli tyto dva doplňky ovlivňují pozitivně léčbu stejných nemocí, jsou v těle metabolizovány odlišně a mohou ovlivňovat zdraví různými způsoby.
Vliv mají na:
- diabetes
- celiakii
- syndrom krátkého střeva
- pooperační stav žaludečního bypassu
- onemocnění ledvin
- záněty v těle
- poruchy způsobené užíváním alkoholu
- početí
- těhotenství
- preeklampsii
- hemolytickou anémii
- dialýzu
- srdce
- mozek
- játra
Problémy s plodností
Foláty mohou zlepšovat kvalitu vajíček a pomáhat jejich růstu a uhnízdění v děloze. Mohou zvýšit šanci na otěhotnění a donošení dítěte.
Těhotenství
Příliš nízká konzumace folátů může způsobit komplikace v těhotenství. Mluvíme o anémii, problémech s vývojem plodu, mentálních poruchách, zhoršené imunitní funkci a depresi. Užíváním kyseliny listové nebo doplňků stravy s foláty můžete její hladinu zvýšit a těmto komplikacím předejít.
Udržování zdraví mozku
Nízká hladina kyseliny listové v krvi je také spojována se špatnými mentálními funkcemi a zvýšeným rizikem demence. Dokonce i hladina folátů, která je technicky v normě, ale je nízká, může u starších osob zvyšovat riziko kognitivních poruch. Dostatečný příjem folátů může přispět i k ochraně před Alzheimerovou chorobou.
Léčba duševních poruch
Foláty se podílejí na tvorbě mozkových chemických látek zvaných neurotransmitery. Konzumace příliš malého množství folátů je spojována s depresemi, schizofrenií a dalšími duševními poruchami. Z přehledu studií z roku 2022 vyplývá, že kyselina listová a doplňky stravy s obsahem folátů mohou pomoci snížit příznaky duševních onemocnění, jako jsou poporodní deprese, schizofrenie a bipolární porucha.
Snížení rizikových faktorů srdečních onemocnění
Doplňky stravy s kyselinou listovou mohou také pomoci snížit hladinu homocysteinu a mohou snížit riziko srdečních onemocnění. Zároveň viditelně snižují i krevní tlak. Například přehled, který zahrnoval 30 studií s více než 80 000 účastníky, ukázal, že doplňování kyseliny listové vedlo ke 4% snížení celkového rizika srdečních onemocnění a 10% snížení rizika mrtvice.
Zdroj: vlasta.cz Healthline medlicker.com webmd.com www.nhs.uk