Takzvaný laskavý císařský řez provádí Městská nemocnice Ostrava od května roku 2022. Spolu s Porodnicí Kroměříž jsou zatím jedinými v České republice, které metodu nabízejí. „Inspirovali jsme se zahraničním videem,“ uvedla vedoucí Gynekologicko-porodnického oddělení Městské nemocnice Ostrava Iva Staňová. „Jakmile je miminko téměř venku z bříška, nasměrujeme ruce matky k němu a ona si ho může k sobě přitisknout,“ popisuje průběh operace lékařka.

Podle Staňové mezi ženami roste o zákrok zájem. „Hodně rodiček si naši porodnici vyhledalo na základě toho, že novou metodu provádíme. Maminky k nám přijíždí z Liberce i ze Zábřehu na Moravě,“ uvádí. Od matek dostává lékařka kladné ohlasy. „Ženy jsou překvapené pozitivními emocemi, které je po porodu zaplavily. Většina z nich ale zpětně přizná, že měly ze začátku strach,“ doplňuje gynekoložka. Nejdůležitější je podle ní zachování maximální sterility na sále. „Maminky musí mít během výkonu sterilní plášť i rukavice,“ upozorňuje Staňová. Lékaři také využívají jinou formu zapojení kanyly, aby nepřekážela mamince při manipulaci s dítětem.

Matkám hrozí infekce a krevní ztráta

Laskavý císařský řez s sebou nese i rizika. Varuje před nimi Jan Přáda, který působí na Gynekologicko-porodnické klinice ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze: „Císařský řez je sám o sobě náročná břišní operace, která je mnohdy těžká i pro skutečného profesionála, natož pro ženu, která je v této oblasti zcela nezkušená,“ vysvětluje. „Matka si během porodu sahá do otevřené rány, čímž zbytečně zvyšuje hrozbu infekce a větší ztráty krve,“ doplňuje lékař.

Přáda zdůrazňuje, že hlavní prioritou během porodu je vybavit dítě na svět co nejrychleji. Zájmu žen o nový způsob císařského řezu ale rozumí. „Chápu, že nová metoda přijde ženám atraktivní.

Myslím si však, že by to pro ně neměl být dostatečný důvod, aby ji podstoupily za cenu případných rizik. Nejsem vyloženě odpůrcem nového způsobu porodu, ale z hlediska medicíny není příliš obhajitelný,“ líčí gynekolog.

Dvacátnice se v názorech neshodují

Nikol Křížová (21) z Vyšší odborné školy pedagogické v pražských Dejvicích se o nové metodě císařského řezu dozvěděla na internetu. Ona sama by ji nepodstoupila. „Ze samotného porodu mám strach a nedokážu si představit, že bych si vytáhla dítě z břicha sama. Raději bych důvěřovala odborníkům,“ uvádí. Podobný názor má studentka Vyšší odborné školy zdravotnické Alžběta Fomenková (20). „Nabídky bych nevyužila, protože mi přijde příliš riziková.“ Zároveň dodává, že se podle ní vztah mezi matkou a dítětem neprohloubí novou metodou porodu, ale především následnou výchovou a komunikací.

Studentka Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy v Praze Kateřina Kubešová (23) by nový způsob porodu naopak uvítala. „Myslím si, že tato možnost je ideální cestou, jak s dítětem neztratit kontakt v prvních minutách mimo tělo matky,“ říká. Laskavý císařský řez podle ní může přispět k vyšší kvalitě vztahu mezi rodičkou a dítětem. Pro novou metodu je i Eliška Petáková (29), která poprvé porodila před čtyřmi lety přirozenou cestou. „Pokud by nastala situace, že bych musela rodit císařským řezem, nabídky bych využila. Znám ženy, které rodily císařem a bylo jim líto, že si porod nemohly prožít,“ vysvětluje.

Rodičky popisují silné emoce

Nové metody císařského řezu využila Lucie Hudcová (30), která přivedla syna na svět v kroměřížské porodnici v září roku 2022. Když jí lékaři nabídli, že se může na zákroku sama podílet, vůbec prý neváhala. Poprvé rodila císařským řezem před pěti lety. Tehdy jí prý chyběl první a nejdůležitější kontakt s dcerou. „Když jsem si syna vytáhla z břicha a položila na hruď, byla jsem neskutečně šťastná. S pocity po prvním porodu to bylo nesrovnatelné,“ dodává.

Podobné dojmy popisuje pětatřicetiletá Nela Kendziorová. Ta podstoupila laskavý císařský řez v Městské nemocnici Ostrava. „Emoce, které jsem cítila, se dají jen těžko popsat,“ uvádí. „Je to nesrovnatelné s porody, kdy vám po operaci na dítě nedovolí ani sáhnout. Jsem šťastná, že mě lékařský tým neochudil o takový zážitek,“ doplňuje rodička.

Podle lékařů je rozšiřování laskavého císařského řezu do jiných měst republiky velmi nejisté. Gynekoložka Iva Staňová uvádí, že prosazení metody bude potřebovat čas, než se začne praktikovat na všech gynekologicko-porodnických odděleních. Podle názoru Jana Přády však zájem o novou metodu začne postupně upadat. „Myslím si, že jde v jistém smyslu pouze o momentální trend,“ vysvětluje. Nový způsob porodu se dle jeho slov bude nějakou dobu probírat, ale v jiných porodnicích se prosazovat nebude.

LUCIE MARIE BROTÁNKOVÁ

Autorkou textu je studentka třetího ročníku Vyšší odborné školy publicistiky v Praze. V rámci oboru Psaní zpravodajsko–publicistické píše do redakce školního internetového magazínu Generace20. Baví ji psaní, čtení, viola, podcasty a cestování.

Zdroj: časopis Vlasta

Související články