Lékořice se používala již ve starověkém Egyptě. Ve staré Indii se pak vařila v mléce spolu s cukrem, kořenem šáchoru a používala se především jako přírodní afrodiziakum. A její sílu využívali lidé i ve středověku. Důkazem je Mattioliho herbář, který uvádí podrobný postup, jak lékořici pěstovat, jak tuto bylinu sbírat a jak správně připravit účinné léky.

Jak využívat sílu lékořice, věděly i naše babičky a odvar z této byliny používaly proti dráždivému kašli. Lékořice však dokáže pomoci také při stresu, slouží jako prevence proti rakovině a pomůže při léčbě nemocných nadledvinek.

Zdroj: Youtube

Ulevuje od bolesti

Lékořice má téměř podobný účinek jako aspirin, který se nachází snad v každé domácí lékárničce, s tou výjimkou, že působí na přírodní bázi. Dokáže zmírnit vysokou horečku, pomůže od bolesti hlavy a působí proti silné migréně. To vše zajišťuje její antialergický účinek. Tato bylina je velmi užitečná i při senné rýmě, zánětu spojivek či průduškovém astmatu.

Pomáhá proti stresu a nemoci nadledvinek

Lékořice je opravdu všestranná bylina, která si dokáže poradit téměř s každým zdravotním problémem. Dokáže působit na naše nadledvinky a má schopnost zlepšovat odolnost vůči stresu. V době, kdy jsou lidé pravidelně vystaveni náročným situacím, se extrakt z kořene lékořice může hodit.

Lékořice stimuluje činnost nadledvinek, což podporuje zdravou hladinu kortizolu v těle, jak dokazuje tato vědecká studie. Pokud je člověk psychicky nebo fyzicky vyčerpán, jeho nadledvinky se také vyčerpají. Takové vyčerpání může vzniknout v důsledku dlouhodobého užívání léků nebo nadměrnou konzumací kofeinu.

Slouží jako prevence rakoviny

Lékořice může působit také jako prevence proti různým typům rakoviny. Výzkum prokázal, že lékořice dokáže v některých případech zabránit růstu nesprávných buněk. Účinek kořene lékořice se pozitivně projevil v rámci zkoumání lidských buněk během onemocnění rakoviny prsu.

Udržuje zdravou pokožku

Pokud jde o zdraví pokožky, lékořicový čaj může pomoci udržet pokožku krásně hydratovanou. Toho docílíte tak, že lékořicový čaj převaříte, necháte ho vychladnout a studeným odvarem začnete potírat postižená místa. Tento odvar může pomoci zvýšit hladinu antioxidantů v těle, což pomáhá minimalizovat známky stárnutí.

Čaj z lékořice může zmírnit i zánětlivá onemocnění kůže, mezi které patří lupénka nebo ekzém, a dokonce působí jako přírodní ochrana proti slunečnímu záření. Lékořice totiž naši pokožku může z větší části ochránit před UV zářením. Navíc pomáhá i na sluneční spáleniny. Stačí, když si čaj smícháte s rozdrcenými okurkami a tuto směs následně nanesete na popálenou kůži.

Kdy si dát pozor?

Pochutnat si ovšem můžete i na nejrůznějších lékořicových bonbonech, pendrecích a jiných cukrovinkách, které lákají svou štiplavou chutí.

Na řadě lékořicových výrobků ale není uvedeno množství glycyrrhizinu, což může vést k předávkování, zejména u dětí, které sladké milují. Pozor si dejte i na čaje s obsahem lékořice, což platí zejména pro těhotné ženy, u nichž může nadbytek lékořice poškodit mozek plodu nebo vyvolat předčasný porod. Lékořice může také nepříznivě reagovat s antikoncepčními pilulkami, hormonální terapií, kortikosteroidy, s medikamenty na krevní tlak a srdeční rytmus anebo s léky na ředění krve.

Zdroje: vlasta.cz, Health.com, Goodhousekeeping, studie, Heart.org, CullinaBottanica

Související články