Alkohol není jediným příkladem, kdy byste měli zbystřit, pokud užíváte nějaké léky. Věděli jste, že do seznamu „nebezpečných“ potravin patří i grapefruit či majonéza? Jaké interakce léků s jídlem hrozí a čemu se vyhnout?

1. Antibiotika a mléčné výrobky

Některé druhy antibiotik můžou negativně reagovat s mléčnými výrobky, jako je mléko, jogurt nebo sýry. Mléčné výrobky totiž můžou narušovat vstřebávání antibiotik v krevním řečišti, čímž se sníží účinnost antibiotik. Patří sem například fluorochinolony, jako je moxifloxcin, ciprofloxacin a levofloxacin. Jak to vyřešit? Aspoň 2 hodiny před užitím léků se vyhněte konzumaci mléčných výrobků.

VIDEO: Pravdy a mýty o antibiotikách. Jak a kdy je užívat. Podívejte se.

Zdroj: Youtube

2. Paracetamol a alkohol

Možná jste v pokušení spolknout pár tabletek paralenu, když máte kocovinu, ale ukazuje se, že to není moc bezpečné. Když se paracetamol kombinuje s alkoholem, zvyšuje se riziko jaterní toxicity. Někteří lidé jsou k tomu náchylnější víc než jiní.

3. Warfarin a zelená listová zelenina

Warfarin je oblíbený lék na ředění krve. Zelená listová zelenina, jako je kapusta, špenát či brokolice, je bohatá na vitamin K. Právě tento vitamin však může snižovat účinnost těchto léků. Neznamená to ale nutně, že byste se měli této zeleniny vzdát úplně. Důležitá je důslednost.

„Spousta lidí, kteří užívají warfarin a jsou dlouhodobě stabilní, jí i špenát či kapustu pravidelně. Problém nastává, když si dá někdo jednou za čas třeba špenát a pak další týden i víc listovou zeleninu nejí,“ vysvětluje farmakoložka Tasha Woodall.

4. Warfarin a majonéza

Tahle kombinace by vás možná nenapadla. Majonéza, podobně jako olivový olej, sójové boby a řepka, mohou integrovat s warfarinem a snížit jeho účinné vstřebávání.

5. Léky na cukrovku a alkohol

Alkohol se moc nemá rád s inzulinem a jinými léky na cukrovku. Pokud užíváte tyto léky a zároveň si dopřáváte alkohol, vystavujete se riziku hypoglykemie (nízká hladina cukru v krvi), nebo naopak hyperglykemie (vysoká hladina cukru v krvi).

6. Léky na tlak a potraviny bohaté na draslík

Potraviny, obsahující draslík, jako je špenát, avokádo, brambory a banány, můžou negativně ovlivňovat léky na vysoký krevní tlak, zejména takzvané ACE inhibitory. Draslík je důležitý při regulaci srdečního tepu, udržování rovnováhy tekutin a dalších funkcí. Když ho ale jíte moc a užíváte léky na tlak, může to vést k abnormálnímu srdečnímu tepu.

7. Diuretika a lékořice

Některá diuretika (léky na odvodnění), která se užívají často v léčbě vysokého krevního tlaku či regulaci hladiny draslíku, se nesnesou s lékořicí. A to bez ohledu na to, jak ji konzumujete, zda v čaji, cukroví, nebo jinak. Lékořice využívá stejné receptory jako diuretika, takže pokud je budete užívat naráz, lék se nebude účinně absorbovat.

8. Grapefruitový džus a řada léků

Jedná se pravděpodobně o jednu z běžně známých interakcí mezi potravinami a léky. Grapefruitový džus může mít negativní vliv na řadu léků, především na krevní tlak, antidepresiva, statiny na cholesterol či léky, které se užívají po transplantaci orgánů.

Grapefruitová šťáva způsobuje útlum jednoho enzymu, který odbourává řadu léků, takže dochází spíše ke zvyšování koncentrace léku v těle. Neznamená to ale, že grapefruit nemůžete jíst, lék jen podávejte s odstupem 3–4 hodiny po konzumaci tohoto ovoce.

Související články

Zdroje: vlasta.cz, starsinsider.com, aarp.org, getvipcare.com, health.com