Touto láskyplnou činností uvolňujete oxytocin, což způsobuje větší pocit spojení s vaším partnerem. Zejména důležité je před spaním, protože pomáhá odbourat stres. Můžete spálit přibližně 26 kalorií za minutu nebo předat svému protějšku až 80 milionů bakterií. I když sdílení některých bakterií nemusí být úplně žádoucí, ve skutečnosti to může pomoci posílit váš imunitní systém.

Zdroj: Youtube

Líbání pro zdraví

Líbání sice nenahradí cvičení jako takové, ale můžete při něm spálit spoustu kalorií. To samozřejmě závisí na řadě faktorů, včetně toho, jak moc se při líbání pohybujete, jak je intenzivní, a také na vašem věku, hmotnosti a biologickém pohlaví. Kromě snížení hladiny stresu může líbání také pomoci snížit krevní tlak a hladinu cholesterolu.

„Krevní tlak reaguje na klid a mír. Pokud jste zamilovaní, jste klidnější a vyrovnanější, což se může projevit snížením krevního tlaku,“ vysvětluje kardiolog Christopher Suhar.

Na co si dát pozor

Každý jsme někdy měli opar, ale polibkem se šíří i spousta závažnějších onemocnění. A pozor byste si měli dát zejména u pusinkování kojenců, batolat a malých dětí.

„Šíření infekce při líbání závisí na řadě faktorů. Například na tom, kde bylo dítě políbeno – u úst nebo nosu je to horší než na nohou. A horší jsou i polibky na prstech, protože děti si mohou prsty cucat,“ vysvětluje pediatrička Hansa Bhargava.

Například respirační syncytiální virus (RSV) je velmi rozšířený a nakažlivý. Zatímco u dospělých se může projevovat jen mírnými příznaky, u dětí může mít závažný průběh. Mnoho virů, včetně některých nepříjemných, jako je mononukleóza, covid-19, ebola a zika, se může přenášet slinami.

Nelíbejte alergika

Pokud jste alergičtí na určitou potravinu a líbáte se s osobou, která tuto potravinu nedávno konzumovala, existuje možnost přenosu některých z těchto alergenů prostřednictvím slin. Překvapivě k tomu může dojít i několik hodin po konzumaci jídla, a dokonce i po vyčištění zubů. Pokud sníte jídlo, o kterém víte, že je na něj váš partner alergický, je nejlepší před dalším líbáním počkat 16 až 24 hodin.

Zdroj: vlasta.cz Health Digest Healthline Better Health Channel

Související články