Přitom právě včasná diagnóza může výrazně zlepšit kvalitu života lipedémických pacientek. Onemocnění se projevuje abnormálním hromaděním tuku v oblasti dolních končetin, hýždí a v některých případech i paží.
Příčina dosud neznámá
Ačkoli lipedém postihuje celkově každou desátou ženu, příčina tohoto onemocnění dosud není známá. Odborná veřejnost má za to, že hlavní roli hrají hormonální změny. První menstruace, puberta, hormonální antikoncepce, těhotenství či menopauza bývají jedny z hlavních spouštěčů tohoto onemocnění. V některých případech může svoji roli sehrát i dědičnost, o čemž svědčí příběhy žen, u kterých se lipedém „předává“ z generace na generaci.
Neschopnost zhubnout, těžké a oteklé nohy…
Nejčastějším znakem, který je typický pro všechny lipedémické pacientky, je neschopnost zhubnout, a to přes veškerou snahu o změnu životního stylu a diety. Stejně tak patří k typickým příznakům, na základě kterých lze lipedém poznat, snadná tvorba modřin, pnutí, pocit těžkých a oteklých nohou a celková bolestivost dolních končetin při každodenních činnostech. Ženy trpící lipedémem mají zpravidla horní část těla oproti spodní části viditelně štíhlejší. A jak popisují své potíže samotné pacientky?
„Život plynul, a já začala mít křeče v nohou při rychlejší chůzi. Lipedém utlačoval žíly, které byly nedostatečně okysličené. Ty bolesti začaly být větší a větší. Až jsem se dostala do stavu, kdy jsem musela při chůzi zastavovat a odpočívat,“ říká Hana Čechová a dodává: „Snažila jsem se držet všemožné diety a cvičit. Bohužel výsledky na mém těle byly vidět naprosto minimálně nebo vůbec. A i když jsem něco zhubla, měla jsem stále silná stehna, zadek, ovarová kolena a ruce zápasnice.“
Včasná diagnostika je základ!
Na lipedém prozatím neexistuje léčba, která by zastavila jeho progres či ho plně vyléčila. I z toho důvodu je včasná diagnóza zásadní! Správně nastavená terapie a další podpůrná opatření mohou výrazně pomoct ke zmírnění či pozastavení rozvoje lipedému. Čím dříve dojde k léčbě, tím kvalitnější život mohou pacientky mít.
Kvůli nízké erudovanosti široké i odborné veřejnosti bývá lipedém často zaměňován za obezitu, ale pro lipedém je typické nerovnoměrné ukládání tuku (postiženy jsou především paže a dolní končetiny), zatímco při klasické obezitě dochází ve většině případů k rovnoměrnému nárůstu tuku po celém těle.
ZPŮSOBY LÉČBY
Léčba lipedému je multidisciplinární. Základem je redukce tukové tkáně liposukčními metodami. Pomáhá také nošení kompresních oděvů, které ženám v běžném denním životě ulevují od bolestivosti a otoků nohou.
LIPOSUKCE – chirurgická léčba lipedému
„Lipedém je chronické progredující onemocnění tukové tkáně na dolních končetinách a pažích. Jedinou možnou terapií je redukce tukové tkáně. Nejedná se o klasickou (estetickou) liposukci, ale o zdravotní výkon z medicínské indikace. Cílem je zbavit pacienta symptomů – otoků, bolestivosti, pnutí, tvorby spontánních modřin – a tak zlepšit kvalitu jeho života a zabránit progresi onemocnění do vyšších stadií,“ vysvětluje MUDr. Slavomír Rokošný, Ph. D., FEBS.
KONZERVATIVNÁ LÉČBA – kompresní terapie
Použitím kompresních (stahovacích) oděvů se vytváří tlak na končetiny, což podporuje žilní a lymfatický tok a správnou cirkulaci krve. Díky správnému fungování žilního a lymfatického systému dochází ke snížení otoků, bolestivosti a hromadění tekutin v těle. Kompresní oděvy také napomáhají zpevnit nerovnoměrné nebo deformované končetiny, a podporují tak zlepšení mobility pacientek. Kompresní prádlo je vhodné nosit také po liposukčních zákrocích prováděných při redukci tukové tkáně.
NÍZKOSACHARIDOVÁ STRAVA i vhodný pohyb
Strava hraje při léčbě lipedému klíčovou roli. Napomáhá zmírňovat otoky, jež lipedém často při špatném stravování provázejí. Ženy trpící lipedémem ze svého jídelníčku vyřazují potraviny, které působí zánětlivě – rafinovaný cukr, průmyslově zpracované potraviny, lepek a mléčné výrobky – a nahrazují je dietou s nízkým obsahem cukru, potravinami rostlinného původu, rybami, zeleninou a zdravými oleji. Aerobní cvičení, lymfatická jóga a plavání jsou pak vhodnými aktivitami prospěšnými pro mobilitu kloubů a správné fungování těla, které si mnohé ženy s lipedémem pro jejich pozitivní přínosy oblíbily.
Čtyři stadia lipedému
Stadia lipedému se obvykle rozdělují do čtyř fází, které se liší výskytem příznaků a stupněm závažnosti.
- STADIUM I: Toto stadium je charakterizováno nepravidelným uspořádáním tukových buněk, které se mohou objevit ve formě nodulů (lymfatických uzlíků). Pacientky mohou pociťovat bolestivost nebo citlivost v postižených oblastech.
- STADIUM II: Tuková tkáň je v tomto stadiu hustší a noduly jsou výraznější. Lipedém se začíná rozšiřovat do oblastí, jako jsou hýždě, stehna a kolena.
- STADIUM III: Lipedém se v tomto stadiu rozšiřuje a ovlivňuje více tělesných oblastí. Může postihnout holeně, kotníky a paže. Edém (otok) se stává výraznějším a může vést k těžkostem v pohybu a zhoršené kvalitě života.
- STADIUM IV: Tuková tkáň je výrazně hustá a rozšířená po celém těle. Edém je výrazný a může docházet k tvorbě lipedémových cyst a fibrotických změn. Pacientky často trpí silnou bolestí, omezenou pohyblivostí a zhoršenou kvalitou života.
Zdroj: časopis Překvapení