Lupy jsou drobné šupinky, které vznikají tím, že se pokožka hlavy nadměrně olupuje. Mohou ulpívat na ramenou a vypadat jako bílý prášek, což na tmavém svetříku nebo saku nevypadá lichotivě. Pokožka hlavy navíc svědí, takže nás nutí se neustále ve vlasech drbat. A protože se problémy s lupy zhoršují v zimě, přinášíme vám rádce, jak s lupy zatočit z domácích zdrojů.

Zdroj: Youtube

6 super domácích tipů na lupy

Jablečný ocet

Jablečný ocet je údajně jedním z nejlepších přírodních prostředků k léčbě lupů. A skvěle působí i proti svědění pokožky hlavy. Přidejte trochu jablečného octa do vody (stejným dílem) a po umytí vlasů naneste směs na mokré vlasy. Směsí jemně vlasy a pokožku hlavy masírujte. Nechte 15 minut zaschnout a pak opláchněte. Pozor ale, jablečný ocet nepoužívejte nadměrně, tedy ne každý den. Odborníci doporučují maximálně jednou za dva dny.

Kokosový olej

Kokosový olej udržuje vlasy vyživené a výzkumy naznačují, že může zlepšit hydrataci pokožky, zabránit vysoušení a zklidnit ji. Jedna studie zjistila, že aplikace tohoto oleje na pokožku hlavy zlepšuje mikrobiom pokožky a snižuje tvorbu lupů. Jiné studie prokázaly, že kokosový olej, respektive sloučeniny obsažené v něm, mají antimikrobiální vlastnosti.

Aloe vera

Aloe vera je sukulent, který se často přidává do kožních mastí, kosmetiky a pleťových vod. Při aplikaci na kůži může pomoci léčit kožní onemocnění, jako jsou popáleniny, lupénka a opary. Některé studie uvádějí, že antibakteriální a protiplísňové vlastnosti mohou chránit před vznikem lupů.

Pomerančová pasta

Ne ať vás napadne vyhazovat pomerančovou kůru. Obsahuje vápník, hořčík, vitamin A a vlákninu, které jsou prospěšné nejen pro vaše tělo, ale i pokožku hlavy. Vezměte si pomerančovou kůru a vymačkejte na ni trochu citronové šťávy. To pak dejte do mlýnku a melte, dokud nevznikne pasta. Směs poté naneste na pokožku hlavy a nechte třicet minut působit. Následně smyjte šamponem. Opakujte 3x týdně.

Aspirin/acylpyrin

Kyselina salicylová je jednou z primárních sloučenin nacházejících se v aspirinu či acylpyrinu, která je zodpovědná za protizánětlivé vlastnosti. Není divu, že právě proto je součástí mnoha šamponů proti lupům. Primárně vám pomůže zbavit se šupinaté kůže. Studie také ukázala, že šampon obsahující kyselinu salicylovou výrazně zlepšuje podráždění a svědění. Nemusíte ale kupovat drahý šampon, stačí, když rozdrtíte dvě tablety aspirinu a prášek přidáte do klasického šamponu před mytím vlasů.

Jedlá soda a kypřicí prášek

Jedlá soda je rychlý, pohodlný a snadno dostupný lék na lupy. Stejně tak kypřicí prášek na pečení. Lze je použít jako jemný exfoliant, který pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a redukuje tvorbu lupů i svědění. Má i protiplísňové vlastnosti, které při léčbě lupů taky pomáhají. Pro nejlepší výsledky naneste jedlou sodu nebo kypřicí prášek přímo na mokré vlasy a vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte minutu až dvě působit a pak umyjte vlasy jako obvykle.

Zdroj: vlasta.cz healthline.com How to Get Rid of Dandruff Using Natural Treatments | Reader's Digest (rd.com)

Související články