Lymfatické cévy fungují pro tělo podobně jako obří drenážní systém, který musíme udržovat volný. Zkuste si představit, že vám neodtéká toaleta nebo umyvadlo – musíte trubky opět pročistit, zprůchodnit a zbavit odpadu. Totéž platí pro vaše tělo. Když lymfa stagnuje, vede to k hromadění odpadu a toxinů, oslabení imunity i k celé řadě zdravotních problémů.

Zdroj: Youtube

Jak poznat, že lymfa nefunguje

Téměř každá část těla může být postižena špatným odvodem odpadu v lymfatickém systému. Když se vaše lymfatické odtoky ucpou, můžete si všimnout:

  • Ztuhlosti, zejména po ránu
  • Únavy
  • Svědivé a suché pokožky
  • Nadýmání
  • Otoků prsou i nohou
  • Nárůstu hmotnosti a celulitidy
  • Studených končetin

Pokud pociťujete výše uvedené příznaky, možná je čas na lymfatickou očistu. Jak na to?

Související články

Detoxikujte své prostředí

Lymfa se musí vypořádat s tělesnými „odpadními produkty“, které jsou produkovány interně, a také s toxiny, které se do těla dostávají zvenku. Systémový zánět vytváří překrvení a otoky v tkáních, což zhoršuje lymfatický proud. Oxidační stres poškozuje lymfatické cévy a narušuje jejich schopnost účinně transportovat lymfatické tekutiny a odpadní látky.

Proto je důležité snížit expozici chemikálií v potravinách, ovzduší, produktech, osobní péči a vodě a zároveň navýšit příjem antioxidantů a protizánětlivých živin, abyste předešli poškození. Ideální je protizánětlivá strava plná brukvovité a zelené listové zeleniny, omega-3 mastných kyselin a bylin a koření, jako je zázvor, kurkuma a česnek. Vyhněte se umělým a zpracovaným přísadám a chemikáliím. Existují takzvané čisticí čaje, které obsahují bylinky vhodné na odvodnění - bez, šalvěj, třezalka či šípek.

Hydratujte čistou vodou

Lymfatická tekutina obsahuje asi 95 procent vody a když jste zavodnění, tedy dehydratovaní, stává se hustší a méně tekutou. Hydratujte, ideálně popíjením teplé filtrované vody po celý den, aby lymfa dobře proudila. Vyhněte se nealkoholickým nápojům s obsahem cukru, zpracovaným džusům, energy drinkům a alkoholu, které tělu přidávají další metabolickou zátěž. Vhodné není ani příliš mnoho kofeinu, který tělo také dehydratuje.

Související články

Jezte červené a syrové potraviny

Zpomalený trávicí trakt je také signálem, že s lymfou není vše v pořádku. Dle ájurvédské medicíny ji rozpohybujete přirozeně červenými potravinami, jako jsou bobuloviny, granátová jablka, třešně, brusinky a řepa. Ta je zvláště cenná, protože navíc pomáhá ředit žluč pro zdravé trávení tuků.

Zařazení syrových potravin do vašeho jídelníčku je další způsob, jak udržet lymfatický systém zdravý. Přirozeně se vyskytující enzymy a bioflavonoidy v syrovém ovoci a zelenině pomáhají odbourávat toxické nahromadění a volné radikály, zatímco vláknina podporuje pravidelné vylučování a čištění střev.

Rozhýbejte lymfu cvičením

Lymfatický systém nemá zabudovanou pumpu jako srdce, která pohání krev oběhovým systémem, kde se okysličuje, filtruje a cirkuluje. Lymfatický systém se proto při pohybu lymfy spoléhá na kontrakci a uvolnění svalů a kloubů. Rytmické napínání a uvolňování svalů během fyzického pohybu pohání tekutinu lymfatickými kanály.

Zajděte si na masáž

Smích a hluboké dýchání zahrnují pohyb bránice a břišních svalů, které pomáhají protlačovat lymfu skrz cévy. Vhodné jsou také lymfatické masáže. Hrubé štětiny suchého kartáčku podporují pohyb lymfy a krve v podložních tkáních, což pomáhá vylučovat nahromaděné toxiny. Kartáčujte nebo masírujte své tělo jemně, pracujte směrem k srdci a věnujte zvláštní pozornost hlavě, krku, nohám, prsům a břichu, kde se soustřeďují lymfatické cévy.

Související články

Na stres pomocí všímavosti

Oxidace a překrvení lymfy se zvyšují, když jste fyzicky anebo emocionálně vystresovaní, takže je fajn, když se naučíte efektivně odpočívat. Existuje mnoho praktik všímavosti, které vám pomohou minimalizovat účinky stresu na váš lymfatický systém, trávení a celkové zdraví. Patří sem například meditace a trávení času v přírodě.

Zvláště účinná jsou také cvičení jako tai-či a jóga, které koordinují dech s pohybem. Když se naučíte porozumět svým emocím a reakcím na stres a osvojíte si zdravé způsoby, jak stres zvládat, vaše lymfa a život budou proudit plynuleji.

Zdroj: vlasta.cz mindbodygreen.com/articles/how-to-flush-your-lymph my.clevelandclinic.org/health/articles/21199-lymphatic-systemlongevitywellnessworldwide.com/longevity-blog/11-steps-to-detox-your-lymphatic-system

Související články