Matcha je druh práškového zeleného čaje získávaného z listů rostliny Camellia Sinensis, který je neodmyslitelně spojen s japonskou čajovou kulturou. Tento čaj je vysoce ceněn pro své pozitivní účinky na zdraví.

Pro výrobu matcha čaje se rostliny pěstují ve stínu, což omezuje fotosyntézu a vede k produkci většího množství chlorofylu. Tento proces způsobuje, že listy nabývají intenzivní zelenou barvu.

Po sklizni se listy usuší a následně se důkladně rozemelou na velmi jemný prášek. V čem nám může být matcha nápoj prospěšný?

Zdroj: Youtube

Matcha zlepšuje kvalitu pleti

Matcha je mimořádně bohatá na antioxidanty a v porovnání s dalšími potravinami známými svým obsahem antioxidantů, jako jsou špenát, jahody, goji bobule, hořká čokoláda či brokolice, antioxidanty v matcha čaji je mnohonásobně převyšují.

Silné antioxidanty v matche nejen podporují zdraví, ale mají také pozitivní vliv na pokožku. Především podporují její prokrvení, což vede k rozjasnění a vitalitě pleti.

Matcha obsahuje také metylxantiny, které zlepšují mikrocirkulaci v pokožce, a přispívají k jejímu zdravému a zářivému vzhledu s vyváženým pH.

Matcha zpomaluje proces stárnutí

Matcha má významné protioxidantní vlastnosti, díky kterým bojuje proti volným radikálům, jež jsou často spojovány s předčasným stárnutím pokožky. Těchto radikálů se v těle tvoří větší množství například působením UV záření, které je známé svým škodlivým vlivem na pokožku.

Matcha poskytuje dvojí obranu proti těmto nežádoucím účinkům. Nejenže bojuje proti volným radikálům díky vysokému obsahu antioxidantů, ale také chrání pokožku před UV zářením, což minimalizuje riziko poškození buněk a zpomaluje proces stárnutí pokožky. Tímto způsobem matcha přispívá k zachování zdravé, pružné a mladistvě vyhlížející pleti, jak uvádí tato studie.

Matcha bojuje proti zánětu

Kromě toho, že pomáhá udržovat vyvážené pH a zvyšuje pružnost pleti, má také protizánětlivé vlastnosti. Proto je matcha účinným prostředkem v boji proti akné, které často vzniká v důsledku zánětů v pokožce, jak dokazuje vědecká studie.

Pokud trpíte podrážděním nebo zarudnutím pleti, použití produktů obsahujících matche by vám mohlo přinést značnou úlevu. Antioxidanty a protizánětlivé látky v matche pomáhají zklidnit pokožku, redukovat zarudnutí a obnovit její přirozenou rovnováhu.

Zdroj: Vlasta.cz, thehealthychef.com, studie

Související články