Med se nachází snad v každé domácnosti. A není divu. Tahle sladká lepkavá pasta je totiž díky svému stoprocentně přírodnímu původu považována za jednu z nejzdravějších potravin na světě. A co víc, použít ji můžeme doslova na cokoli – na vaření, na pečení, na zdravé mlsání a své využití si najde i v oblasti krásy při přípravě domácích zkrášlovatel.

Zdroj: Youtube

Není med jako med

Zapomeňte však na medy z obchodů, které jsou všelijak namíchané a tepelně upravované, tedy i mnohdy zbavené prospěšných látek, a raději se poohlédněte po raw neboli syrových produktech přímo od včelaře, kde máte záruku kvality. „Raw med obsahuje neuvěřitelné množství antioxidantů, které pomáhají zabránit tvorbě radikálů. Radikály způsobují stárnutí a vedou k rakovině. Také dokáže posílit imunitní systém a chránit vás před častým nachlazením. Med je navíc zdrojem vitamínů a minerálů, obsahuje vysoký obsah vitamínu B1, B2, B3, B6, kyseliny pantothenové a slouží jako zdroj mědi, vápníku, zinku, železa, hořčíku a draslíku,” vysvětluje propagátor zdravého životního stylu David Buchta.

Související články

Co dokáže med a jeho zdravotní přínosy

Zabraňuje zúžení tepen. Snižuje riziko cévních problémů, srdečních selhání a bolestí hlavy.
Zbavuje tělo toxinů. Blahodárně se to projeví například na kvalitě pokožky.
Zlepšuje paměť. Díky obsaženým minerálním látkám, jako je vápník, draslík, hořčík a železo, obnovuje buněčný systém a výborně bojuje se stresem.
Snižuje cholesterol. V medu obsažené složky a vitamíny přispívají ke snižování jeho hladiny.
Uklidňuje nervy a psychiku. Obsažená glukóza se vstřebá do krve a podpoří tak relaxaci a zklidnění.
Čistí střeva. Už jedna lžička medu denně dokáže předcházet trávicím obtížím.
Zlepšuje spánek. Med v krvi zvýší hladinu inzulinu, díky kterému se vytvoří hormon melatonin.
Prospívá hormonální rovnováze. Obsahuje boron, který udržuje vyrovnanost mezi testosteronem a estrogenem. Tento balanc pak snižuje výkyvy nálad a zvyšuje reprodukční zdraví.
Pomůže při PMS a menstruaci. Díky hořčíku může pomáhat také s PMS a menstruací. Je to veliké plus, protože většina žen má v tomto období chuť na sladké a med tedy určitě ocení.

Lžička před spaním

Nemůžete v noci usnout? Pak zkuste večer před ulehnutím do postele rozmíchat ve vodě jednu kávovou lžičku medu a vypít. Med totiž obsahuje tryptofan, který pomáhá s vytvářením melatoninu, takže vám s usínáním i samotnou kvalitou spánku může pomoci. Tělo ho vytváří kvůli jeho důležité roli řídit cirkadiánní rytmus. To ale není vše!  „Med obsahuje dvě formy cukru – sacharózu a fruktózu. Tyto dvě formy cukru umožňují rychlou, ale i pomalou dávku energie. Při usínání dostanete rychlou dávku energie, ale zároveň i pomalou formu energie, která se uvolňuje po celou noc, a nejvíce ji pocítíte ráno po probuzení. V medu je také vysoký obsah hořčíku, což nás přivádí k druhé možnosti. Hořčík, jak je známo, uvolňuje naše svaly a díky němu si dopřejeme mnohem klidnější a zdravější spánek,” popisuje David Buchta.

Co jste nevěděli o včelách?

* Létá rychlostí 29 kilometrů za hodinu.
* Mávne křídly 200 krát za vteřinu, tato nebývalá rychlost vytváří bručení, které slyšíme.
* Za jedinou minutu navštíví přibližně 10 květů.
* Život včely trvá pouhých 6 týdnů.
* Dělnice při sběru nalétají více než 57 000 kilometrů.
* Jedna včela vyprodukuje za svůj život přibližně 9 gramů medu.
* K nasbírání 0,5 kg medu pracuje zhruba 556 včel celý svůj život.
* Češi jsou třetími největšími včelaři v Evropě, čerstvé statistiky říkají, že v prosinci 2018 u nás bylo 62 240 včelařů se 778 353 včelstvy.
*Med slouží lidstvu ke slazení přes 150 milionů let, je zdravější alternativou než rafinovaný cukr.
* Češi snědí kilogram medu na osobu, což vychází na jednu kávovou lžičku za týden. Což ovšem vzhledem k jeho prospěšnosti není moc.

Zdroj: Vlasta.cz, What you May Not Know about Honey | Bonapeti.com