Medvědí česnek patří k tradičním evropským bylinám. Jeho kořeny jsou hluboko zakotvené v české kultuře, zejména na Moravě a v severovýchodních Čechách.

Při sběru ale musíme být opatrní, protože se snadno zamění s jedovatými rostlinami, jako jsou konvalinka vonná nebo ocún.

Před konzumací je důležité medvědí česnek důkladně očistit a umýt, ať už se jedná o ručně sbírané listy, nebo jste ho koupili na trhu. Tím zajistíte bezpečnou a příjemnou chuť této oblíbené rostliny.

VIDEO: Jak z medvědího česneku udělat domácí pesto? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Využití medvědího česneku v kuchyni

Medvědí česnek, se svým typickým silným aroma, je oblíbenou přísadou v mnoha kuchyních po celém světě. Často se používá v omáčkách, polévkách, salátech nebo pomazánkách. Díky své nezaměnitelné vůni dokáže podtrhnout vaše kuchařské umění. Kromě toho medvědí česnek poslouží také jako léčivá bylina, a to jak v tradiční, tak moderní medicíně.

Pozoruhodné účinky na lidské tělo

Tato oblíbená rostlina je známá i svými pozitivními účinky na lidský organismus. Obsahuje mnoho živin, včetně vitaminu C, vápníku, železa a hořčíku. Má také antioxidační vlastnosti a obsahuje síru, která je prospěšná pro imunitní systém.

Podle některých studií může pravidelná konzumace medvědího česneku pomoci snížit krevní tlak a cholesterol, podporovat trávení a bojovat proti zánětům.

Použití česneku medvědího navíc dlouhodobě pomáhá v boji proti střevním parazitům, jako jsou škrkavky a hlísti. Tento přírodní lék je také prospěšný při léčbě tuberkulózy a snižuje otoky spojené s kardiovaskulárními onemocněními.

Čerstvě nasekané listy medvědího česneku můžou pomoci při urychlení hojení ran. Kromě toho se ukázalo, že česnek medvědí má očistný účinek na krev a může přispět ke zlepšení celkového zdraví.

Rady našich babiček versus výzkumy

Babských rad týkajících se využití medvědího česneku je celá řada. Podle některých z nich může medvědí česnek výrazně pomoci při chřipce a sezonním nachlazení.

Moderní lékařské výzkumy navíc tato tvrzení nevyvracejí. Naopak potvrzují, že medvědí česnek má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci při léčbě infekcí především díky vysokému obsahu vitaminu C. Medvědí česnek také pomůže při zánětech močových cest a onemocnění ledvin.

Zdroj: vlasta.cz, aktin.cz, bylinkyprovsechny.cz, link.springer.com, pubmed.gov, zahradnictvivacek.cz

Související články