Na světě existují různé nemoci, které mohou pro člověka představovat velké riziko. Některé z nich nás mohou dokonce během několika málo hodin ohrozit na životě. Tyto nemoci není radno podceňovat, a zejména při cestách do zahraničí je potřeba být opatrný. I první příznaky mohou být smrtelné.  

Zdroj: Youtube

Infekce masožravých bakterií

Nekrotizující fasciitida je běžně označovaná jako infekce masožravých bakterií, která představuje vážné a život ohrožující bakteriální onemocnění kůže, které může končit smrtí.

Nemoc probíhá tak, že bakterie, která se dostane do těla, začne produkovat toxiny, které následně napadají cévy a svaly. Infekce se šíří velmi rychle.

Pokud se včas nezahájí léčba, může dojít k rozsáhlému poškození cév a tkání, což následně vyžaduje amputaci postižené končetiny. Tento postup je jediná možnost k záchraně života, jak dokazuje tato studie.

Meningokokové onemocnění se šíří kapénkami

Meningokokové onemocnění je vážná a potenciálně smrtelná infekce způsobená bakterií známou pod názvem meningokok. Existuje pět hlavních skupin této bakterie, které jsou zodpovědné za většinu případů nemoci: A, B, C, W a Y.

Meningokokové onemocnění se šíří prostřednictvím kapének, obvykle tedy kontaktem s infikovanou osobou. Bakterie napadají mozek a míchu, což následně může vést k meningitidě neboli zánětu mozkových blan.

Chagasovu chorobu způsobují parazité

Chagasova nemoc, známá také jako americká trypanosomóza, je parazitární onemocnění rozšířené především v kontinentální části Latinské Ameriky.

V akutní fázi, která nastává během prvních několika týdnů po infekci, se mohou objevit symptomy zahrnující bolesti těla, únavu, horečku, zvracení, ale také otoky, zvětšení jater nebo sleziny a v některých případech i zánět očí.

Krvácivá horečka ebola

Ebola je vysoce smrtelná nakažlivá nemoc způsobená virem Ebola, který byl poprvé identifikován v roce 1976 poblíž řeky Ebola ve Spojeném království Konga. Nemoc se vyskytuje převážně ve střední a západní Africe, v oblastech obklopených tropickými deštnými pralesy.

Ebola způsobuje vážný akutní stav, který vede k horečce, slabosti, bolestem svalů, bolestem hlavy a bolestem v krku, následovaným zvracením, průjmem, vyrážkami a často i vnitřním a vnějším krvácením. Úmrtnost u tohoto onemocnění je až 90 procent.

Horečka dengue je přenášena komáry

Horečka dengue je rozšířené tropické onemocnění přenášené komáry. Na světě ročně onemocní více než 100 milionů lidí. Příznaky horečky dengue se mohou objevit 4 až 10 dnů po štípnutí infikovaným komárem.

Nemoc se projevuje vysokou horečkou, intenzivní bolestí za očima, bolestí svalů a kostí, bolestí kloubů a vyrážkou. Kromě toho se může přidat i mírné krvácení z nosu nebo dásní.

Prevence je očkování

Na rozdíl od chronických onemocnění, jako je rakovina nebo HIV/AIDS, které obvykle vyžadují a umožňují další léčbu, mají tyto infekční nemoci rychlý nástup a nebezpečný průběh, jak dokazuje tato vědecká studie.

Některým nemocem se dá ale předejít očkováním. Existuje očkování proti horečce dengue (v České republice dostupné od roku 2023), očkování proti meningokokům je od roku 2020 součástí povinného očkování dětí. Existuje už dokonce i vakcína proti ebole.

Zdroj: vlasta.cz, starinsider, news24, vědecká studie, ockovacicentrum.cz

Související články