Přechod nastává nejčastěji po padesátce, průměrně mezi 45. a 55. rokem věku. Hormonální změny, které může provázet spektrum příznaků od nespavosti, nočního pocení, únavy, přes psychickou nepohodu až třeba po návaly horka nebo nárůst na váze, přitom trvají i několik let. Bojovat s nimi můžete různými způsoby a jedním z velmi dobrých jsou bylinky. Skvělé jsou tyto druhy:
Kontryhel
Pokud nějaká bylinka může provádět ženu s pár výjimkami po celý život, pak je to bez debat kontryhel obecný. První dostaveníčka si sním dáváme už v dívčím věku, kdy pomáhá s nepravidelnou menstruací i bolestmi. V těhotenství se nedoporučuje, ale pomáhá s regenerací po porodu a pak už skoro vždy. V období klimakteria tlumí příznaky způsobené hormonálními výkyvy jako jsou návaly horka, nespavost a změny nálad. Navíc nepatrně přispívá i k rychlosti metabolismus, což se v tomto období také velice hodí.
Řebříček
Kdyby kontryhel v utkání nejlepších bylinek pro ženy vybojoval zlatou, pak řebříček obecný by pravděpodobně skončil na bedně hned za ním. Obě tyto bylinky seženete v sušené sypané formě v každém dobrém bylinkářství. V klimakteriu je můžete pít klidně i dohromady, skvěle se doplňují a pomáhají s většinou negativních projevů. Rozdíl je oproti období menstruačního cyklu, kdy se doporučuje řebříček pít v první půlce a kontryhel v druhé. Celkově se doporučuje tři, maximálně čtyři šálky denně. Pomáhá nejen se zklidněním psychických stavů, ale také proti migrénám a bolestem hlavy.
Ploštičník
I když má ploštičník hroznatý domov v Severní Americe, na příbuzné druhy často sází i tradiční čínská medicína. Elegantní rostlinu, která dorůstá skoro dvou metrů, můžete pěstovat i u nás. Ovšem o poznání snazší je ho užívat formou doplňků stravy, kterých seženete nepřeberné množství. Vybírat můžete mezi tobolkami, kapkami i mletým práškem. Na tělo působí podobně jako ženské hormony, mimo jiné dobře funguje na snížení návalů a zvýšenou potivost.
Andělika
Když už jsme nakousli tradiční čínskou medicínu, musíme zmínit anděliku čínskou. Ta je v tomto léčitelství považovaná za královnu mezi ženskými bylinkami. Obsahuje cenné fytoestrogeny, které se během trávení přeměňují na látky s estrogenními účinky, tedy chovají se podobně jako ženské hormony. Číňané je na projevy klimakteria, ale i jiné ženské potíže užívali už několik století před našim letopočtem. Anděliku u nás seženete sušenou, ve formě tinktur i kapslí.
Šalvěj
Také šalvěj lékařská obsahuje fytoestrogeny, které mají blahodárný vliv na ženskou hormonální rovnováhu. Nejsnazší je koupit si sušené lístky a uvařit si lahodný, osvěžující čaj. Pro zmírnění návalů horka a dalších příznaků se doporučuje pít tři až čtyři šálky denně. Zároveň ale šalvěj seženete formou kapek i doplňků stravy. V tomto případě dodržujte dávkování uvedené na obalu výrobku.
Autor: Denisa Chňoupková
Zdroj: Vlasta.cz, https://yourremedy.com.au/what-herbs-for-menopause/