Nová studie, která byla zveřejněná v časopise Menopause, uvádí souvislost mezi příznaky menopauzy a také depresí, sexuální dysfunkcí a kognitivní výkonností v oblastech, jako je paměť, pozornost a jazykové dovednosti. „Až dvě třetiny žen v perimenopauze hlásí kognitivní problémy, jako jsou potíže s pamětí, neschopnost najít správné slovo či zmatenost. To všechno jsou typické problémy související s menopauzou. Bohužel ženy obvykle tyto příznaky do souvislosti s přechodem nedávají,“ říká gynekoložka Margaret Nachtigall.
Mozek na vatě
Možná jste si všimla, že stále víc zapomínáte, nepamatujete si jména, píšete si nekonečné seznamy úkolů, které vás čekají a je pro vás těžké udržet v paměti více informací. To samozřejmě může ztížit fungování ve vaší práci, ale i v době odpočinku, když se snažíte relaxovat čtením nebo sledováním Netflixu. Juliana Kling z Mayo Clinic, která se specializuje na ženské zdraví, říká, že tyto příznaky mohou být tak závažné, že mají ženy obavu, zda nemají ranou fázi Alzheimerovy choroby. Příčinou mozkové mlhy jsou ale, jak jinak, hormony.
Jak hormony ovlivňují mozek
Dva hlavní ženské hormony, estrogen a testosteron, hrají důležitou roli v kognitivních schopnostech. Jakmile začnou hladiny těchto hormonů během perimenopauzy a menopauzy klesat, může to vést k řadě kognitivních příznaků včetně ztráty paměti, potíží se soustředěním, hledáním slov či zmatenosti. Estrogen stimuluje mozek, udržuje v činnosti neurony, podporuje růst nových buněk a pomáhá vytvářet stávajícím buňkám nová spojení. Když jeho hladina klesne, celé ženské tělo, včetně mozku, se dostane do stavu deprivace.
Estrogen tlačí mozkové buňky, aby spalovaly více glukózy, která je jeho hlavním palivem. Studie ukázaly, že během menopauzy dochází k celkovému snížení hladiny mozkové energie, což vyvolává nejen návaly horka, úzkost, ale taky mozkovou mlhu. Testosteron, který je produkovaný také vaječníky, posiluje nervy v mozku a přispívá k duševní bystrosti a jasnosti, posiluje taky tepny, které zásobují mozek krví, což je zásadní pro ochranu před ztrátou paměti.
Deprese a mozková mlha
Výzkumníci studovali ženy ve věku 40 až 65 let v různých fázích přechodu a zkoumali, jak souvisí kognitivní výkon se závažností symptomů menopauzy. Zjistili, že těžké příznaky menopauzy byly spojeny právě s mozkovou mlhou, která byla spojená s depresí a sexuální dysfunkcí. „Zjistili jsme také, že ženy, které trápily ve zvýšené míře návaly horka, měly depresi nebo obecně více příznaků menopauzy, měly také větší problémy s kognitivními schopnostmi,“ uvedla Margaret Nachtigall.
Co může pomoci
Dobrou zprávou je, že mozková mlha se zdá být dočasná. Mnoha ženám pomohla hormonální terapie. Výzkum publikovaný v časopise Menopause zjistil, že u některých žen, které užívaly estrogen v podobě hormonální substituční léčby, se zlepšily kognitivní funkce. Hormonální terapie ale nelze doporučit všem ženám, zvláště těm, které trpí nevysvětlitelným krvácením, závažným onemocněním jater či poruchou srážlivosti.
Zdraví mozku lze ovšem podpořit jednoduchými změnami životního stylu. Podle Juliany Kling existuje souvislost mezi hormonální rovnováhou a tím, co jíme. Strava šetrná k mozku je bohatá na omega 3 mastné kyseliny, které najdete v rybách, vejcích, ořeších a semínkách. Důležité jsou také antioxidanty, zejména vitaminy A, C a E. Pomůže i pravidelné cvičení a dostatečný spánek.
Zdroj: Vlasta.cz everydayhealth.com