Do přechodu se ženy obvykle dostávají mezi 45. až 55. rokem života, ale může to být i dříve. Nejčastěji to poznají podle nepravidelného cyklu či návalů horka. Jenže hormony jsou vynalézavé a tělesných i psychických změn může být mnohem víc.

Zdroj: Youtube

Problémy s očima

Podle Severoamerické společnosti pro menopauzu (The North American Menopause Society) může období kolísající hladiny hormonů způsobovat různé oční změny. Některé ženy trápí zejména pocit suchého oka, citlivost na světlo, šeroslepost, rozmazané vidění nebo zvýšené slzení. V takovém případě je vhodné sáhnout po očních kapkách či umělých slzách a také se zaměřit na dostatek vitaminu A.

Svědění kůže nebo vyrážka

Úporné svědění pokožky nemusí znamenat, že máte nějaké kožní onemocnění. S klesajícím estrogenem v těle totiž souvisí i nižší hydratace pokožky. A suchá kůže je náchylnější ke svědění, pnutí, pálení a šupinatění. Proto mějte po ruce hydratační krém a tělo pravidelně promazávejte.

Kovová pachuť

Estrogen má vliv také na tvorbu slin. Když v těle klesá, může to vést k nepříjemnému pálení jazyka a také k tomu, že ženy pociťují v ústech hořkost, případně kovovou pachuť. To může ovlivnit i jejich apetit. Snížená tvorba slin také podporuje tvorbu kazů, takže v menopauze je nutné věnovat ústní hygieně ještě více pozornosti než dřív.

Změna tělesného pachu

Změnit se může také to, jak jste cítit. A bohužel k horšímu. Podílejí se na tom zejména tři faktory související s kolísáním hormonů. Prvním je inkontinence, druhým pocení v důsledku návalů a třetím změna vaginálního pH.

Jiný hlas

Gynekolog Michael Green se pro magazín Winona rozepsal o tom, že menopauza se někdy projevuje i na hlasivkách. „Hlas je velmi citlivý na drobné tělesné změny. Pokles hormonů spojený s menopauzou může způsobit znatelné změny na hlasivkách. Když se nad tím zamyslíme, hlasy starších žen jsou velmi odlišné od hlasů těch mladších,“ uvedl odborník.

Hučení v uších

Ušetřen není ani sluch. Hlavními příčinami hučení či šumění v uších, tedy takzvaného tinnitu, jsou sice vystavení hlasitému zvuku, ušní infekce nebo vedlejší účinek některých léků, ale v posledních letech se hovoří i o spojitosti s menopauzou. Odborník na sluch Paul Harrison uvedl, že hormonální změny v menopauze mohou hrát roli při vzniku tinnitu u žen. Tato spojitost ale zatím není plně vysvětlena.

Zdroje: vlasta.cz Státní zdravotní ústav Medicina.cz midlifemakeover.co.uk Tinnitus.org Menopause.org

Související články